| Teodor168 a întrebat:

Fraților, este imposibil ca totul sa fi apărut din nimic cum zic unii oameni de știință. Doar gândiți-va, omul este o mașinărie foarte bine pusă la punct si extrem de complexa si la fel ca un telefon/pc care este tot la fel, extrem de complex, nu a apărut din senin, a fost creat de cineva!
Mulți oameni spun ca noi am evoluat dintr-o bacterie unicelulara de acum miliarde de ani, dar este imposibil ca din acea flegma sa fi apărut o asemenea mașinărie ca omul, pur si simplu absurd.
Nu înțeleg ideile astea ale ateilor cum ca Big-Bangul a creat totul, din dezordine nu iese nimic bun, e ca si când as aprinde o petarda, ar exploda si s-ar face o noua lume, hai ca e prea de tot.
Gândiți-va inainte sa vorbiți!
Cum vi se pare teoria mea(mă adresez in special oamenilor credincioși, dacă ești ateu si cauți cearta mai bine pleacă, tine totul pentru tine)

36 răspunsuri:
| OnePiece a răspuns:

1. Daca Dumnezeul din Biblie exista, unde sunt dovezile pentru toate lucrurile care miros a fairy tale (basm)? Gen apa care se transforma in sange sau in vin, un potop care dureaza 40 de zile, arca lui Noe, 2 ursi care au ucis 42 de copii, soarele care s-a oprit si asa mai departe?
2. De ce ar permite Dumnezeu existenta iadului?
3. De ce chiar Dumnezeu a ucis sau a aprobat uciderea a milioane de oameni?
4. Isus a spus ca oamenii sa nu isi mai stranga provizii pentru viitor, spunand ca a doua lui venire va avea loc curand. Au trecut 2000 de ani de atunci!
5. Crestinismul a luat multe obiceiuri de la pagani. Vezi nasterea virgina, Isus fiind amenintat de rege, mersul pe apa si asa mai departe.
6. Cum definesti tu sfantul duh?

Si multe altele. (http://www.kyroot.com/)

Religia trebuie sa-l dovedeasca pe Dumnezeu, nu noi sa dovedim ca nu exista. De la logica strigare.

| Mașka98 a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Priveste acest material video, o sa-ti placa :
https://www.jw.org/......ale-video/

| HDeNiSaR a răspuns:

Ai dreptate! suntem creați intr-un mod uimitor. atribuim laude unor lucruri care sunt doar copii ale naturii.
e ca si cum mergi pe o plaja si gasesti o sticla si o sa spui `` o vai uite o sticla care s-a format singura din nisip ``
sa fim seriosi numai atei spun asta, fara suparare.

| Holiday a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

"Iti traduc si Potopul lui Noe:
-apa = dragoste
-oamenii care au fost innecati reprezentau pacatul.
Dumnezeu a inundat cu ape pamantul ca sa ii omoare pe oameni => Dumnezeu a inundat cu (dragoste) ca sa omoare (pacatul oamenilor, nu oamenii). = Dumnezeu I-a iertat pe oameni de pacate."

Aha, deci arca e o fabulatie...ce rost mai avea in poveste?!? Tot e bine, macar un aspect l-am lamurit ca fiind o minciuna grosolana.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Holiday):

Acea barca cred ca poate sa fie credinta lui fata de Dumnezeu. De ce? Deoarece el nu a fost innecat pentru avea credinta (adica fiindca avea acea barca) => barca = credinta lui Noe (dreptatea lui inaintea ochilor lui Dumnezeu).

| Holiday a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Si cu animalele cum ramane? Alea ce cautau pe barcuta? Sau ce naiba avea cu ele? Le-a inundat si pe ele cu dragoste cum zici tu? laughing