| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cate manastiri sunt in Romania? De ce sunt atat de multe?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu știu câte sunt. Știu doar că ele sunt un venit pentru conducătorii lor religioși, dar și pentru stat. Cultura unui stat este îmbinată oarecum și cu religia majoritară. Multe sunt atracții turistice și fac parte din patrimoniul cultural național și poate și internațional. Asta reprezintă o sursă de venit.
Unele mănăstiri reprezintă o sursă de atracție a credincioșilor practicanți care își spun că vor să trăiască doar pentru Dumnezeu, fără să înțeleagă că a sluji lui Dumnezeu nu înseamnă a te izola de oameni, ci înseamnă a trăi în mijlocul oamenilor și făcându-le bine.

| EestiSodalane a răspuns:

Nici măcar nu stii câte sunt și îți pui întrebarea "de ce sunt asa multe"? Dacă de fapt sunt prea putine?

| anonim_4396 explică (pentru EestiSodalane):

Stiu ca sunt foarte multe, posibil sa fim tara cu cele mai multe manastiri! Am vazut o multime cand mergeam prin tara in vizita

| EestiSodalane a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine, eu zic că mai e nevoie