| Steregoi a întrebat:

Ființa umană este singura ființă care este îmbrăcată. Care este explicația? Este acesta un semn al evolutiei sau al pacatului?

The human being is the single being who are dressed up. Which is the explanation? Is it a sign of evolution or sin?

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din cauza frigului, cand stramosi nostri au ajuns in europa era frig asa ca au folosit blani impotriva frigului si foc

| Steregoi explică (pentru RAY):

În regiunea ecuatorială, oamenii își acoperă organele genitale.

In the equatorial region the humans cover their genitals organ.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Stiu asta, dar si acolo e frig

| RAY a răspuns:

Ipoteza acută-maimuță sugerează că șase milioane până la opt milioane de ani în urmă apelau la strămoșii oamenilor moderni au avut un stil de viață semiaquatic bazat pe hrănirea pentru hrană în apele puțin adânci. Furcul nu este un izolator eficient în apă și, astfel, teoria afirmă că am evoluat să ne pierdem blana, înlocuind-o, după cum o au și alte mamifere acvatice, cu un nivel relativ ridicat de grăsime corporală. Imaginativ, deoarece această explicație este - și utilă în a ne oferi o scuză pentru a fi supraponderali - dovezi paleontologice pentru o fază acvatică a existenței umane s-a dovedit evazivă.

A doua teorie este că ne-am pierdut blana pentru a controla temperatura corpului când ne-am adaptat vieții pe savana fierbinte. Strămoșii noștri de maimuță și-au petrecut cea mai mare parte a timpului în pădurile răcoroase, dar un ominid blând și în poziție verticală, care se plimba în soare, ar fi supraîncălzit. Ideea de răcire a corpului pare a fi sensibilă, dar, deși lipsa blănii ar fi făcut mai ușoară pierderea căldurii în timpul zilei, am fi pierdut și mai multă căldură noaptea, când trebuia să o păstrăm.

Recent, un coleg și eu am sugerat că strămoșii oamenilor moderni au devenit goi ca mijloc de a reduce prevalența paraziților externi care infectează în mod obișnuit blana. Un strat de blană oferă un refugiu atractiv și sigur pentru insecte, cum ar fi căpușe, păduchi, muște mușcătoare și alte "ectoparazite". Aceste creaturi nu numai că provoacă iritații și supărare, ci provoacă boli virale, bacteriene și protozoare, cum ar fi malaria, boala de somn, West Nile și boala Lyme, toate acestea putând cauza probleme medicale cronice și, în unele cazuri, moartea. Oamenii, în virtutea faptului că ar fi capabili să construiască focuri, să construiască adăposturi și să producă haine, ar fi putut să-și piardă blănurile și astfel să reducă numărul de paraziți pe care îi purtau fără a suferi de frig noaptea sau în climă mai rece.

Infecțiile cu păduchi umane, care se limitează la zonele păroase ale corpului nostru, par să sprijine ipoteza parazitului. Șobolanii molici de șobolani, animale care pot fi descrise ca fiind asemănătoare cu "cârnații prea îngroșați cu dinți curcani", par să sprijine teoria: trăiesc subteran în colonii mari, în care paraziți ar fi ușor transmiși. Dar căldura combinată a corpurilor lor și a spațiului subteran închis probabil negau problema pierderii căldurii la aerul rece pentru aceste animale, permițându-le, de asemenea, să devină goi.

Odată ce părul a evoluat în acest fel, poate că a devenit subiect de selecție sexuală - fiind o caracteristică într-un singur sex care a apelat la altul. Pielea netedă, clară poate deveni un semnal de sănătate, ca o coadă de păun, și ar putea explica de ce femeile sunt în mod natural mai puțin pătate decât bărbații și de ce depun mai mult efort în îndepărtarea părului. În ciuda expunerii noastre la păduchi de cap, oamenii au păstrat probabil părul părului pentru a fi protejați de soare și pentru a oferi căldură când aerul este rece. Părul pubian poate fi reținut pentru rolul său în îmbunătățirea feromonilor sau a mirosurilor de atracție sexuală în aer.

https://www.scientificamerican.com/article/latest-theory-human-body-hair/

| Steregoi explică (pentru RAY):

Dacă cineva îmbracă o maimuță, maimuta va naște urmași fără blană?
Dacă o maimuță are purici, maimuta va naște urmași fără blană?
Dacă o maimuță este bagata sub pământ, maimuta va naște urmasi fără blană?
Ce efecte au aceste condiții asupra organelor genitale ale maimuțelor?

