| blacknwhite a întrebat:

Eu sunt ateu,nu cred in existenta lui Dumnezeu.
Voi crestinii il considerati tata pe Dumnezeu.
Puteti sa imi spuneti ce fel de tata ar fi atat de crud incat sa isi pedepseasca copiii lasansu-i sa se chinuiasca in aceasta lume doar pentru ai testa,avand ca rasplata raiul?
E ca si cum un om si-ar parasi copiii,iar dupa ce cresc vrea sa ii aiba langa el ispitindu-i cu promisiuni.
Dumnezeul in care credeti voi este doar expresia si produsul slabiciunii umane,religia v-a fost bagata pe gat de cand v-ati nascut, nu vi sa permis sa alegeti ce fel de cale ati vrea sa urmati, iar acum vi se pare normal sa continuati sa il slujiti pe Dumnezeu. De ce nu vreti sa acceptati adevarul?

42 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Durerea este seminta succesului, in absolut orce domeniu.

Cultiva umilita si esec si vei culege prosperitate si succes.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu chinuieste pe nimeni, iadul e o inventie a omului.Ieremia7:31.Dumnezeu este iubire. 1Ioan4:8

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Realitatea pe care cei mai multi dintre oameni nu o vad (pentru ca nu vor sa o accepte) este mai vasta decat poate incapea in mintea umana. Si pentru ca omul este obisnuit sa se bazzeze doar pe lucrurile palpabile, tocmai de aceea nu vrea sa accepte adevarul cu privire la Dumnezeu.
Este adevarat ca Dumnezeu a hotarat ca sa ne nastem -"Caci in El avem viata, miscarea si fiinta"- (Fapt.17:28), dar nu a fost voia Lui ca sa apara raul in lume. Biblia explica foarte clar aparitia pacatului -prima data in cer si apoi pe pamant.
Este usor a se da vina pe Adam si Eva, dar daca noi am fi fost in locul lor am fi procedat la fel ca ei, deoarece avem posibilitatea si ajutorul de a asculta de Dumnezeu si nu o facem.
Daca omul nu este fericit, este din cauza ca este srain de Dumnezeu, deoarece fericirea NUMAI la Dumnezeu se gaseste. Orice altceva este "inlocuitor" de moment al acesteia, si nu numai ca nu este de nici-un folos omului, ci este degradant pentru el.
Pe de alta parte, chiar daca traim in mijlocul suferintei noi putem alege sa fim fericiti. Putem sa Il iubim pe Dumnezeu. Si se va intampla aceasta numai daca cineva ne indreapta privirile la ce a facut El pentru noi. Nu numai ca El a facut Planul de mantuire pentru salvarea noastra, dar l-a si adus la indeplinire. Si dupa cum neghina nu poate fi smulsa din grau din ricina ca s-ar smulge si graul, tot asa nici Dumnezeu nu ii putea "smulge" pe cei rai ca sa ramana pe pamant doar cei buni. Singura solutie pentru salvarea noastra a fost ca El sa se faca asemenea oamenilor, dupa cum este scris:
"S-a dezbracat pe Sine insusi si a luat un chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor." (Filipeni.2:7) Planul acesta de mantuire nu poate incapea in mintea noastra. Este o priveliste pentru cer si pentru ingeri, si va fi elementul pe care cei mantuiti il vor contempla in vesniciile nesfarsite; si cu toate acestea, tot nu il vor putea intelege, deoarece dragostea lui Dumnezeu pentru fiintele care le-a creat dupa chipul si asemanarea Sa nu poate f cuprinsa.
Chiar daca omul s-a nascut n pacat, el nu are scuza pentru infaptuirea lui, si asta din 2 motive:
1. Dumnezeu a pus la dispozitia fiecarui om arme cu care sa lupte impotriva pacatului;
2. si este partea ce-a mai importanta: omul chiar daca a pacatuit, poate fi iertat si curatit de pacat daca doreste lucrul acesta. Si, pentru ca ma numar printre acestia de pe urma, de aceea am ales sa-L slujesc pe Dumnezeu. Si acest motiv nu poate fi unul egoist, deoarece nici cel mai bogat om de pe pamant nu poate plati nici macar pentru cel mai mic dintre pacatele sale.
Si dupa cum spune Biblia, lucrurile spirituale trebuiesc judecate in mod spiritual, dupa cum este scris:
"Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste." (1Corinteni.2:14)
Cu toate acestea, toti oamenii pot deveni spirituali, caci aceasta este si voia lui Dumnezeu. Iar daca nu se va intampla lucrul acesta, este pentru ca oamenii nu au vrut. Daca omul nu este mantuit este pentru ca el insusi nu a vrut.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Situaţia aceasta riscă să se cronicizeze, devenind "de durată", tocmai pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

