| NicoletaEmanuelaBulai a întrebat:

Eu stiu ca sa mimti e păcat. Dar daca esti scriitor si ai scris o carte SF in care ai scris lucruri neadevărate, se pune ca păcat?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Wtf, acum și imaginație devine un păcat pentru voi?

| Steregoi a răspuns:

E pacat sa crezi in minciuni sau basme inventate. Multi cred ca se va intampla ce arata in filmele sf. Chiar si savantii inchipuiti ajung sa creada filmele sf. E un gen de propaganda ateista.

| Nilsson a răspuns:

E greu sa stii ce e bine si ce e rau ori sa dai o definitie a pacatului.

Dar cred ca se pot aplica niste principii morale in activitatea de scriitor, unul dintre acelea fiind obiectivul pe care il are scriitorul in relatia cu cititorul.
Daca cel dintai urmareste sa starneasca cititorului niste trairi care nu sunt dupa voia lui Dumnezeu (de exemplu sa incite imaginatia cum o face literatura erotica ori sa starneasca apetitul pentru ocultism al copiilor cum a facut-o seria Harry Potter) atunci se poate considera un pacat acest tip de literatura.

| Mircea08 a răspuns:

A simti nu e pacat in sine, depinde ce simti > daca simti ura e pacat, daca simti dragoste nu. Minciuna este minciuna oriunde s-ar afla ea, si indiferent daca este mascata sau nu. Incepand cu minciunile spuse copiilor despre Mos Craciun si basmele spuse la culcare, pana la minciunile spuse la batranete despre cat de grozav ai fost odata toate sunt minciuni. Daca esti mincinos calificat nu obtii pedeapsa cu executare la domiciliu la judecata de apoi

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Da, da, asta e mesaj oficial de la o secta cu un singur membru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar. de aceea femeile frigide merg in rai, iar cele care au or.gasm merg in iad. Pt ca astea din urma simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu, daca nu ofenseaza pe nimeni. Minciuna trebuie sa aiba un scop inselator pentru a fi considerata pacat.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu. De exemplu în benzile desenate și în desene animate sunt lucruri neadevărate. Și ca să nu mai vorbim de faptul că aproape toți părinții își,, mint '' copiii că există Moș Crăciun happy
Nu trebuie să se exagereze. Mai ales că dacă scrii o carte SF cred că vei specifica, că acea carte este SF.

| Holiday a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Mos Craciun, ca Mos Craciun, dar sunt multi care isi mint copiii ca exista Dumnezeu si implicit ceea ce numesc unii "pacat". Oare e prostie, sau sunt rau intentionati?!

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Holiday):

Mă așteptam la o replică de genul încă de când tastam mesajul : )))

| Octavian199 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ce ai ma? Sunt adevarate, cum e si bibliarolling on the floor

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Octavian199):

Dacă zici tu.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Daca ajungi sa iti pui intrebari de genul asta este clar ca religia nu este de tine.
Iti face mai mult rau decat bine.