| VenomMMA a întrebat:

Exista Dumnezeu pentru voi? Daca da, ce va face sa credeti acest lucru? Vreau sa stiti ca pentru mine exista. Dar vreau sa aflu si alte pareri legate despre asta.

Răspuns Câştigător
| Zazy a răspuns:

Da,cred!
Dumnezeu EXISTĂ.

29 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Zina Maseluta si Mos Craciun, ei sunt dumnezeii adevarati!

| VenomMMA explică (pentru KodrutZ):

Bine ca macar ai la cine sa te rogi. La un mos obez si cu barba care vine o singura data pe an la tine, si atunci daca isi aduce aminte. Si o ''zana'' care vine doar cand iti pica dintii din gura. Ar fi cazul sa te iei la bataie, poate asa o s-o vezi mai des. laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru VenomMMA):

De ce as avea nevoie sa ma rog? Am nevoi, am cap, fac astfel incit sa imi fie bine. Speranta la ajutorul supranatural e mai nociva ca cele mai nasoale droguri.

| VenomMMA explică (pentru KodrutZ):

Nu la asta m-am referit. Ca nu o sa-ti pice nimic din cer daca te apuci sa te rogi in genunchi. In fine. Ai auzit sau vazut pe cineva care sa primeasca bani, case, masini, din cer? E logic ca doar prin propiile forte le faci pe toate-n viata.

| RAY a răspuns (pentru VenomMMA):

Normal ca sunt ateu nu cred in zeii

| danay72 a răspuns:

Studierea atentă a Bibliei și creația m-au ajutata sa ma apropii mai mult de Dumnezeu.

| VenomMMA explică (pentru danay72):

Si nu numai...

| danay72 a răspuns (pentru VenomMMA):

Asa e.Acesta e începutul

| ania a răspuns:

Dumnezeu,creatorul existenței există pentru toată lumea. Dacă eu spun că pentru mine părinții mei nu există, nu înseamnă că ei dispar.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Normal ca nu dispar ca poti dovedi ca exista sau altcineva poate dovedi in scimb dumnezeul tau nimeni nu il poate dovedi ca exista e doar credinta oarba fara dovezi atat

| RAY a răspuns:

Ce este un zeu pentru mine? un zeu este speranta omului sarac, bonav, un om care la orice explicatie da acelasi raspuns dumnezeu a facut si atat, iahve are un singur popor poporul evreu ce cred despre iahve? ca este produsul naturi umane in scimb iisus este copia a lui budda, mitrha etc

| VenomMMA explică (pentru RAY):

Da, vad ca-n opinia ta Dumnezeu a creat totul. Gresit, Dumnezeu a creat OMUL si apoi OMUL a evoluat. Uite cat timp ne-a trebuit sa ajungem unde suntem azi. Tu probabil crezi ca te tragi din maimute, doah. Nu stiu ce este acolo sus, ca-i Dumnezeu, ca-i alt zeu, ca-i o specie mai evoluata decat noi, nu stiu. Dar stiu sigur ca noi nu ne tragem din maimute. Ce tampit ar crede prostia asta?!

| RAY a răspuns (pentru VenomMMA):

Eu am scris ce e un zeu pentru mine ca asta a fost intrebarea, dumnezeu este o speranta si asta o recunoaste tota lumea, nu cred ca un zeu a creat ceva eu nu am scris asa ceva, aici nu e vorba ce credem aici e vorba de ceea ce suntem, testul adn arata faptul ca 98% din adn ul uman este indentic cu al unei maimute bonobo,acelasi test adn ajuta la multe procese si inca cate chesti,omul a evoluat ca si restul animalelor nu e nici o diferenta intre noi sau ele, noi nu ne tragem noi suntem maimute doar ca nu exista doar o singura specie exista mai multe ca vad ca uni intreaba dar maimutele de ce nu au devenit oamenii asta e o intrebare prosteasca e ca daca ai intreba dar lupi de ce nu devin caini? omul e o alta specie de primata atata tot nu ca ne tragem, caini se trag din lupi? caini sunt o alta rasa de lupi atata tot asa cum elefantul din africa e o alta rasa ca aia din asia simplu, nu vad ce e asa complicat de inteles asa ceva, albinele din africa se trag din alea din europa? nu se trage nimeni din nimeni toate specile au evoluat separat sau impreuna dar cu toti facem parte din acelasi regn animal, isi este rusine sa spui ca esti animal? uitate la stirile de la ora 5 mai des, ce animal e mai rau ca omul? zi-mi unul singur vreau sa aflu si eu, a fi animal este un compliment pentru umanitate sau tu crezi ca toti sunt sfinti a?

| VenomMMA explică (pentru RAY):