| milan9 a răspuns:

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea că noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii să-şi folosească libertatea pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc".

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul ca cineva să se simtă "dator" să sfideze pe "Dăruitor" şi să "verifice" până la ce "îndepărtare" de "Sursă" (de Dumnezeu) se ţine aprinsă lumânarea, pierzând din vedere că aceasta are un "fitil" limitat...

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Situaţia aceasta riscă să se cronicizeze, devenind "de durată", tocmai pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

| milan9 a răspuns:

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului? Omul, ar putea el păstra în mod continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor rea… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…

| milan9 a răspuns:

Omul este investiţie VEŞNICĂ! happy happy

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| milan9 a răspuns:

E posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui, ci a LIBERTĂŢII OMULUI... sad

E consecinţa RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Situaţia aceasta riscă să se cronicizeze, devenind "de durată", tocmai pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este IUBIRE!
El nu pedepseşte pe nimeni... happy

Omul este însă o "investiţie veşnică", şi în acest context, el având şi libertate, riscă să facă alegeri greşite, de îndepărtare de Dumnezeu, etc... thinking

Situaţia îngerilor răi care în mod deliberat s-au îndepărtat de Dumnezeu, demonstrează acest lucru... sad

| M25M a răspuns:

"De ce nu vreti sa acceptati adevarul?"- Cu ultima intrebare te transformi si tu intr-un fundamentalist religios care a gasit "calea" si doreste sa le deschida ochii celor mai inferiori...Sunt de acord in mare parte cu ceea ce afirmi tu insa interogatia de la final nu-si are rostul. Adevarul lor e diferit de al nostru, adevarul jainistilor e diferit de al crestinilor, adevarul hinduistilor e diferit de cel al musulmanilor...Intelegi?

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Ce adevar ai tu?

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Il stii.

| ErrorFound a răspuns (pentru M25M):

Adevarul e adevar, chiar daca nimeni nu-l crede.
Minciuna este minciuna, chiar daca toti o cred.

Ideea este ca exista numai un adevar, dar mai multe cai.

| blacknwhite explică (pentru RAY):

Exista un singur adevar, fie ca vreti sau nu sa acceptati, Dumnezeu nu exista si chiar de exista nu m-as inchina unui astfel de zeu.

| Lizzu a răspuns:

Nu vei rezolva mare lucru cu intrebarea...

Eu chiar ma intreb : cine e cel "treaz" cu adevarat?
-cel ce este in afara credintei si vede realitatea sau cel ce este in credinta si vede imaterialul?

Grea intrebare...

| Sociopat a răspuns:

Le este frica si avand pe cineva acolo sus care ii vegheaza ii face sa se simta in siguranta.De asta multi sunt crestini.

| Maxim96 a răspuns:

