| StrongHeart a întrebat:

Exemple de manastiri ce trebuie neaparat vizitate, din Romania?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Lainici big grin

| Werrich a răspuns:

Eu am fost la Manastirea Cernica, Dervent, Ioan Casian, Antim Ivireanu, Cozia, Curtea de Arges.

Ghidul manastirilor din Romania
https://vdocuments.site/ghidul-manastirilor-din-romania.html

| RKBlue a răspuns:

Nu.
Vizitezi ce vrei, nu scrie nicaieri ca esti obligat sa vizitezi ceva.

| StrongHeart explică (pentru RKBlue):

Ma refer ce trebuie in sensul ca ar fi bine, logic ca nu ma obliga nimeni, doar ca am o sete spirituala si de a cunoaste tarisoara noastra de care multi au uitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost la Putna și la Bogdana, ambele mi s-au părut interesante ca obiective turistice.

| dragodana a răspuns:

Buna.
Mi-e mi-a placut la Curtea de Ardes si la Agapia.Mi s-a parut ca debordau de pace si te linistea sufleteste.Mi-a mai placut si la Manstirea Dintr-un Lemn si Cozia.
Nu imi place deloc vibe-ul de la Turnu(jud. Vilcea).
Manastirile le vizitezi ca vrei, nu ca esti obligat.Este pentru sufletul si credinta ta, nu ca sa te vada x si y.

| StrongHeart explică (pentru dragodana):

Nici mie, am fost la Turnu de cateva ori, de obicei stateam afara si ma plimbam prin curte sau ma duceam sa vad pestera aia.
Ai dreptate, le vizitezi pentru tine.

| marinaru777 a răspuns:

Draganescu,Prislop,Cernica,Nicula,Hadambu,Cozia,Lainici,Barsana,Bisericani