| AvalohAlyn a întrebat:

Există măcar o speranță mica fundamentată sau bine întemeiată că mai trăim după ce viața asta așa cum o știm se termina?

8 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

In sufletul creștinilor, care se auto păcălesc

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru SilentRain):

happy Apăi tu crezi ce vrei, nici nu mă obosesc să îți dau argumente. laughing Un ateu, ateu va rămâne, și nu poate fii convins și va ajunge în iad. sad Poate te pocăiești? big grin Te rog! Gândește-te la eternitate! Crede, happy doar! Vei duce o viață plină de fericire, liniște sufletească și sănătate spirituală. happy

| Mayhem666 a răspuns:

Constiinta traieste si dupa ce murim, dar nu in corp. Dupa ce murim, creierul mai e activ pentru cateva ore (de aceea oamenii poti fi "readusi" la viata), dar dupa acele cateva ore, constiinta paraseste corpul in totalitate si se duce intr-o dimensiune astrala, pentru ca doar acolo poate exista fara un corp fizic.
In acea dimensiune, poti exista sub forma de energie, dar te poti si reincarna dupa propria voie, si nu numai in om, dar si in alte fiinte, si de pe alte planete.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu este adevărat. laughing Caută morți clinice și nu mai fabula cu idei paranoice și halucinații! happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

E clar ca tu cauti doar cearta, altel nu raspundeai si la intrebare si la absolut fiecare persoana care a raspuns inaintea ta, asa ca nu are rost sa iti raspund cu un contraargument, ca asta ar inseamna ca iti fac pe plac si o sa inceapa o cearta, iar eu nu imi doresc asta.
Dar totusi, daca tu consideri ca ai dreptul sa dai un raspuns si te astepti ca altii sa ti-l respecte, poate ar trebui si tu sa respecti raspunsul altora, chiar daca nu esti de acord cu acel raspuns. Nu esti tu mai presus decat altii ca sa iti bati joc de raspunsul lor, si sa te astepti ca altii sa te felicite pentru raspunsul tau.
Dar ce sa facem, asa sunt oamenii, ei judecat tot ce exista, dar cand cineva ii judeca pe ei, sar repede cu gura si se victimizeaza.

| halogen001 a răspuns:

Nu e nici necesar nici rational sa mai existe alta viata. Viata e intotdeauna finita.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Desigur! happy Există viață după moarte! În cer sau în iad. big grin