| vinoACASAcuMINE a întrebat:

Funda! Buna Tpu...Inca nu mi-am ales o religie ...Si chiar nu stiu ce sa aleg. Ma puteti ajuta? Eu cred in reincarnare dar in acelasi timp intr-un singur Dumnezeu. Exista vreo religie prin care pot sa ma incadrez? Budismul e prea pacifist si Crestinismul prea violent mai nou.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Recomand cu mare caldura Religia Sikh. Ei cred exact ce spui tu. Au o forma de Botez, dar pe ala il iei doar daca crezi ca poti fi vegetarian, daca nu poti fi vegetarian, pur si simplu informeaza-te despre Religia asta, iar daca simti ca e a ta, du-te la un Templu Sikh (Gurudwara-numele in Limba Punjabi), si ia carti Sfi te (de undeva traduse), si poti urma Religia asta chiar fara acel botez, ca mai exact acel Botez e daca simti ca poti fi vegetarian si deveni un aparator al Templului. Eu si sotul meu nu suntem Sikh (dar o Religie apropiata Sikh-ului), si putem merge la Templul lor si sa ne rugam. Daca citesti despre Templul de Aur din Amritsar, Punjab, India, acolo exista o cantina ce daruieste zilnic mancare la peste 1000 de saraci. Si chiar si asa, la un Templu Sikh, dupa Rugaciuni, daca ti-e foame, ori mananci acolo, ori bei doar un ceai si stai de vorba cu acei oameni. Si totul e gratis fara bani ca la Biserici.

Asta e doar o sugestie de a mea. Faci cum simti. Sa ai o seara placuta.

74 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Si becul lumineaza tot timul daca il legi direct la retea.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Dar nu isi ia singur energia.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Pe voi v-a intrecut rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Te uita bine in oglinda ca sa vezi cu cine concurezi. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Te "credeam" putintel mai destept dar tu nu si nu, vrei sa ma contrazici. rolling on the floor P.s. Am incheiat discutile inutile cu tine, esti un "geniu" (de neanteles).

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Sa sustin pe unul care zice ca plantele nu sunt vii? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Cred ca tu nu intelegi notiunea de viu dar nu cred ca mai este timp sa-ti explic un lucru asa de greu, sunt "vii" asa cum spui tu.rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Cum se scrie ' cei vii cu cei vii'? Sau 'viii cu viii'?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ceva viu =ceva ce creste singur, se hraneste singur, moare.Inclusiv soarele e viu, pana moare.Acum spune-mi cum creste, se hraneste sau moare becul?

| iurii75 a răspuns:

Adică în loc să cauți care este adevărul tu cauți ceva ce s-ar potrivi cu ce crezi tu?
Super!

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tare, soarele este viu, esti "nalucitor". rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Da.Se naste, creste, se trasforma si moare.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Viata e opusul mortii.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta am spus si eu.