| SaveTheNature a întrebat:

Exista vreo religie care sa excluda banii? DE TOT.

8 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Să nu interpretăm greşit Biblia! Nicăieri în Biblie, Dumnezeu nu ne cere să renunţăm la bani, ci să nu iubim banii:

`` Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. Căci sau va urî pe unul şi va iubi pe celălalt; sau va ţine la unul şi va nesocoti pe celălalt; nu puteţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona.`` Matei 6:24.

Acest verset nu spune să renunţăm bani, ci banii să nu devină dumnezeu pentru noi. Atenţie! Nicăieri în Biblie nu spune că, Domnul Isus ne învaţă să renunţăm la bani şi nici El nu a făcut asta:

`` Arătaţi-Mi banul birului." Şi ei I-au adus un ban. El i-a întrebat: „Chipul acesta şi slovele scrise pe el ale cui sunt?" „Ale cezarului", I-au răspuns ei. Atunci El le-a zis: „Daţi, dar, cezarului ce este al cezarului, şi lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu!" `` Matei 22:19-21.

În plus, subiectul banilor este cel mai folosit subiect biblic, asta înseamnă că Dumnezeu chiar doreşte să înţelegem ceva din treaba aceasta.

| SaveTheNature explică (pentru wales):

Adica sa-i uram. Sa ne lepadam de ei. Banii inrobesc.

| wales a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu, Biblia nu spune să urâm banii şi nici să ne lepădăm de ei. Să nu încercăm noi să ne înrobim singuri, adăugând porunci pe care nici Dumnezeu nu ni le cere. De fapt ce spune Biblia despre bani:

`` Nu iubiţi lumea, nici lucrurile din lume. Dacă iubeşte cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în el. `` Ioan 2:15.

Noi considerăm că banii fac parte din lume, iar Biblia ne cere doar, să nu iubim banii, nu să-i urâm. Mai departe:

`` Căci iubirea de bani este rădăcina tuturor relelor; şi unii, care au umblat după ea, au rătăcit de la credinţă şi s-au străpuns singuri cu o mulţime de chinuri. `` 1 Timotei 6:10.

Citeşte atent acest text: `` şi unii, care au umblat după ea ``; care `` EA? ``. Ea, iubirea de bani! Cine umblă după iubirea de bani, ajunge să rătăcească. Textul nu spune să nu umblăm după bani sau să ne lepădăm de bani, nu, nu, nu, ci textele spune lămurit: Doar să nu iubim banii. Aşadar, este o mare diferenţă între, a urî şi a iubi. De exemplu, unde Biblia spune:

`` Dacă vine cineva la Mine, şi nu urăşte pe tatăl său, pe mama sa, pe nevasta sa, pe copiii săi, pe fraţii săi, pe surorile sale, ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu. `` Luca 14:26.

Asta înseamnă aţi ura părinţii, soţia sau chiar pe tine? Bineînţeles că nu, ci cuvântul `` ură ``, aici are rolul de `` a nu iubi mai mult pe cineva, decât pe Isus ``. De altfel, în evanghelia după Matei, citim acelaşi text, dar întâlnim cuvântul iubire:

`` Cine iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; şi cine iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. `` Matei 10:37.

Chiar şi Isus a folosit banii, atunci când i s-au cerut:

`` Când au ajuns în Capernaum, cei ce strângeau darea pentru Templu au venit la Petru şi i-au zis: „Învăţătorul vostru nu plăteşte darea?" „Ba da", a zis Petru. Şi, când a intrat în casă, Isus i-a luat înainte şi i-a zis: „Ce crezi, Simone? Împăraţii pământului de la cine iau dări sau biruri? De la fiii lor sau de la străini?" Petru I-a răspuns: „De la străini." Şi Isus i-a zis: „Aşadar, fiii sunt scutiţi. Dar, ca să nu-i facem să păcătuiască, du-te la mare, aruncă undiţa şi trage afară peştele care va veni întâi; deschide-i gura şi vei găsi în ea o rublă pe care ia-o şi dă-le-o lor, pentru Mine şi pentru tine.`` Matei 17:24-27.

| SaveTheNature explică:

Isus a renuntat la bani.

| OOOLEOOO a răspuns:

Bani te transorma,bani preaiau controlul asupra ta, nu religia trebuie sa fie aia care nu accepta sume de bani mari, ci tu.

Asa cum exista religii care te obliga sa nu Bei, nu religia trebuie sa te faca sa nu bei, ci tu.

| Ronnix a răspuns:

Da, cred ca poarta numele de saracie absoluta.

| Nonono a răspuns:

Nu. Dar nu e rau sa ai bani atata timp cat ramai si sarac cu duhul si mai si imparti cu fratii tai sau cu ceilalti oameni. Nu e nici un pacat sa ai bani, atata timp cat ii folosesti in lucruri folositoare, ori folositoare mantuirii.
E pacat cand ai bani si esti ori zgarcit, ori lacom...

| FlyAgaric a răspuns:

Da, iudaismul big grin