Da, ok, gorilele au ADN-ul in proportie de 99% asemanator cu al nostru. Eu n-am zis ca Dumnezeu a creat totul. Doar ca l-a creat pe om si omul a evoluat. Ma repet... Nu-mi place sa ma repet. Vreau doar sa stiu daca tu crezi in Dumnezeu sau nu. Nu sa-mi zici ca Dumnezeu exista doar pentru cei saraci cu duhul, bolnavi, saraci dpdv material.

| RAY a răspuns (pentru VenomMMA):

Iar gresesti n-am scris nimic de gorile, in ce clasa esti?

| Mayhem666 a răspuns:

Nu. Eu sunt ateu, nu cred in Dumnezeu!

| VenomMMA explică (pentru Mayhem666):

Tu crezi doar in ceea ce vezi si ce simti. Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba. happy Cred ca stii cine-a zis asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru VenomMMA):

In caz ca nu stii asta, toti ne nastem atei, sau mai bine spus ne nastem fara o religie, iar pe parcursul vietii (in copilarie) suntem botezati si indoctrinati intr-o anumita religie, de obicei aceea ca si a parintilor nostri. Nu poti spune ca tu te-ai nascut crestin, asta ar fi o prostie.
Tu de ce crezi in Dumnezeu? Cum poti dovedi ca exista?

| VenomMMA explică (pentru Mayhem666):

Oare? Eu am simtit ca exista Dumnezeu, nu mi-a bagat nimeni nimic in cap. De abia asteptam orele de religie. Pur si simplu, simt. Nu trebuie sa vina Iisus calare pe-un nor si sa spuna: Ce faceti, ma? Va mai amintiti de mine?
Ca sa-ncepem sa credem. Fiecare e liber sa faca si sa creada ce vrea. D-asta exista liberul arbitru. Am trecut prin multe-n viata si doar cu ajutorul lui Dumnezeu am razbit.

| GdX a răspuns:

Sa imi zici si mie cand ti-a aratat ca exista.

| N0xEterniS a răspuns:

Daca vrei sa vezi si perspectiva altora, de ce ataci? Ai creierul mic si compensezi prin a avea gura mare?

Acum, parerea mea umila?
Nu cred in niciun zeu, teoria evolutiei pe care aparent nu o intelegi, dar o negi si big bang'ul mi se par mult mai probabile, inca o data sunt teorii prin urmare nu se ridica la 100% adevar.

Vad in comentarii ca tu pur si simplu '' simti''. Iti dai seama ca noi nu putem folosi logica cu tine?
De cate ori trebuie stiinta sa aminteasca incultilor ca nu ne tragem din maimute, ci avem un stramos comun?

| VenomMMA explică (pentru N0xEterniS):

In primul rand n-am atacat pe nimeni. Tu esti un sac de oase care sta la pc si care da din gura. happy Ca sa fiu bland! Desi, tu m-ai atacat si jignit pe mine. Un big bang ti-ar trebui tie in cap sa te trezesti la realitate. Din comentariul tau reiese ca te crezi mai presus de altii. Nici n-ar fi trebuit sa dai reply. Nici la raspuns sa nu dai. O sa-mi dau seama ca esti frustrat! Pai simt, losere, ca trebuie sa SIMTI chestia asta. Si ca sa simti asta trebuie sa treci prin multe-n viata. Dar ce stau eu sa-ti dau tie explicatii. Gata, mi-ai raspuns, vad ca esti frustrat, case closed. Du-te-n... alta parte acum. happy

| N0xEterniS a răspuns (pentru VenomMMA):

Bai, subsemnatul don't hurt my feelings nu ti-a bagat nimeni religia pe gat, iti bag eu altceva sa simti cu adevarat. Ba tu te-ai lepadat de logica acu' mult, esti ca o pi^da frustrata, incoltita gata sa dea nas in nas cu pla. Imi dau seama din tot ce zici ca esti fara scapare si ar trebui sa iei primul tren si sa cobori in dosul bisericii. Ramai dracu la categoria adolescenti, te-ai bagat acum in filozofie? e ca si cum ai iesit de sub pat.

| VenomMMA explică (pentru N0xEterniS):

Gata, zmeule de net. Tu n-ai putea sa-mi bagi nimic, trust me. happy Ramai lipit de scaun, hemoroidule.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu, inca nu am vazut lumina laughing. Si asa, cred ca m-as interna singur la nebuni dupa, asta e clar.

| Deaad a răspuns:

"Vreau sa stiti ca pentru mine exista".
Nu e interes national ca pentru tine exista Dumnezeu.

Eu vad divinitatea in altceva, nu in intr-o entitate atotcunoscatoare si intr-un paradis imaginar sau intr-un infern imaginar.

| VenomMMA explică (pentru Deaad):

Doar am precizat. Voi toti sunteti la fel de tensionati, nervosi, acizi in declaratii si raspunsuri?

| Deaad a răspuns (pentru VenomMMA):

Dupa ce vad pe sus, tu ti-o cauti.

Răspuns utilizator avertizat