Natura şi revelaţia mărturisesc deopotrivă despre dragostea lui Dumnezeu. Tatăl nostru ceresc este izvorul vieţii, al înţelepciunii şi bucuriei. Priviţi la lucrurile minunate şi frumoase din natură!
"Ochii tuturor nădăjduiesc în Tine, şi Tu le dai hrana la vreme. îţi deschizi mâna, şi saturi după dorinţă tot ce are viaţă". Psalmul 145, 15.16.
"Dumnezeu este iubire" este scris pe fiecare boboc de floare ce stă să se deschidă, pe fiecare fir de iarbă ce se ridică.
Fiul lui Dumnezeu a venit din ceruri ca să ne descopere pe Tatăl. "Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut" (Ioan 1, 18). "Nimeni nu cunoaşte deplin pe Tatăl, afară de Fiul, şi acela căruia vrea Fiul să i-L descopere" (Matei 11, 27). Când unul dintre ucenici I-a adresat rugămintea: "Doamne, arată-ne pe Tatăl", Domnul Hristos i-a răspuns: "De atâta vreme sunt cu voi, şi nu M-ai cunoscut Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: 'Arată-ne pe Tatăl'?" (Ioan 14, 8, 9).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care adevar ma blegia? tu citesti ce scrii? ma tu te-ai nascut singur, asa esti de destept ca ai intrat singur in mata fara sa te bage cineva acolo? da cine te-=a bagat a violato ori a iubit-o? ce e ma iubirea? da sanatatea? da mintea ce e ma? si desteptaciunea? poti sa mi le arati? da suferinta ma prostule ce culoare o fi avand? da o fi existand ma? ma caldura are culoare? o vezi? o simti? si eu.da eu nu cred decat in ceia ce vad ma.de pilda eu nu cred ca existi. discut cu tine da cred ca-s singur. fiindca nu te vad ma.adica simti auzi,vezi,unora le simti numa efectul da,manifestarea domnului in toate astea,dragostea si puterea lui nu le simti? atunci iti oresc si ma rog Domnului sa-si faca simtita prezenta si in viata searbada si plictisitoare pana acolo incat nici nu vezi ca cerul e plin de stele si lumea de oameni care se lupta fistecare cum poate sa fie mai bun, mai bland, mai sus decat ceilalti, mai destepti, mai avuti.astea sant adevaruri vlegule nu ce spui tu.eu nu cred in existenta lui Dumnezeu? pai daca nu crezi de ce vorbesti despre el si-l numesti? mergi ma si te pisa contra vantului.si lasa prostiile.sa vii cu de astea cand iti vine mintea la cap.si mintea omului vine pe la 40 de ani si pleaca la 41 daca pricepi ce vreau sa spun.ia te uita.el e ateu.zaaauuu ma?

| blacknwhite explică (pentru anonim_4396):

Ce usor e sa faci pe cineva prost inainte sa te uiti la propria persoana.
Daca parintii tai ar fi fost atei,ai mai fi crezut in zeul tau?
Cu siguranta nu.Tu ai crescut hranit numai cu basme de adormit copii,adevarul este intotdeauna ascuns fata de majoritate,religia este un mod foarte usor de a manipula populatia inculta,intotdeauna respecta si cred ce li se zice fara ca macar sa cerceteze acel lucru.M-am saturat de mantalitatea oamenilor,e o pierdere de timp sa vorbesti cu un crestin.
Apropo,vorbesc despre zeul tau cum vorbesc si despre mos craciun,nici el nu exista,dar totusi vorbesc despre el,vorbim toti, pana la o varsta ai crezut ca exista mos craciun si s-a dovedit ca nu exista, cat timp iti mai trebuie ca sa iti dai seama ca nici Dumnezeu nu exista.
Si ai grija la limbaj, eu nu sunt deschis la astfel de cuvinte, un om care jigneste alt om se simte inferior si incearca sa manjeasca numele acelui om cu niste cuvinte care nu isi au rostul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blacknwhite):

