| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca exista Dumnezeu,sau,cel putin, un Creator?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Universul este nemarginit si format din corpuri inimaginabil de diferite ca si marime, ca si temperatura si despartite de distante imposibil de perceput. Este inacceptabil ca miliardele de univesuri care la randul lor fiecare este format din miliarde de stele, planete, asteroizi, etc sa fie opera unui creator. De asemenea imensitatea inimaginabila a tuturor formelor de viata sau a materiilor din care este formata doar planeta noastra. Doar cei lipsiti de o minima logica si cunostinte stiintifice pot crede in povesti aiuritoare.

15 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Daca am accepta ca este o contradictie poate ca ne-ar fi mult mai usor sa acceptam latura noastra divina.
Pana atunci, nu as putea crede neconditionat in existenta lui Dumnezeu. Sunt de acord cu ideea generala, serveste unui bine comun, isi propune sa mentina ordinea, dar daca singura cale prin care vrea sa ne educe este frica atunci nu este un mentor foarte bun. Progresul facut din teama nu are nicio legatura cu iubirea fata de semeni. Nu iubim in acelasi fel, nu ne exprimam in acelasi mod si cu siguranta interesele noastre sunt diferite. Cred in progresul bazat pe ratiune. Nu trebuie sa faci ceva, sa iei anumite decizii pentru ca asa vrea Dumnezeu, ci pentru ca esti pregatit sa-ti asumi consecintele. Daca am fi mai responsabili poate ca lucrurile ar sta altfel, dar e mai usor sa dam vina pe altii. Suntem limitati, si la fel este si cel care primeste un nume si un scop.
In ceea ce priveste existenta unui Creator suprem, ar fi absurd sa afirm ca nu este cu putinta....pentru ca opera sa pare mult mai complexa decat ceea ce stim deja. Poate ca este energie pura. Poate ca nu are nevoie de un motiv pentru a se implica in viata noastra. Poate ca suntem el. In timp vom avea mai multe informatii, dar pana atunci...trebuie sa recunosti ca existenta ta infima reprezinta un disconfort pentru propria constiinta.

| AnaBejenaru a răspuns:

Oamenii trebuie să se identifice cu ceva, de aceea se presupune că ar exista un Dumnezeu.Dar nu cred în ființe supranaturale, cred în mine, acesta este singurul lucru care mă ajută în viața de zi cu zi.

| RAY a răspuns:

Universul nu are nevoie de spiridusi si doar de hidrogen atat,dumnezeu este doar raspunsul la ceea ce nu stim, este o necunoscuta in ecuatie, cu timpul rolul lui dumnezeu devine tot mai mic, eu nu cred ca exista dumnezeu sa vreun creator, nu exista dovezi nici logica nu este asa ceva, tot universul ne arata o evolutie de la ceva simplu spre complex, natura nu are nevoie de magicieni si spiridusi doar omul are nevoie de asa ceva

| danay72 a răspuns:

Da și ceea ce m-a convins a fost studierea atentă a Bibliei dar și analizarea creației.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Mai ales vechiul testament tea convins si analizarea virusilor, microbilor si a suferintei

| deeeaqq a răspuns:

Nujjjj dacă există, ncsf

| Felissa13Eden a răspuns (pentru deeeaqq):

Csf (: n-ai csmf

| BlackRose03 a răspuns:

Da,Dumnezeu exista si va exista mereu.Acum ca unii si-au pierdut credinta din cauza vietii de zi cu zi e alta problema.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru BlackRose03):

Fiecare cu ce-l doare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred in existenta lui Dumnezeu, dar in existenta unui creator poate

| RandomStudent a răspuns:

Nu, deoarece nimic nu iti va influenta viata de zi cu zi decat persoana ta si cei din jur. Universul se crede a fi infinit(nu ar avea altfel cum) si faptul ca existam noi este o pura intamplare.Cel putin asta este parerea mea

| Felissa13Eden a răspuns (pentru RandomStudent):

Eu cred intr-un Creator, dar in ceva mai presus de un "Dumnezeu", ceva ce exista in noi toti, ce ne uneste.

| Duniajunk a răspuns:

Da,eu cred ca există. Cred în Dumnezeu. Dar nu cred în preoți etc.

| FukUBetta a răspuns:

Un creator probabil ii, cred ca este Dumnezeul vostru, dar mie insumi nu imi pasa de chestiile astea, este o pierdere de timp sa ii gasesti raspunsul.

| Razvan_Iordache_1998 a răspuns:

Da... exista dumnezeu.si daca vrei sa fii sigur, citeste Biblia frate. acolo o sa gasesti multe intamplari care sunt afirmate si de istorie. si dupa asta iti poti da seama ca e adevarata toata cartea