| adifox a întrebat:

Genesa cap3 : 22 scrie asa :

Domnul Dumnezeu a zis: Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul.Sa-l impiedicam dar acum ca nu cumva sa-si intinda mana si sa ia din pomul vietii si sa manance din el, si sa traiasca in veci.

intrebarea mea este : era doar DUMNEZEU? sau erau mai multi...caci nu e singurul loc unde se vorbeste la plural. rog pe cei care bat campii sa se abtina de la a raspunde.

5 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Daca te uiti in pasajele respective, in original Dumnezeu este "'ĕlôhı̂ym" (אלהים). Sunt si locuri in care se foloseste singularul. Dupa cum stii exista UN Dumnezeu care se manifesta prin TREI Persoane distincte: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Ele se pot observa, spre exemplu, la botezul Domnului Isus.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Ai remarcat corect pluralul folosit în acest verset. De asemenea, în Geneza 1: 26 scrie: Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra. Şi aici se foloseşte pluralul.
Cine se afla alături de Dumnezeu atunci?
Iată ce citim în Coloseni 1:15-17 despre Isus: El este chipul Dumnezeului celui nevazut, Cel intai nascut din toata zidirea. Pentru ca prin El au fost facute toate lucrurile care sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute: fie scaune de domnii, fie dregatorii, fie domnii, fie stapaniri. Toate au fost facute prin El si pentru El. El este mai inainte de toate lucrurile, si toate se tin prin El.
Acest pasaj, precum şi altele lasă să se înţeleagă că Isus a colaborat cu Dumnezeu la crearea tuturor lucrurilor, inclusiv a oamenilor.

| CryChristiAN a răspuns:

Se refera de fapt la faptul ca Dumnezeu este Triunic( Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul DUh).

| comandamente a răspuns:

Este foarte adevarat ca se vorbeste la plural, pentr ca sunt Doua persoane,
Ioan 10:30
Eu şi Tatăl una suntem."

1. Apoi m-am uitat şi iată că Mielul stătea pe muntele Sionului; şi împreună cu El stăteau o sută patruzeci şi patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Său şi Numele Tatălui Său.
12. Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Isus."
13. Da, El va zidi Templul Domnului, va purta podoabă împărătească, va şedea şi va stăpâni pe scaunul Lui de domnie, va fi preot pe scaunul Lui de domnie, şi o desăvârşită unire va domni între ei Amândoi."
asta e dovada Bibliei, cand zice la Plural.

| adifox explică (pentru comandamente):

Nu incercati sa ma prostiti. aici e vorba de Tatal SI Fiul respectiv Dumnezeu si Isus. Pe vremea cand a fost facut omul nici vorba de asa ceva.