Esti bleg asa cum ti-am zis.pentru simplu fapt ca vorbesti si acuzi din auzite, oameni, milioane de oameni credinciosi care au ceva sfant, nu sant fara Dumnezeu ca tine.esti infantil in tot ce ai spus fiindca EU personal am inceput sa cred la 20 de ani pana atunci eram destept ca tine adica, precum porcul cu teleanca.te-ai saturat de mentalitatea oamenilor? da tu ce esti dobitoc cu patru chicere? afle ca mos craciun exista atata timp cat traiesc OAMENI pe pamant.iar Dumnezeu este dinaintea lor in timpul lor si dupa ei daca va binevoi sa -i extermine asa cum facu la potop.iar eu am crezut dupa ce am cercetat ignorantule, biblia, ortodoxia ca sa nu cred asa a proasta dupa cum spusesi, ci sa fiu convins de adevar.deasemeni m-am documentat din istorie despre credinta neamului asta romanesc,tradirie,si literatura lui si intreaga cultura si am vazut ma blegio ca lumea in Romania si crestinismul ortodox nu a inceput cu mine,si nu se va termina cu mine, ca este bun, ca legea morala decalogul este bun si ca Dumnezeu este drept, iubeste ajuta iarta si indreapta, ceia ce este de indreptat.asa ca tu care esti deschis la toate prostiile si minciunile ce surpa omul din locul lui de drept, dandu-i impresia ca urca de fapt il coboara pana la locuinta mortilor si mai jos deatat.ti se pare ca sant jignitor? asta ai semanat, asta culegi.hranit cu basme, religia mod de a manipula.pai ma fraiere? cu ce ma manipuleaza preotul ori biserica pe mine? atata timp cat eu cred fiindca vreau nu fiindca spun ei? fiindca sant convins de adevar nu de frica iadului? fiindca nu mi-e frica de el fiind rascumparat din robia lui cu sange? in schimb sant manipulit si inca rau de toate sistemele din tara asta care neaga pe Dumnezeu tocmai ca sa poata suge din sangele bietei tari? doctori politicieni, functionari, juristi verosi, interlopi infractori.fa un bilant si vezi putin ganditorule cine omoara mai multi oameni? un doctor nepregatit? ori un popa care e doctor de suflete? baaa, nestiutorule daca te ieii dupa altii ma tem ca vei sfarsi netrecut in cartea vietii mielului si rau fi-va fiindca daca acuma esti la cheremul celor vazute atuni fi-vei la cheremul celor rele si nevazute.bafta si noroc in viata.nu am scris astfel din rautate ori ca as avea ceva cu tine. avem doar drumuri diferite, dar nu te da destept si fa pe altii ignoranti ori creduli fiindca a fi credincios nu inseamna sa fii si credul pricepusi draga? afa ca noi credinciosii mergem pe drum batatorit si udat cu sange de multi altii inaintea noastra asa cum voi ateii mergeti pe drumul descoperirilor batatorit de multi.dar nu uita ca nu ei au creat.ei au DESCOPERIT ceva existent de mult prin dragostea si harul celui ce acolo le-a pus.Domnul fie cu tine in toate zilele vietii tale si dupa cum vezi, viata, mai da si palme.sant oameni care au pierdut tot ce au adunat in viata asta.au rams cu sufletele in ei.e mult? e putin? ori nici in suflet nu crezi? fiindca nu-l vezi?

| sullivan a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum de ai decazut tocmai la varsta cand trebuia sa iti vina mintea la cap?
Carui domn te rogi tu?
Nu cumva Dumnezeul veacului acesta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

Ma rog la domnul vesniciiei trudila.cel al veacului acestuia e bleg. stie ca are putina vreme si lupta.dar nu duce lupta cea buna.pacat de stralucirea in care era dar nu mai este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arata-mi si mie cati il slujesc cu adevarat pe Dumnezeu oh go on
Majoritatea doar poarta numele de crestini, iar religia a fost folosita de cei de la putere ca mijloc de manipulare in functie de interesele lor (exemplu - ce se va intampla la Iasi in octombrie)
Dar sa stii ca raiul nu este o rasplata a faptelor noastre.
Si cum voi ateii va intrebati de ce noi nu acceptam "adevarul", la fel ne intrebam si noi cu privire la voi.
Asta e tot ce spun, pentru ca intrebarile de genul acesta le pun cei care au chef de cearta si de polemica.
Bye Bye

| c0ton a răspuns:

