| IoanieCriminalul a întrebat:

Exista vreo carte in lumea asta care sa se contrazica mai mult ca biblia?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca tu nu o intelegi nu inseamna ca se contrazice!

| IoanieCriminalul explică (pentru EmaS):

Te corectez.Ai scris gresit.Trebuia sa scrii asa ''Daca eu nu o inteleg nu inseamna ca nu se contrazice.In concluzie nu posta raspunsuri daca nu sti despre ce este vorba.Dovedeste ca nu se contrazice!

| EmaS a răspuns:

Biblia nu poate fi, in definitiv inteleasa de mintea omeneasca. Ai nevoie de lumina de la Duhul Sfant. Nu exista diferente calitative in afirmarea adevarului referitor la cartile biblice sau la scriitorii lor. Astfel, Vechiul Testament nu poate fi folosit impotriva Noului Testament sau Evangheliile impotriva epistolelor lui Pavel, caci toate Scripturile se bazeaza pe revelatie. Dar profunzimea intelesului afirmatiilor nu e deloc totdeauna acelasi. Cine se orienteaza mereu dupa Cuvantul lui Dumnezeu si asculta de indicatiile Lui, va avea reusita clara si vadita in viata lui. Eu am incercat si am vazut.

| alexandra2859 a răspuns:

Nu cred.
adica scrie atatea minciuni incat oameni aia care au scris-o se contrazic singuri si nu vad asta.

| ania a răspuns:

Ai tras concluzia că se contrazice Biblia citind-o de la cap la coadă sau cititind liste cu contradicții din Biblie din cărți atee sau de pe net, în care versetele sunt scoase din context și nu poți aprecia exact sensurile intenționate de cei ce au scris Bibilia?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cine are curajul sa se contrazica cu Dumnezeu?

| IoanieCriminalul explică:

Daca nu sti despre ce este vorba nu mai comenta.Eu am dovezi dar tu ce ai? Sfanta sau nu tot e buna de omorat muste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Ai mai castigat un crestin iubitor, ups, asta-i pleonasm. Cumpara-i lesa, ca mi se pare ca vrea sa te muste. laughing

| Kaleo a răspuns:

Trebuie sa mai schimbi si tu ziarul.

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns:

Dati exemple de contradictii ca sa putem discuta! Discutam cu materialul clientului adica cu biblia.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Da, intr-adevar se cam contrazic.happy
Totusi nu este o dovada a inexistentei lui Dumnezeu si revelatiile sunt indiscutabile. Dumnezeu li se revela sub forma unei lumini aflata in departare in univers si le vorbea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru florinmarius20):

Ok, cu totii percepem altfel notiunea de Dumnezeu/Zeu/Creator, dar daca nu dam dreptate Bibliei, nu dam dreptate povestii cu Adam si Eva, deci nu exista pacat stramosesc, deci Iisus n-ar fi avut de ce sa se sacrifice pentru noi, deci e logic ca n-a facut-o. Fara Iisus ce logica mai are crestinismul? Fara biblie crestinismul nu exista, si cum ai vazut si tu ca Biblia se contrazice, trage o concluzie. Poate exista un Creator, dar sunt sigur ca nu este descris corect de vreo religie actuala.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Acelasi lucru il cred si eu ca au fost subiectivi si poate mincinosi dar cand vine un Pavel care stim bine ca era un criminal nenorocit care nu credea in nimic si spune ca i s-a revelat printr-o lumina Iisus si l-a rugat sa nu mai ucida, pare ceva credibil.
Sunt si adevaruri in biblie dar si minciuni si chiar erori.