| anonim_4396 a întrebat:

Știați ca creștinismul înainte Consiliul de la Niceea si de domnia unui anume împărat tiran și a soției sale credeau în reincarnare?
Puteți sa verificați, creștinii credeau în reincarnare.Nu știu exact detaliile dar reincarnare e în lucru de luat în seama, Biserica la presiunile împăratului si sotiei a hotarat sa nu se mai creadă în reincarnare.Dar chiar și Iisus credea în reincarnare precum și primii crestini si nu era nimic ciudat.Documentati-va și o sa vedeți ca asa este.Biserica a controlat multe și a manipulat mult masele în plus se face vinivata de multe crime precum inchiziția și nu numai și tinerea populației în bezna. Datoritq Bisericii lumea nu a evoluat spre mai bine.Nu ma refer la Iisus,eu cred în Iisus dar Iisus nu ate biserica, toate denominatiunile creștine nu respecta ceea ce zice Iisus în Biblie.Cititi cartile Secretele Intregii Vieti de Iuliana Neagu și o sa vedeți adevărul dar și învățăturile care dacă le știați din timp viata voastră ar fi fost mult mai buna. Dumnezeu nu are religie.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Reincarnarea este o credinta pe care evreii au dobandit-o pe vremea Cabalei (Sefer ha Gilgulim). Nu este o credinta pe care o aveau crestinii ortodocsi sau proto-ortodocsi. Eventual gnosticii credeau asa ceva, dar... ei n-au scris Biblia. Desi s-ar parea ca Evanghelia dupa Ioan are unele teme gnostice.

Si nu, imparatul Constantin nu a schimbat Biblia. Cand se certau trinitarienii cu arienii, el nu intelegea pe ce se cearta si credea ca se cearta pentru o prostie, adica strica unitatea Bisericii pentru o prostie.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Asta nu este nimic altceva decat o teorie a conspiratiei, Constantin nu a schimbat Biblia.Nu exista nicio dovada pentru niciuna din afirmatiile tale.

| KovacsB a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Iti este greu sa cauti pe internet despreConciliul de la Niccea din 325?(eventual si in alte limbi)
Au dezbatut si despre subiectul intrebarii si au fost adoptate o serie de masuri pre langa multe altele care nu au legatura cu intrebarea.Doctrina s-a schimbat nu Biblia.
Biblia este doar o adunatura de povesti cu si despre evrei.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nici măcar nu te-ai obosit să cauți numele împăratului ori să ne prezinți niște dovezi, fie ele de ordin textual, imagistic, orice, dar ai pretenția să fi luat în serios de orice are puțină minte?
Absolut niciun istoric serios nu susține ipoteza asta, de care nici n-am auzit până acum, iar o carte scrisă de o semi-analfabetă cu pretenții de intelectuală nu prezintă nici pe departe o dovadă suficientă.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

De știe acest lucru de mult.Doar trebuie sa cauți pe internet. Uite stoai ca și în mult apreciata carte a Prof.Scarlat Demetrescu se sustine același lucru? Creștinii credeau în reincarnare.E un lucru știut de mulți dar încă ascuns de biserica credincioșilor ca să nu își piardă credibilitatea.Dar cărțile spirituale non-crestine sunt pline de astfel de dovezi.Reincarnarea exista oricum fie ca îți place fie ca nu.Sunt si dovezi științifice pentru reincarnare, asta cred ca știi ca se prezentau si pe site-urile serioase de știri internaționale.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Şi precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata," (Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel, 9, 27)
Nu există absolut nicio dovadă care să indice faptul că primii creștini credeau reîncarnarea, iar scrierile unui spiritist fără pregătire istorică nu reprezintă o sursă de încredere.
Toate conspirațiile paranoide de tip Dan Brown care pretind că Vaticanul ar ascunde adevărul legat de credințele bisericii creștine de dinainte de 325 sunt eminamente cretine.
Cum pot fi "dovezi științifice" pentru reîncarnare dacă reîncarnarea presupune existența sufletului, ceea ce nu e în puterea științei să dovedească sau să dezmintă?

| KovacsB a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Snitel,Biblia este o carte de povesti, asa zisul zeu a fost un criminal cu probleme psihice.