| Zazen a întrebat:

Biblia e cuvantul lui Dumnezeu!?Daca da, credeti ca prin,,ascutisul sabiei"trebuie sa se impuna? biblia spune ca DA. Citez,, n-a lasat sa scape nimeni si a nimicit cu desavarsire tot ce avea suflare cum poruncise Domnul Dumnezeului lui Israel "https://www.youtube.com/watch?v=TO-N5BpBpDE

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu si sunt in totalitate de acord ca prin ascutisul sabiei se impune DAR se impune si prin dragoste desavarsita pe care oamenii rai si necredinciosi nu-l vad...

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru Zazen):

Ce zice Isus de parinti, rude etc, citez: Femeie iata fratii mei, iata rudele mele! Si a aratat pe cei din jurul Lui. Prin asta se inteleg foarte multe dar inteleg numai credinciosii... Prescurtat: nu ii neaga pe parintii Lui dar ii face frati si pe cei care ascultau cuvantul Lui... Chiar daca ti-e mila ce se intampla cu rudele tale trebuie sa fi constient ca Dumnezeu stie ce face si de ce o face!
Isus cand spune sa-ti intorci si celalalt obraz se refera la aproapele tau! Noi intre noi NU avem voie sa ne razbunam, sa ne pedepsim ca noi toti suntem la fel, numai El are voie sa faca asta pentru ca El e Tatal, noi copiii Lui!
Diferenta e foarte mare! Dumnezeu este bun, iubitor dar uraste pacatul de aceea spune ca este si razbunator, NIMENI nu va ramane nepedepsit daca va incalca cuvantul Sau!
Oare parintii tai daca le faci o nenorocire mare nu te pedepsesc? sau poate te lauda, bravo fiule, bine ai facut! laughing Dumnezeu este la fel, El este Tatal nostru din ceruri, El ne iubeste cu desavarsire dar si ne pedepseste daca incalcam voia Lui, daca nu pe pamant, dupa moarte, mai mult ca sigur!
Da, asa este, Dumnezeu ne-a dat minte sa gandim DAR gandirea unora este ajutata de diavol, cum e si al tau big grin el asta vrea sa intoarca cati mai multi de pe calea cea buna, sa-i puna in dilema... deci la fel pot spune si eu despre cei ca voi ateii ca sunteti niste oi dar ai divolului, al neascultarii, al vietii dupa placul vostru etc.
Ce ai zice daca parintii tai te-ar trimite in alta tara sa le faci un serviciu prin care tu si parintii tai ati fi foarte bine vazuti de toata lumea iar tu cand ajungi in acea tara te intalnesti cu niste,, prieteni" vechi care iti spun: Parintii tai te-au mintit, iti vor raul, daca te iubeau nu te trimiteau atat de departe, da-i la dracu pe toti si hai sa mergem sa ne distram ca doar 1 data suntem tineri, ce-ti pasa tie cum sunteti vazuti, important sa traim bine!
Cam asa face si diavolul! Asta a fost un mic exemplu ca sa intelegi mai bine lupta dintre bine si rau! Tu crezi ca faci bine si e foarte ok cum gadesti si vorbesti DAR eu si oricare credincios iti va spune ca esti pe calea cea rea. Esti ca fiul neascultator!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru Zazen):

La fiecare intrebare ti-am raspuns cu exemple ca sa intelegi mai bine dar se pare ca intelegerea ta e dusa big grin Se pare ca tu numai vezi, nu intelegi big grin Ai dreptate, mai bine tac pentru ca cu tine parca as vb cu peretii!