| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Evolutia omului:
Omul a fost creat de Dumnezeu.Creat intr-o forma primara, nu asa cum aratam noi acum, ci asa cum aratau neanderthalienii si altii, dupa care am evoluat dupa conditiile din mediu. Posibil ca din acea forma primara sa fi "involuat" sau evoluat si maimuta(maimuta este considerata sacra in unele religii, nu v-ati gandit de ce?). Inchipuitiva o axa cu valoarea 0 in mijloc, acolo este forma primara, in partea cu + a evoluat omul, iar in cea cu -, maimuta. Logic? In Biblie scrie ca toti oamenii vorbeau aceeasi limba.Descoperire recenta:Toti oamenii vorbeau aceeasi limba acum 10. 000 de ani.Nu credeti asta? In Biblie sunt scrise varstele multor personaje, daca te pui si calculezi nu iti iese 10. 000 chiar... dar stati, mai scrie ceva:"si i s-a nascut fii si fiice", deci mult mai multi ani, ceea ce duce la un comun acord religia cu stiinta.Cum explicati ca limba mama s-a despartit brusc in mai multe limbi, ci nu treptat? Explicatia este una singura si aceasta este Turnul Babel.

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Biblia nu foloseste cuvantul ''pesterilor'' sau ''ai cavernelor'' si nici nu spune despre existenta oamenilor ''preisotirici''. Termenul "preistoric" înseamna apartinand epocii în fata istoriei inregistrate. Biblia spune clar despre crearea lui Adam si Eva ca oameni drepti capabili sa comunice.

Dar ce are de spus Biblia in totalitate despre aceastia? Biblia spune de un eveniment pe care cred ca il cunosti, marele potop! in care au murit toti oameni stricati! si doar Noe care semana cu Dumnezeu si era bun, si nu era ''stricat'' el a fost singurul ''bun''. Unii cercetatori spun ca e posibil ca oameni inainte de potop fiind tot mai pacatosi si distanti, este posibil ca cativa sa fii trait in pesteri, folosind scule din piatra si de aici provenind numele de ''oameni ai pesteri'', acesti oameni nu erau primitivi ci lipsiti de Dumnezeu, si in nici un caz nu au fost pe jumatate maimute, deoarece din fosile se vede destul de clar ca oameni pesteriilor erau oameni ca noi care traiau in pesteri. De aici se explica fosilele cu oameni curbati si cu anumite deformari, pune un om sa traiasca fara nimic intr-o pestera sa vedem cum ajunge la sfarsitul vietii happy

Biblia se spune cum oameni erau tot mai distanti intre ei si toti mai stricati, si tot mai pacatosi de la Pacatul lui Adam si Eva incoace, Noe fiind ''ca Dumnezeu'' si nu pacatos ca restul, a ramas la fel cum Dumnezeu ne-a creat la inceput!

Pace tie happy

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

In Biblie, lumea are 6000 ani vechime, neanderthalienii au trait cu mult inainte. Teoria ta pica inainte de a incepewinkingP. S.:Religia nu e stiinta, iar cercetatorii nu pot fi siguri de limba vorbita, doar de scrieri, care nu erau la felwinking.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Rapplex):

Arata-mi unde scrie ca lumea are 6000 de ani vechime si am sa te cred. Da cu citate, da cu citete...

| Rapplex a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Aceasta aproximatie s-a facut datorita studiului facut asupra Bibliei.Documenteaza-te, nu am dispozitia necesara sa scriu ca nebunul doar pentru a incerca sa-i dovedesc unuia ceea ce sustine. Din moment ce sustin stiinta, consider ca tine de tine sa-ti studiezi propria teorie, deoarece eu am facut la fel cu stiinta, si aproximativ la fel cu religia.winking

| muffy1 a răspuns:

