| LupGetodacJedi a întrebat:

Exista Dumnezeu/un creator?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Asa, hai sa definim ce inseamna Dumnezeu, in principiu vorbim de teism daca e sa discutam despre un zeu sau mai multi, eu personal nu vad ca ar exista un dumnezeu teist activ care sa faca ceva impotriva suferintei din contra cu toti vedem ca daca exista e unu indiferent,nepasator,caruia nu-i pasa de creatia lui,problema suferinteti nu poate fii explicata de teism asta o recunoaste si papa de la roma,copii cu cancer de oase,copii care mor de anumite boli sa fim seriosi, in concluzie a spune ca exista un dumnezeu bun caruia sa-i peste de creatia lui este o minciuna, daca vorbim de un creator,deist, panteist sincer nu ma intereseaza daca exista sau nu asa ceva, argumentele pro deism, panteism, teism sunt la fel ele sunt ori din ignoranta unora care habar nu au de stiinta ori din necunoasterea din prezent, au uni fanatici tupeu sa scrie ca dumnezeu ne vrea prosti, creduli incat sa nu ne folosim mintea

| LupGetodacJedi explică (pentru RAY):

Multumesc, RAY!

| RAY a răspuns (pentru LupGetodacJedi):

Eu iti recomand meditatia si alimentatia sanatoasa, activitatea fizica moderata, sa razi in fiecare zi, multa sanatate

| LupGetodacJedi explică (pentru RAY):

Multumesc din nou, RAY!

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Viața nu este un rezultat al efortului omenesc. Omul trebuie să colaboreze cu Dumnezeu pentru ca viața să existe.
Noi oamenii procreem viața, și nu o creem, pentru că nu putem.
Bolile sunt rezultatul unei lipse grozave de educație. Adică a unei lipse de colaborare a omului cu Dumnezeu. Dacă părinții fac ce vreau, când vreau și cum vreau, rezultatul alegerilor lor va cădea pe spinarea propriilor lor copii. Copii vor moșteni pe lângă minusculele calități ale caracterelor părinților, și uriașele defecte atât fizice cât și mintale. Pe lângă acestea, chiar dacă părinții n-au reușit să-și instaleze boala mortală în organism, o vor transmite cu siguranță prin adn propriilor lor copii. Iar dacă copii nu o vor lua la naștere, au toate șansele să o activeze mai târziu.
Deci un om care nu are un stil de viață sănătos și care nu este sănătos, nu ar trebui să aibă dreptul să dea naștere la copii. Pentru că așa dăm naștere la copii bolnavi, și apoi dăm vina pe Dumnezeu ca El ni i-a dat așa. Dar din mâna lui Dumnezeu toate lucrurile ies perfecte.
Și chiar dacă așa stau lucrurile, totuși, Dumnezeu ne-a oferit posibilitatea prin moartea Sa, să ne bucurăm de o atmosferă fără boală, suferință sau moarte: adică de viata veșnică, viață care este tot atât de reală ca și viața aceasta. Și ne putem bucura de viața veșnică chiar din viața aceasta.

Cât despre existența lui Dumnezeu El ne-a dovedit-o prin existența vieții. Oamenii nu pot să fabrice viața, ci doar să o studieze, să se bucure de ea făcând tot ce-i stă în putere să o susțină. Cum am zis mai sus, omul este dator să colaboreze cu Dumnezeu pentru întreținerea și dezvoltarea vieții. Altfel nu am fi decât niște cerșetori care am trăi doar așteptând să primim. Noi trebuie să cercetăm viața și să căutăm dezvoltarea și întreținerea ei. Activitatea aceasta este sănătoasă și pentru trup și pentru suflet. Viața însăși va căpăta sens în dreptul fiecărui individ atunci când vom descoperi în mod personal că Dumnezeu este dătătorul vieții și al întreținerii ei, și că noi suntem privilegiați să fim colaboratori cu El. Atunci viața noastră va fi cu adevărat viață; adică doar atunci ne vom bucura de viață.
Chiar și cercetarea lucrurilor despre Dumnezeu va aduce viață și sănătate în trup și suflet. Pentru că pe Dumnezeu Îl vom putea descoperi prin cercetarea Sfintelor Scripturi, prin cercetarea naturii și prin a ne gândi la jertfa de la Golgota. Aceste activități vor aduce viață din belșug. Cercetând aceste lucruri vom descoperi că Dumnezeu ne iubește chiar și așa bolnavi cum suntem la trup și la suflet. Atunci vom avea bucuria să trăim sănătos pentru Dumnezeu, chiar în mijlocul acestui pământ suferind.

Îți recomand cartea"Patriarhi și profeți" de Ellen White. O găsești gratuit în aplicația EGW Writings 2 de pe Magazin play.
Sau în format tipărit aici: https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti

| Meme10Memu a răspuns:

Da exista. Si va apare in curand distrugand pe toti necredinciosii.

| LupGetodacJedi explică (pentru Meme10Memu):

Multumesc, Meme10Memu! Stii cumva cat de curand se va intampla asta?

| RAY a răspuns (pentru LupGetodacJedi):

Wow ce dumnezeu razbunator dar parca era iubirea

| LupGetodacJedi explică (pentru RAY):

Asa stiam si eu, RAY. Foarte ciudat... O zi buna!

| Meme10Memu a răspuns (pentru LupGetodacJedi):

Sunt cateva evenimente care se vor intampla mondial pana atunci: anularea religiei, atacarea religiei care se supune cu adevarat guvernarii Lui Dumnezeu, decretarea pacii fictive mondiale, inrautatirea conditiilor: cutremure, foamete, epidemii, clima, poluare, ascensiunea unei ultime puteri mondiale in afara de SUA&UK. Apoi va izbucni Armaghedonul razboiul Lui Dumnezeu care va semana cu o invazie extraterestra aparuta ca de nicaieri fara sa se vada ingerii care vor lupta contra armatelor umane distrugandu-le si se va instaura guvernarea de 1000 de ani a lui Iisus. Declansarea Armaghedonului va apare odata cu atacarea mondial a religiei care proclama guvernarea Lui Dumnezeu si se supune ei. Dupa Armaghedon se va constitui dreptatea, paradisul mondial sub guvernarea lui Iisus. Dupa cei 1000 de ani Iisus va preda guvernarea Tatalui sau Dumnezeu.

| LupGetodacJedi explică (pentru Meme10Memu):

Multumesc din nou, Meme10Memu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este o carte profetică, printre altele, și tot ce a profețit s-a împlinit. Deci da, există un Dumnezeu care este în afara timpului și spațiului.

| LupGetodacJedi explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, DanyTheNovice. O zi buna!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Ceva supranatural poate fi uneori veridic sau concludent, însă informațiile, dovezile și argumentele referitoare la ceva supranatural pot fi "verificate" și/sau analizate. Pentru cei ce se străduiesc să argumenteze inexistența Divinității sau sunt indeciși, rămân aceleași întrebări de mii de ani: cine sau ce anume intervine în anumite situații și-n diferite moduri, de multe ori chiar supranaturale?! Cine sau ce anume răspunde la anumite rugăciuni, cereri sau nevoi, la timpul potrivit și-n modul potrivit, ne-anulând totuși libertatea omului (liberul arbitru)?! De unde știe materia și evoluția ce este-n mintea și-n sufletul omului?! De ce oamenii repetă aceleași greșeli și au aceleași slăbiciuni de mii de ani?! De ce rezolvă de multe ori „supranaturalul" ceea ce știința, medicina sau evoluția nu pot rezolva?!

| LupGetodacJedi explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Multumesc, Manciu_Emil_1976!