Accept adevarul ca Dumnezeu poate nu exista sub forma fizica dar stiu ca exista sub forma pshica, sufleteasca toti suntem El noi toti il formam pe el ca pe un puzzle iar el ne formeaza pe noi ca oameni, ne face mandri de ce suntem si ne va face mai buni ca credem in El, credem in compasiune, credem in miracol, credem in speranta. Nu trebuie sa vezi mereu ca sa crezi. Si ce vrei tu sa faci aici, nu imi vei schimba prejudecata asupra lui nu voi uita sa cred in ce am zis mai sus, nu o sa incetez pentru ca imi spui tu. Fiecare cu credinta sa, eu poate nu ma duc la biserica dar gandesc asa ca El face parte din mine si eu fac parte din El. Unele lucruri consuma timp pentru a le intelege.

| RaduMD a răspuns:

"E ca si cum un om si-ar parasi copiii"? De unde ai scos-o? Citeste Luca 15 versetele 11:32 si, daca ai mintea deschisa, ai sa te lamuresti ce fel de tata este Dumnezeu.

| mODIN a răspuns (pentru RaduMD):

Omule,el se referea la faptul ca voi il considerati o divinitate buna si generoasa, dar in acelasi timp oamenii mor pe capete in Africa.

| σκμ a răspuns (pentru RaduMD):

Ești penibil omule.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Lasa-i ca inca mai cred in mos craciun!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Dar ce te face pe tine sa crezi ca Dumnezeu isi pedepseste copiii? Cauzele suferintei sant multiple:
(1 Ioan 5:19) Ştim că provenim de la Dumnezeu, dar întreaga lume zace în puterea celui rău.
Acest verset demonstreaza doaua aspecte:1 Este satan cel care conduce aceasta lume si datorita lui exista atata suferinta
2Cei care nu cred in Dumnezeu, fara sa isi dea seama il urmeaza pe satana.
(2 Corinteni 4:4) printre cei necredincioşi, cărora dumnezeul acestui sistem le-a orbit mintea, ca să nu poată pătrunde în ea lumina glorioasei veşti bune despre Cristos, care este chipul lui Dumnezeu.
Cum se spune si aici a orbit mintea oamenilor ca sa nu mai creada in el
Pentru celelalte cauze ale suferintei intra aici http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/wp20130901/mor-oameni-nevinovati/

| xDavidx a răspuns:

Bine faciwinking D-ar nu ti-ai gasit locul potrivit unde sa te exprimi. Avand in vedere ca aici apar multi crestini, majoritatea inculti si orbiti de credinta, care te vor 'ataca', si nu merita sa te cobori la nivelul unor 'ingenuncheati din nastere' care se tem sa cerceteze si sa afle adevaratul adevar. Stau sub spusele crestinismului : "Crede si nu cerceta..."

| maychanges a răspuns:

Voi ateii nu stiti nimic. Daca esti ateu vezi-ti de religia ta.

| Crâstoşelul a răspuns (pentru maychanges):

Ateismul nu este o religie.

| RaduRadu01 a răspuns:

Ah, ce dureros este când văd că tocmai religia este cea care îi îndepărtează pe oameni de Dumnezeu prin minciunile pe care le promovează, prin dogmele absurde şi prin ipocrizie!
Într-adevăr, raţionamentul tău este corect. Dacă mai adaugi la el şi doctrina chinului veşnic în focul iadului ai imaginea completă a unui Dumnezeu crud, nedrept şi neîndurător. Acesta este "portretul" pe care a reuşit falsa creştinătate să i-l creeze lui Dumnezeu prin învăţăturile false şi prin denaturarea cuvântului Scripturii.
Însă adevărul Bibliei este înviorător şi reconfortant: Dumnezeu nu cauzează niciodată răul. Nu El este răspunzător de suferinţa din lume, ci ea este consecinţa răzvrătirii omului, a neascultării lui. Totuşi, Dumnezeu a luat măsuri pentru a îndrepta tot răul care s-a făcut şi pentru a le oferi tuturor oamenilor o viaţă mai bună, aici pe pământ.
Oricum, sunt multe de vorbit pe tema asta, însă, crede-mă, chiar merită să analizezi ce învaţă în realitate Biblia despre acest subiect, îţi poate aduce multă bucurie.