If someone dresses a monkey, will she give birth to offspring without fur?
If a monkey has fleas, does the monkey bring forth to offspring without fur?
If a monkey is introduced under the ground, will the monkey give birth to offspring without fur?
What effects do these conditions have over the genital organs of the monkeys?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cate tampeni scrii omule, clar habar nu ai ce inseamna teoria evolutiei, auzi daca imbraci o maimuta urmasi ei se vor imbraca, tu asa intelegi evolutia

| SilentRain a răspuns:

Clar e al pacatului, toti crestin sa umble dezbracati de acum

| mentholinks a răspuns:

Explicatia e simpla. Omul face ceea ce concepe. A conceput ca poate sa-si faca imbracaminte si si-a facut.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Omul nu poate umbla gol pe strada fara sa-i fie rusine.

The human can't walk naked on the street without being ashamed.

| Lioana a răspuns:

E un semn al inteligenței și a capacității omului de a realiza lucruri pe care animalele nu le pot face.
Dacă animalele ar putea să-și facă singure haine, crezi că nu și-ar face?

| Anon31241212 a răspuns (pentru Lioana):

Ele au blana... ce haine sa isi mai,, faca"?

| iamprettybored a răspuns (pentru Lioana):

Nu si-ar face pentru că:
1. Lor nu le este rușine să își arate trupul
2. Majoritatea animalelor au pielea adaptată mediului în care trăiesc astfel încât "hainele" nu le-ar fi de niciun folos (pene, blană, solzi, carapace, etc)

| Steregoi explică (pentru iamprettybored):

Omul nu are blană, deși ar avea nevoie sau ar trebui să aibă blana în timpul iernii ca rezultat al evoluției. Ce evoluție este asta? De ce oamenii nu au dezvoltat blana?

The human does not have fur, though he would need or should have fur in the winter as a result of evolution. What evolution is that? Why did people not develop fur?

| Steregoi explică (pentru Lioana):

Omul nu a mai avut nevoie de blana? S-a incalzit atat de tare clima? De ce maimutele nu au renuntat la blana? Cum de i-a venit in minte celulei ou umane sa renunte la blana spre deosebire de celula ou de maimuta in conditiile in care au trait in acelasi mediu si s-au bazat pe aceleasi legi fizice chimice si biologice?

Did not human need fur? Has the climate so heated? Why did the monkeys not give up their fur? How did it come to mind to the human egg cell to give up the fur unlike the monkey egg cell in the conditions in which they lived in the same environment and relied on the same physical chemical and biological laws?

| Lioana a răspuns (pentru Steregoi):

Omul nu a avut niciodata blana ca sa renunte la ea. Nu i-a dat Dumnezeu blana, dar i-a dat minte. Cum sa renunte maimutele la blana? E dupa ele? Au fost concepute sa aiba blana, trebuie sa o poarte indiferent ca le place sau nu.
Tu chiar crezi in teoria lui Darwin?

| Steregoi explică (pentru Lioana):

Eu merg pe rationamentul teoriei evolutioniste si descopar absurditati in aceasta teorie. De exemplu: stramosul comun al omului si al maimutei a avut blana. Cineva a spus ca omul a renuntat la blana pentru a se imbraca. De ce a renuntat la blana? S-a incalzit clima? Caldura e un fenomen fizic ce ar fi influentat organele genitale si ale maimutei si ale omului. Maimuta ar fi renuntat la blana in acelasi mod. Renuntarea asta nu ar fi fost o chestiune de inteligenta sau de alegere. Selecția naturală este eliminatorie, și anume dacă maimuța nu renunța la blană, ar fi murit ca gen odată ce mediul s-ar fi încălzit.

