| Vernusio a întrebat:

Exista acea energie numita suflet?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, nu exista nici o dovada ca exista asa ceva, acest mit a fost inventat de multe mitologii umane, gen mitologia greaca -iadul lui hades si raiul noi fiind lumea din mijloc, multe traditi, obiceuri fiind transmise si pastrate si azi, sufletul fiind practic o fantezie umana

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Nu există dovadă nici că nu există.

| RAY a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu poate exista dovada ca nu exista, e o tampenie sa te gandesti ca pot exista dovezi ca sa dovedesca ceva ca nu exista, cel care afirma are datoria de a dovedi, asta inseamna ca toti zeii 6500 plus orice personaj imaginar exista, dovedeste ca nu exista brahma de exemplu

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Nu are legătură cu zeii. Unul poate exista, iar altul nu.Nu poate dovedi nimeni nimic concret, ceva de necontestat. Însă fiecare dintre noi caută şi primeşte diverse informaţii care îl determină să creadă ceva sau altceva.
Cred că cel mai simplu ar fi de spus că nu există o dovadă valabilă pentru toată lumea nici că există, nici că nu există.

| RAY a răspuns (pentru J0B0MAT):

A nu crede ca exista dumnezeu nu este o credinta, eu nu am credinta pentru fantome, spiridusi, dumnezeu, mos craciun, credinta ai cand crezi in ceva fara a putea dovedi, hai sa spun nu am credinta fata de dumnezeu dar posibilitatea ca acest dumnezeu sau oricare zeu este mica, daca in viitor vor fi dovezii posibilitatea va fi mai mare, da ateismul nu inseamna 100% exista sau nu exista, este o lipsa de teism,eu ma consider ateu agnostic nu ateu gnostic, poate acel creator daca exista asa ceva poate nici nu e cunoscut de umanitate prin religie, poate acel creator este unul deist, panteist, exista en posibilitati da fiecare poate fi posibila, dar in prezent trebuie sa recunostem ca nu exista dovezii cum ca exista dumnezeu, creator etc

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Eu nu ştiu cum să mă numesc.Eu cred că poate exista oricare din zeii religiilor, că poate nu există nimic sau că există ceva complet diferit.
Nu există dovezi pentru nimic.Nici pentru existenţă, nici pentru inexistenţă, Cine afirmă altceva se minte sigur.E ok să crezi ceva, dar nu poţi afirma că ştii sigur.Şi cred că în adâncul fiecăruia va exista mereu un semn de întrebare, o mică incertitudne pe care o va lua cu el în mormânt.

| RAY a răspuns (pentru J0B0MAT):

Da a afirma 100% ca exista sau ca nu exista nu e rational,sunt de acord cu asta,poate esti deista,panteista,agnostica = a fi agnostic nu pretinzi cunoastere dar credinta ai fata de dumnezeu? multi agnostici nu inteleg ca nu poti fi doar agnostic, daca ai credinta esti teist agnostic, daca nu ai credinta esti ateu agnostic, daca crezi ca natura e dumnezeu esti panteista, daca crezi ca acel creator a creat doar big bang esti deist, bine sunt multe religi gen budismul care e un fel de ateism sau hinduismul o religie cu multi zeii

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Oficial sunt ortodox.Neoficial... sunt multe. Uneori depinde de stare.

| RAY a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cel mai important este sa nu te opresti din a cunoaste cat mai multe

| milan9 a răspuns:

Desigur. Iar după VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA..."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| DeyCj a răspuns:

Da.Există.Vrei s-o simţi? Dă o tură prin Hoia-Baciu în nişte locri indicate de mine şi o să te convingi(şi tu).

| J0B0MAT a răspuns:

Eu cred cu certitudine că da, datorită anumitor lucruri care mi s-au dovedit.Nu pot dovedi altora şi nici nu vreau.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este o intrebare disputata de zeci si sute de milenii.Ca sa existe o discutie constructiva, va trebui sa dai macar definitia termenului de 'SUFLET", ca sa putem vorbi aceeasi limba.Altfel vei gasi raspunsuri de genul, ca acum: da, nu, nu stiu, poate, sa vedem, etc.
Daca eu imi iau arbitrariul sa inteleg de la tine ca sufletul il ai la un organ dintre picioare, in mod sigur ti-as da raspunsul: nu stiu! Caci nu pot aprecia la distanta asta ce ai tu acolo.Macar da-mi o referinta: daca nu definitie a sufletului! O fata sau un baiat care sa te cunoasca!

| Superior a răspuns:

Da,Da si Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred

Răspuns utilizator avertizat