O zi frumoasă! happy

| sullivan a răspuns:

Cine ti-a spus ca Dumnezeu promite Raiul?
Minciuna! In Biblie niciodata Dumnezeu nu vorbeste nimic despre Raiul de dupa moarte. Totul este o minciuna a preotilor.
Raiul din care au fost alungati Adam si Eva a fost pe aici pamant si a fost cat au trait, si nu dupa moarte!
Evident ca "Dumnezeul" este un "dumnezeu" al slabiciunii lor, pentru ca religia crestina nu vine de la niciun Dumnezeu, asa ca nu au niciun Dumnezeu care sa-i ajute, ci doar unul existent in imaginatia si aberatia lor!

| DRAGOS788 a răspuns:

Cei ce nu cred sunt cei cu mintea intunecata. Acei oameni nu cunosc binele deoarece nu-l merita! Pot fi catalogat drept un nebun ce crede in minciuni nascocite de preoti pentru a face bani dar nu este asa! Cei ce nu cred sunt cei cu lipsa de cultura, niste tineri nesuferiti care in afara de bani si distractie nimic nu mai exista!

| Elsior a răspuns:

Sunt curioasa, vreunul din credinciosii de aici au citit Biblia macar? Ar trebui, chiar avem nevoie de mai multi atei, mai multi oameni rationali happy

| Exilee a răspuns (pentru Elsior):

Nu inseamna ca daca esti ateu, esti rational si da persoanele de aici au citit Biblia. happy

| tinel1234 a răspuns:

Doamne fereşte ce oameni pe acest pământ.Băi mitocanule el a dovedit că ne iubeşte trimiţand singurul lui fiu aici ca jertfă ca să fie oamenii mai buni si uute ce iese!

| blacknwhite explică:

Va las sa traiti in minciuna daca asa va simtiti mai bine,noi ateii nu credem,dar nici nu va putem schimba pe voi sa faceti acelasi lucru.
Toti avem dreptul la propria opinie,prin intrebarea aceasta am vrut sa le vad pe ale voastre,ale crestinilor, desi stiam raspunsul pe care mi-l veti da, toti isi apara opinia si respect acest lucru, dar va rog doar sa cercetati si cealalta parte si dupa trageti concluzia asa e cel mai bine, incercati sa treceti peste "crede si nu cerceta" doar asa veti sti care e cea mai buna cale.

| MariaCC a răspuns:

Mai intai de toate vreau sa te intreb ce te-a determinat sa fii ateu?
Apoi ca raspuns al Bibliei, nu al meu, vreau sa iti spun ca Adam a fost creat de catre D-zeu perfect, primind ca 'bonus' din partea Lui liberul arbitru. Astfel, personal a ales sa se chinuiasca in aceasta lume, pentru ca a luat decizia in cunostinta de cauza, de a nu asculta de porunca extrem de simpla pe care i-a dat-o D-zeu de a nu manca dintr-un anumit pom. Geneza, prima carte din Biblie, la cap. 2 versetele 16, 17 redau porunca lui D-zeu. Daca ai in casa o Biblie te indemn sa cauti aceste versete. In partea finala din versetul 17 se spune ca 'in ziua' in care va manca din pom, in mod sigur va muri. Adam nu a murit fizic in acea zi, ci spiritual, iar din punct de vedere fizic din acea zi a inceput sa se degradeze. Finalul a fost si moartea fizica.
Si ca sa il citez pe RaduRadu01, pentru a afla mai multe detalii legate de acest subiect si altele asemanatoare este nevoie sa cunosti ce invata in realitate Biblia. Mult succes!