I follow the rationale of evolutionary theory and I discover absurdities in this theory. For example: the common ancestor of human and monkey had fur. Someone said that the human gave up the fur to get dressed. Why did he quit the fur? The climate has warmed? The heat is a physical phenomenon that would have influenced the genitals organ of the monkey and the human. The monkey would have given up on the fur in the same mode. That renunciation would not have been a question of intelligence or choice. Natural selection is eliminatory namely if the monkey did not give up the fur, it would have died as genre once the environment had warmed up.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Omul a pierdut blana in multe generati, am avut blana pentru ca avem par pe tot corpul, darwin a descoperit cum functioneaza evolutia vieti nu a inventat nimic, toata comunitatea stiintifica crede in teoria evolutiei, este baza biologiei moderne

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

De exemplu: stramosul comun al omului si al maimutei a avut blana. Cineva a spus ca omul a renuntat la blana pentru a se imbraca. De ce a renuntat la blana? S-a incalzit clima? Caldura e un fenomen fizic ce ar fi influentat organele genitale si ale maimutei si ale omului. Maimuta ar fi renuntat la blana in acelasi mod. Renuntarea asta nu ar fi fost o chestiune de inteligenta sau de alegere.

omule omul a mers in europa erau locuri reci, de asta am folosit blana animalelor, nu e nimic absurd in teoria evolutiei, tu nu ai habar de cea inseamna

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Plus ca omul fara blana putea alerga mult mai timp, omul are un sistem foarte bun de racorire, stramosi nostri care aveau mai putina blana sau reprodus in numar mai mare, probabil o mutatie a cauzat asta sau selectia sexuala

| Steregoi explică (pentru RAY):

Maimuțele din Africa și-au pierdut blana?

Did the african monkeys lose their fur?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Maimutele si-au pierdut blana de-a lungul mai multor generatii sub caldura sau stand la umbra? Daca lasi o maimuta la caldura sub lumina soarelui si ea supravietuieste ea va da nastere la urmasi fara blana?

Did the monkeys lose their fur along many generations under heat or staying under shade? If you leave a monkey in the heat under the sunlight and she survives she will gives birth to offspring without fur?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lioana):

De ce sa isi faca? Sa fie in trend? laughing) In afara de cele pe care le caram noi de ici colo, toate sunt adaptate mediului, ce nevoie ar avea de haine? Si apoi, blana sau pielea o cureti cu limba, dar haina nu. Daca te ploua, iti scuturi blana, haina poti s-o scuturi pe tine cat vrei, ca tot ramane uda, si te incurca.

| Lioana a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar când le e frig ce să facă? Crezi că lor nu le e frig iarna?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lioana):

Sunt adaptate mediului. Unui lup nu ii e, ca e in mediul lui, unui caine da, sau ce sa zic de pisicile fara blana, care sunt creatia omului?

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

O blană este mai bună decât o haină. In timpul verii el poate sta la umbra sau se poate plimba când este innorat sau sub umbra pădurilor. Un om care are blană și aer condiționat în mașină se mișcă confortabil. Pisica este un exemplu bun.

A fur is better than a coat. In the summer he can sitting in the shade or he can walking when it's cloudy or under shade of forests. A human having fur and air conditioning in the car moves comfortably. The cat is a good example.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Steregoi):

De ce sătană iti traduci raspunsurile? laughing)

| Steregoi explică (pentru Mădă0611):

Invat engleza.

I learn english.

| Anon31241212 a răspuns:

Si cand erau in Gradina Edenului, Adam si Eva erau goi, pana au mancat din pomul interzis. Dupa ce au mancat ambii au realizat goliciunea. Si le era rusine si trebuiau sa isi ascunda trupul sub vesminte. (teorie religioasa)
Oricum e dezgustator sa vezi pe cineva dezbracat pe strada. Si in preistorie lumea tot isi mai punea o frunza, o blana de animal pe ea. Cam asta ar fi singura explicatie. E un semn al evolutiei umane bineinteles. Si tehnica asta de a face haine a evoluat. Totodata e o consecinta a constientizarii pacatului, daca te raportezi la Adam si Eva.

| kopli a răspuns:

Fiinta umana poarta haine in primul rand pentru protectie (frig, rezele soarelui, etc). Fiinta umana, este primul animal care a renuntat la blana. Apoi, odata cu evolutia, a aparut si jena sau decenta. Lucruri care in ultima vreme dispar. Si daca nu ar fi frigul, fiinta umana nu ar mai fi imbracata.

| Steregoi explică (pentru kopli):

De ce omul "a renuntat la blana"? Omul nu a gresit cand a renunțat la blana?

Why did the human "give up the fur"? Did not the human mistakes when he gave up his fur?