| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Exista creatorul sau nu? Nu stiu ce sa mai cred. Totul e ciudat! Nu inteleg nici asta cum am fost creati si de cine..ma tot gandesc! Viata dupa moarte, nu cred ca este.

43 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru ania):

Hai serios universul e dovada ca zeul tau a aparut din nimic si spontan? universul e dovada ca hidrogenul nu are nevoie de zeii pentru a creea stele, cum a aparut dumnezeu? de ce doar un singur dumnezeu? de ce fix al tau?

| RAY a răspuns (pentru 11naomi11):

Tu nu sti ce viata exista dupa moarte ca nu ai murit, ceea ce afirmi sunt doar ipoteze atat

| ania a răspuns (pentru Idris):

Chiar dacă Quaranul e consecvent cu el însuși, nu e o dovadă în sine că e adevărat, că provine de la Creatorul existenței.Noi creștinii credem că Vechiul Testament este istoria de la început a revelației Creatorului.Moise spune că Creatorul i-a revelat cele 10 porunci și una dintre ele e să nu preacurvești, să nu iei nevasta altuia.Muhamed a susținut în Quaran că cel ce i l-a dictat i-a spus să o despartă pe soția fiului lui vitreg de soțul ei și s-o ia el de nevastă. Din perspectivă creștină asta e preacurvie și sutem convinși că Creatorul niciodată n-ar fi cerut sau aprobat așa ceva, așa că suntem convinși că nu cu el a stat de vorbă Muhamed și nu El i-a dictat Quaranul.

| Idris a răspuns (pentru ania):

"Moise spune că Creatorul i-a revelat cele 10 porunci și una dintre ele e să nu preacurvești, să nu iei nevasta altuia." - Ce treaba are curvia cu faptul ca poti avea mai multe sotii? Vreau sa imi arati cu verset doua lucruri. Unde anume in Biblie este limitat numarul de sotii la una singura, si unde anume in Quran este incurajata curvia.
Citeste intai ce scrie in Scriptura pe care te bazezi, apoi poti pretinde ceea ce pretinzi.

"Lameh si-a luat doua neveste: numele uneia era Ada, si numele celeilalte era Tila. " [Geneza 4:19]
"A avut de neveste sapte sute de craiese imparatesti si trei sute de tiitoare; si nevestele i-au abatut inima. [1Imparati (Regi) 11:3]

Iar exemplele pot continua. Cat despre curvie, incest, prostitutie si altele, nu cred ca gasesti cazuri mai multe in orice alta Scriptura.

"33. Au facut, dar, pe tatal lor de a baut vin in noaptea aceea; si cea mai mare s-a dus si s-a culcat cu tatal ei. El n-a bagat de seama nici cand s-a culcat ea, nici cand s-a sculat.

34. A doua zi, cea mai mare a zis celei mai tinere: "Iata, eu m-am culcat in noaptea trecuta cu tatal meu; haidem sa-i dam sa bea vin si in noaptea aceasta, si du-te de te culca si tu cu el, ca sa ne pastram samanta prin tatal nostru."

35. Au dat tatalui lor de a baut vin si in noaptea aceea; apoi cea mai tanara s-a dus si s-a culcat cu el. El n-a bagat de seama nici cand s-a culcat ea, nici cand s-a sculat. " [ Genesa 19:33-35]

"Pe cand locuia Israel in tinutul acesta, Ruben s-a dus si s-a culcat cu Bilha, tiitoarea tatalui sau." [Geneza 35:22]

"15. Iuda a vazut-o si a luat-o drept curva, pentru ca isi acoperise fata.

16. S-a abatut la ea din drum si a zis: "Lasa-ma sa ma culc cu tine!" Caci n-a cunoscut-o ca era nora sa. Ea a zis: "Ce-mi dai ca sa te culci cu mine?"

17. El a raspuns: "Am sa-ti trimit un ied din turma mea." Ea a zis: "Imi dai un zalog pana il vei trimite?"

18. El a raspuns: "Ce zalog sa-ti dau?" Ea a zis: "Inelul tau, lantul tau si toiagul pe care-l ai in mana." El i le-a dat. Apoi s-a culcat cu ea; si ea a ramas insarcinata de la el.

19. Ea s-a sculat si a plecat; si-a scos marama si s-a imbracat iarasi in hainele de vaduva. " [Genesa 38:15-19]

Si exemplele pot continua!

"Din perspectivă creștină asta e preacurvie" - Daca a avea sotii legal e curvie, ceea ce am scris din Biblie cum este din perspectiva crestina?

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Continuand ideea, nimic din ce supune timpul se stie ca nu poate sa il influenteze in mod obisnuit acest "continuu". Deci, este o minune faptul ca gravitatia influenteaza trecerea timpului; dar, la fel de real este faptul ca nimic din afara timpului nu poate exista de fapt, deoarece acesta este absolutul [timpul pe toate le supune]. Deci, raza gravitationala este (din punctul meu de vedere) o minune a fizicii si un argument al existentei lui Dumnezeu, deoarece ea in mod normal nu are cum sa apara.

| ania a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

La preacurvie nu m-am referit la faptul că a avut mai multe soții ci la faptul că pe vreamea când încă Zaynab era căsătorită ci fiul lui vitreg adoptiv Zaid, a spus că Alah i-a spus că trebuie să se căsătorească el cu ea, a divorțat-o de el și a luat-o el de nevastă.

| ania a răspuns (pentru drutzix):

Universul nu e acel ceva, că doar a descoperit știința că universul are un început,

| ania a răspuns (pentru RAY):

Dumezeul meu n-a apărut din nimic și spontan, El e cauza necauzată a universului.

| drutzix a răspuns (pentru ania):

Universul in forma actuala are un inceput.
Nu avem habar cum era universul pre-Big-Bang

| RAY a răspuns (pentru ania):

Hai serios asa ceva n-am mai auzit de cauza necauzata, tu intelegi ceea ce scrii?

| Logic101 a răspuns (pentru gratargratar):

Si tu ce metoda ai folosit ca sa-ti dai seama ca toate alea exista?

| ania a răspuns (pentru RAY):

Dumezeu e cauză necauzată pentru că El a cauzat universul dar El însuși e etern, nu are cauză/

| RAY a răspuns (pentru ania):

Si alba ca zapada si tot ce nu poate fi explicat