| Superior a întrebat:

Exista fosti-atei care au devenit crestini sau care au ajuns la o concluzie finala precum ca indifierent de cine o fi, exista un creator si o viata de dupa?

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai daca tu crezi ca evolutia din maimute categoric habar nu ai de teoria evolutiei, nu stii ca maimutele astea sunt mai multe specii, de cimpanzei, gorile nu ai auzit? omul este o alta specie nu a evoluat din toate specile de maimute

| Holiday a răspuns (pentru Mclaren12):

"Ateismul promoveaza Big-bangul...

Au existat atei cu mult inainte de teoria Big Bang. N-au de fapt nici o legatura directa una cu alta.

Dar nu ne-ai zis varianta ta. Ok, spiridusii sunt tampenii, Big Bang-ul la fel, iar realitatea, vazuta de tine, e de fapt ca?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Holiday):

Asa cum am mai zis, eu pot avea o varianta a realitatii, dar nici ea nu este sustinuta in momentul de fata de dovezi atat de incontestabile incat sa fie acceptata drept adevar general. Mai pe scurt, exista atata confuzie in lume incat toti sunt prinsi intr-un cerc vicios in care fiecare crede ca teoria cu care a fost el indoctrinat este adevarata. Adica indoctrinarea este buna atat timp cat esti indoctrinat cu adevar si nu minciuni, dar in ziua de azi cine mai face deosebirea intre ele?
Iar "ateismul promoveaza big-bang" este putin cam deplasat, dar intr-adevar nu stiu daca exista in ziua de azi atei care sa nu creada in big-bang iar mentalitatea lor cu privire la asta este exact ca si cea a crestinilor. Poti sa le aduci oricate dovezi poti ca sa le dovedesti ca teoria in care cred ei este gresita, ca ignoranta lor nu le permite sa vada asta. Eu unul cred ca Universul nu are inceput, nu se extinde, este infinit. Nu prea vad cum alta varianta este posibila. Big-bang se auto-exclude atat timp cat pretinde ca inainte de pretinsa singularitate nu exista nici materie nici spatiu nici nimic.

| Holiday a răspuns (pentru Mclaren12):

"...eu pot avea o varianta a realitatii, dar nici ea nu este sustinuta in momentul de fata de dovezi atat de incontestabile..."

Intrebarea era, care este aceasta varianta, nu daca e sustinuta, asta mi-era deja clar ca nu. Asa ca... expune-ti teoria.
Dupa fraza asta, tot ce ai scris, e irelevant si fara legatura cu ce te intrebasem eu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Ar lovi soarele dintr-un motiv foarte simplu, acela ca Soarele este de sute de mii de ori mai mare decat Pamantul, prin urmare Soarele aplica o atractie gravitationala asupra pamantului. Orbita Pamantului este motivul pentru care nu se duce direct in Soare, pentru ca orbiteaza in lateral miscandu-se in jurul Soarelui. Exact acelasi lucru este valabil si pentru luna si Soare. Exact acelasi lucru se intampla si cu galaxiile. Cum naiba te astepti sa cred ca doar in grupul local de galaxii in care ne aflam si noi actioneaza gravitatia in timp ce in restul Universului nu actioneaza iar galaxiile se indeparteaza? Asta trebuia sa fie ceva act de magie sau cum? N-are niciun sens. Si tot tu esti ala care imi zice ca neg realitatea rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns (pentru Holiday):

Da este atat de irelevant restul raspunsului dar raspunsul la ce ai intrebat acum este tot acolo laughing
N-ai decat sa mai citesti o data. Am raspuns deja la asta.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Omule soarele acopera 98% din sistemul solar, omule grupul local inseamna galaxi care sunt apropiate intre ele, in timp ce alte galaxi sunt mai departe unele de altele nu au influenta unele asupra altora, nu e nici o magie e gravitatie

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Ma tu n-ai inteles ce am zis. Asa cum exista "grupul asta local" de galaxii apropiate intre ele, asa exista si multe alte miliarde de alte grupuri de galaxii apropiate intre ele. Ai auzit vreodata de clustere de galaxii? Cine crezi ca este atat de nătâng incat sa creada ca planeta noastra face parte din ceva grup "special" unde galaxiile se atrag datorita fortei gravitationale, asta in timp ce in toate celelalte grupuri galaxiile se resping unele de altele? Asa ceva nu exista. Asta se cheama fix o *dogma* in care tu crezi fix *orbeste*, asta ca tot ziceai de crestini ca ei doar cred in povesti. Un corp mai mare o sa atraga gravitational un corp mai mic, asta este un fapt care are loc peste tot in Univers, nu doar in grupul nostru de galaxii. Nu exista nicio extindere a Universului.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

