| TristanTzara a întrebat:

Fiind inspirat de intrebarea asta:

tpu.ro/stiinta-si-filosofie/sunt-foarte-dezamagit-de-ein stein-hawking-si-alti-savanti-care-au-trait-bine-si-au-l uat-salariile-si-pe-noi-ne-a-lasat/

Trebuie sa intreb, data fiind faptul ca dupa caderea URSS-ului, religia a crescut si a scazut speranta de viata. Este religia o bola care cauzeaza mortile rusilor sau Dumnezeu ii uraste pe credinciosi?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cand pui intrebari IN GLUMA cum ai declarat, FUGI REPEDE la sectia care se ocupa de asa intrebari, FILOZOFIE, nu la religie unde ESTI DOAR O GLUMA DE USER.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Uhh Hot take

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"Uhh Hot take"
Traducatorul Google nu reuseste sa traduca expresia ta, ce vrea sa insemne ce ai spus?

| TristanTzara explică (pentru danut):

Uhh e in onomatopeu, imită doar sunetul pe care îl faci când ești lovit sau rănit, deși aici e doar cu scop sarcastic. Hot take e o opinie legată e evenimente recente creată rapid--de cele mai multe ori gândită nu foarte bine sau mult--creată pentru a șoca. Lucru care cam e comentariul tău. Doar să fim serioși, am oferit o grămadă de răspunsuri pe site-ul ăsta, bine gândite, informate și pe care alții le-au considerat folositoare. Am făcut lucrul pentru care site-ul există, i-am ajutat pe alții, chiar și la categoria asta. Acum că eu câteodată mai glumesc și dau răspunsuri serioase, asta e doar foarte mică parte din activitatea mea. Dar să fim serioși, la categoria asta s-au pus întrebări mult mai stupide: "E păcat dacă fac pipi pe Biblie în numele lui Iisus", "Mă pot spăla pe cap după ce m-am spovedit", "De ce evolutiștii mint" multe fiind de genul, o perspectivă denigratoare ori a ateilor ori a creștinilor de pe site deghizată că întrebare.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Am inteles si daca vrei sa fi luat in serios incearca sa-i depasesti intelectual pe acei indivizi cu probleme urinare, in orice tabara te-ai afla poti rezuma mintea lor doar la nitica shizofrenie mixata cu cretinism de inalta calitate. La religie asteptam discutii serioase deoarece este o rubrica care tine de viata in esenta ei.

| ania a răspuns:

Religia se ocupă cu speranța vieții eterne, indiferent de lungimea vieții terestre.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să răspund (aproape, adică semi) academic. Corelația nu înseamnă totdeauna cauzalitate. Iar lui Dumezeu cel adevărat chiar i se rupe în 14 de asemenea corelații, cu toate că el însuși, tot o corelație este, ca între Einstein și salarii. Și eu sunt foarte dezamăgit de mine însumi, când văd cât de jos am coborât, să mă bag să răspund la această întrebare.

| TristanTzara explică (pentru sadrian46):

Nu va face-ti griji, domnu' Sadrian, intrebarea e in gluma, nu va e adresata dumneavoastra, ci acelora "credinciosi" care pun intrebari de genul asta. Cica ar fi vina stiintei ca nu au crescut standardele de viata. Toate cele bune!

| Panamax a răspuns:

Pune-te in locul lui Dumnezeu,ce naiba sa faca cu o gloata de miorlaiti, vaicareti, plangaciosi, pupatori de incoane colorate fabricate si sfintite industrial, care cred orbeste in niste texte falsificate care nu au nicio legatura cu el.

| Nilsson a răspuns:

Probabil au murit mai mulți atei de inimă rea în mod prematur de supărare că religia a câștigat teren și din cauza lor a scăzut media speranței de viață.