| Vernusio a întrebat:

Exista vreo scoala biblica(de studiu biblic)? Sau vreun curs? La care poate sa se inscrie si sa participe oricine?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sunt cursuri Biblice pe net dar sa nu te apropii de martori, ei nu sunt CRESTINI si nu-l recunosca pe Hristos ca Dumnezeu iar cine nu-l recunoaste pe Fiul NU ARE PARTE NICI DE TATAL. Cursuri Biblice fac toate cultele Neoprotestante dar cam toate se inspira de la Adventisti. In orice biserica adventista, sambata dimineata in jurul orei 9 sunt cursuri biblice la care poate participa oricine.

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa devii pocait, pocaitii te asteapta cu drag la scoala biblica.

| danay72 a răspuns:

Da,de exemplu cu martorii lui Iehova poti face acest curs biblic gratuit. Tu stabilești cu ei unde și când vrei sa studiezi.Nu te costa nimic, nu presupune ca trebuie să devi un martor dacă faci acest curs. Poti lua legatura cu orice martor pe care îl întâlnești și să ii spui ca vrei sa faci un studiu, sau poti accesa situl nostru jw.org și la sectiunea despre noi apare studiu biblic si acolo soliciti un studiu.Din nou nu te costa nimic.

| milan9 a răspuns:

Multe grupari invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferitele secte nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.
Nu poti oare lectura Biblia si fara sa aderi la o FILIERA, la un PAT AL LUI PROCUST care sa te arunce in vortexul celor 40000 de secte care au parasit Biserica si au pierdut mantuirea? sad sad

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!"

Asta e doar o formulare care in locuieste:
"Pentru ca textul este plin de aberatii, contraziceri, inadvertente, balbaieli si concepte inepte si iti trebuie o mare disponibilitate de a exclude orice logica din judecata pentru a avea impresia ca intr-adevar are vreo noima."

| Nilsson a răspuns:

Poti urma cursul biblic Sola Scriptura al Bisericii Adventiste, materialele sunt gratuite si poti opta si pentru studiu prin corespondenta.
Principalul avantaj e ca studiul este interactiv si poti adresa intrebarile sau nelamuririle pe care le ai.
Am vazut ca se organizeaza chiar si tabere de studiu, dar nu stiu prea multe detalii.
http://www.solascriptura.ro/curs/9
https://www.youtube.com/watch?v=bBrOowdtZFQ