| DanionM a întrebat:

,,Există trei timpuri: prezentul trecutului, prezentul prezentului şi prezentul viitorului" (Fericitul Augustin) Care dintre cele trei timpuri credeţi că este cel mai important? Dar cel mai neglijat? (Din punctul de vedere al moralei creştine)

5 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

"prezentul prezentului" e cel important si de neglijat pentru ca acum actionezi pentru un "prezent al viitorului" cat mai bun, care la randul lui e cel care conteaza.
"Prezentul trecutului" insa e dus, daca esti impacat cu el atunci nu mai are relevanta.

| Mikhtarian a răspuns:

Toate,dar din p.d.v al moralei crestine, prezentul viitorului.
In prezent, poti fi mai bun, sa inveti din greseli, in fiecare sa te auto depasesti.

| Messerschmitt a răspuns:

Nu exista moralitate crestina.

| Hombre a răspuns (pentru Messerschmitt):

"Nu exista moralitate crestina."
Ba exista, sa pupi toate cururile personajelor din biblie si moastelor celor morti pana damblagesti.

| liliutz234lll a răspuns:

In primul rand e prezentul TRECUT, prezentul VIITOR, prezent.Gramatical vorbind, toate sunt la fel de importante, iardin punct de vedere al moralei crestine trecutul, dupa parerea mea.