O dogma :)) ti-am spus ieri parca ca inca nu stim exact ce presupune materia neagra, energia neagra, nu am spus ca stiu sigur 100% ca asa e, am spus ca in prezent stim ca galaxile se indeparteaza de noi ca asta a descoperit hubble, eu nu sunt atat de bine informat, dar, daca ar fi sa caut sigur as gasi un raspuns rational, de fapt o sa si caut pentru ca nu sunt dogmatic

https://www.spaceanswers.com/......-the-moon/

Extinderea Universului este un fenomen pe scară largă: în general, cu cât este mai departe o galaxie, cu atât mai repede se retrage de la noi. Dar pe regiuni mici de spațiu, această extindere este neglijabilă în comparație cu mișcarea galaxiilor individuale.

Galaxiile Andromeda și Calea Lactee sunt suficient de mari - și suficient de apropiate împreună - pentru a crea o forță gravitațională care să depășească expansiunea generală și să le tragă împreună. Dar nu vă faceți griji, ciocnirea nu se va întâmpla încă patru miliarde de ani.

https://www.sciencefocus.com/......milky-way/

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Alta problema la tine este ca spui ca stiinta spune ca se stie totul =minciuna,spui ca stiinta = dogma nu e adevarat asa ceva, daca maine sa-r afla ca altceva a cauzat inceputul universului vechea cunoastere ar fi upgradata, inca nu stim totul si nu vom stii niciodata, stiinta nu te arde pe rug daca nu crezi in gravitatie sau in microbi, virusi ca exista

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Deci ca sa fii ateu trebuie sa fii savant?
Pe acelasi principiu, voi, crestinii, nu sunteti decat o adunatura de oameni ai pesterii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu, tu nu ai gasit un raspuns rational, tu ai gasit un raspuns care sa-ti justifice credinta. Si apoi faci ce ti-e caracteristic tie, dai copy-paste.
Si faza si mai grava este ca cel mai probabil nu ai dreptate. Sunt o gramada de oameni si studii care au dovedit ca Universul nu se extinde. Eric Lerner de exemplu si echipa lui au descoperit ca Galaxiile care se indeparteaza de noi arata mai mici iar luminozitatea ramane aceeasi.
Mai sunt multi alti cercetatori care au combatut expandarea Universului, printre care Christof Wetterich, David Wiltshare, Hans-Jörg Fahr etc. Cu ei ce faci? Ii dai la o parte? Stai, nici macar n-ai auzit de ei. Se pare ca tu crezi ca stiinta e ca crestinismul, daca si-a batut in cuie niste dogme atunci gata, toti cei care le contesta trebuie sa fie marginalizati, ostracizati, ignorati, criticati, discreditati. Cam asta a facut stiinta cu multi oameni in trecut. Iar ateul evident o sa inghita "teoriile oficiale", n-o sa stea sa cerceteze si "cealalta extrema".

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Omule tu clar esti un dogmatic, fix ceea ce tot spui ca sunt alti, ce nu iti convine tie gata spui esti dogmatic, esti culmea

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Las-o dracu' de treaba ca esti pe langa laughing
De cand am pretins eu ca as crede in ceva si incerc sa neg orice altceva? Mai citeste o data toate mesajele de mai sus, tocmai tu esti ala care face asta. Chiar nu-ti dai seama?

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Esti dogmatic, ce nu iti convine nu e adevarat, ai si tu credinta ta

| Confirmaparola a răspuns:

Se mai prostesc si ateii din cand in cand.
De exemlu Ray.
A inceput sa aiba dubii.
Cred ca seara isi face rugaciunile.

| Superior explică (pentru Confirmaparola):

Sau poate se mai desteapta si ei.

| milan9 a răspuns:

@dandanache este unul dintre ei...
https://www.tpu.ro/utilizator/kurw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Crezi ca Dumnezeu vede cand furi?
Cand minti, preacurvesti, omori sau cand injuri?
Sigur nu te vede, poti linistit sa fii
El e ocupat sa dea, cancer la copii."

| RAY a răspuns:

Iurii75 tu nu esti crestin,esti sectanct si tu si mircea,nillson,numai va numiti ceea ce nu sunteti, iisus spunea, nu eu, oricine care schimba un singur cuvant sa nu il credeti, ioan in apocalipsa numeste anti iisus pe cei care aduc invataturi false, sunteti asa crestini ca si aia si preoti care lau judecat pe iisus, sa va spun cum i numea iisus fii de vipere, farisei, serpi, am uitat de steregoi si unu cu liliacul in avatar