De ce ar conta ce scrie in biblie pentru evolutia omului? asa pot sa iau ce scrie in povestile fratilor grimm.
k, vrei sa crezi ca omul a fost creeat de dzeu, e alegerea ta, e religia ta, ai dreptul la ea asa cum toti au dreptul la religia lor, nimanui nu ii pasa de ce crezi tu, dar ce treaba are acest lucru cu stiinta? vrei sa intelegi evolutia, te apuci si inveti despre ea citind carti de biologie, de genetica, nu biblia.
daca alegi sa crezi ca evolutia e falsa, e treaba ta, stiinta nu se schimba ca nu crezi tu in ea, dar de bagi discutii despre evolutie, macar nu mai spune aberatii de genul dzeu a creeat omul aratand ca neandhertalienii, si din aia am evoluat noi. stai noaptea si iti formulezi singur teorii evolutive?
si de unde scoti prostii cu o singura limba acum 10 mii de ani? da lucrarea stiintifica care atesta asa ceva, si care sa fie confirmata de comunitatea stiintifica, nu de alta, da as vrea sa stiu ce legatura are un turn de lut care avea o inaltime de maxim 40 de metri, mai mica ca un bloc cu 10 etaje, cu limbile umane.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică:

Si Hitler a incercat crearea unui supersoldat prin contopirea unui ovul de om cu un spermatozoid al gorilei introdus in femeie.Esec total. Dar eu tot nu inteleg cum de exista fosilele astea...

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru OOOLEOOO):

Da, nu scrie nimic despre "preistorici" deoarece... uite un exemplu:
Tu esti de exemplu primul om, tariesti, mori, se naste altul, tot asa, si asa omul tot evolueaza, dar in timp! Deci nu este ceva ce se observa cu ochiul liber.Deci nimeni nu mai tinea cont de asta deoarece nu stiau asta, ei doar evoluau si nu observau, asa cum noi nu observam ca(virgula)crestem.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Biblia nu foloseste cuvantul ''pesterilor'' sau ''ai cavernelor'' si nici nu spune despre existenta oamenilor ''preisotirici''. Termenul "preistoric" înseamna apartinand epocii în fata istoriei inregistrate. Biblia spune clar despre crearea lui Adam si Eva ca oameni drepti capabili sa comunice.

Dar ce are de spus Biblia in totalitate despre aceastia? Biblia spune de un eveniment pe care cred ca il cunosti, marele potop! in care au murit toti oameni stricati! si doar Noe care semana cu Dumnezeu si era bun, si nu era ''stricat'' el a fost singurul ''bun''. Unii cercetatori spun ca e posibil ca oameni inainte de potop fiind tot mai pacatosi si distanti, este posibil ca cativa sa fii trait in pesteri, folosind scule din piatra si de aici provenind numele de ''oameni ai pesteri'', acesti oameni nu erau primitivi ci lipsiti de Dumnezeu, si in nici un caz nu au fost pe jumatate maimute, deoarece din fosile se vede destul de clar ca oameni pesteriilor erau oameni ca noi care traiau in pesteri. De aici se explica fosilele cu oameni curbati si cu anumite deformari, pune un om sa traiasca fara nimic intr-o pestera sa vedem cum ajunge la sfarsitul vietii happy

Biblia se spune cum oameni erau tot mai distanti intre ei si toti mai stricati, si tot mai pacatosi de la Pacatul lui Adam si Eva incoace, Noe fiind ''ca Dumnezeu'' si nu pacatos ca restul, a ramas la fel cum Dumnezeu ne-a creat la inceput!

Pace tie happy

| doctorandus a răspuns:

Hai domnule, las-o balta. Insasi Biblia afirma ca scopul lui Dumnezeu este sa arate oamenilor ca sunt animale (Eccl. 3:18). Asa ca nici Biblia, nici Aristotel, nici biologia nu se opun ideii ca oamenii sunt animale.

| Danielcristian a răspuns:

Exact prietene, felicitari

| MihaiSDK a răspuns:

Limba pe care o vorbeam toti adica aceeasi s-a despartit brusc deoarece noi oamenii am inceput a face pacate si Dumnezeu a hotarat sa nu ne mai intelegem intre noi

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru MihaiSDK):

Pai asa e. Turnul Babel cred eu ca este doar o "pilda", adica pentru a nu mai comunica intre noi(a face pacate), ne-am despartit limbile brusc. Turnul Babel, cred eu, este cum sa iti explic... un fel de rigla a pacatelor, acest turn fiind prea inalt.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru MihaiSDK):

Staaai...in Biblie spune ca oamenii au folosit alte materiale pentru turn! In loc de piatra au folosit caramida si in loc de pamant sau nu mai stiu de ce au folosit smoala.Primele materiale fiind faptele bune iar cele inlocuite fiind faptele rele.Pararea mea.