| mentholinks a întrebat:

"Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci." Lui Dumnezeu i s-a facut frica ca am ajuns ca unul dintrei ei? (Care or fi acesti ei?!) Din acest citat reiese clar ca acest Dumnezeu ne-a creat intentionat inferiori ca sa-i lucram lui gradina Edenului cum se precizeaza anterior in Geneza si nu pentru alte scopuri decat acela de a munci, a fi sclavi.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fiintele rationale actioneaza cu un scop.
Daca si Dumnezeu face parte din ele ne putem astepta sa procedeze in mod similar.

Dumnezeu limiteaza omului accesul la pomul vietii. Un mobil probabil pentru asta ar fi teama.

| sabin89 a răspuns:

"...ca am ajuns ca unul dintrei ei?" - Care "ei"?

| martzian a răspuns:

"Lui Dumnezeu i s-a facut frica ca am ajuns ca unul dintrei ei?" - Nu gasesc nicaieri cuvantul "frica". Dumneavoastra unde l-ati gasit? Dumnezeul atotputernic nu are nici un fel de motiv sa se teama. Mai degraba vad o perspectiva ce are in vedere nevoia ca omul corupt sa aiba sansa unui nou inceput, iar lucrul acesta este posibil doar prin moarte.

"Din acest citat reiese clar ca acest Dumnezeu ne-a creat intentionat inferiori ca sa-i lucram lui gradina Edenului" - Orice cratura ii este inferioara Creatorului. Dar nu putem limita scopul creatiei la lucrarea unei gradini create la randu-i - de care tot omul avea nevoie si nu Dumnezeu!

"cum se precizeaza anterior in Geneza" - unde ati gasit asta?

| drutzix a răspuns (pentru martzian):

Simplul fapt ca aveam liber arbitru arata ca zeul crestin (daca exista ca nu a adus nimeni dovezi) nu e atotputernic.

| martzian a răspuns (pentru drutzix):

Este parerea dumneavoastra si o respect. In situatia de fata... parerea mea este ca ori aveti prea mult timp liber, ori va contraziceti singur. Sunteti pus in postura de a pierde vremea inutil, la o categorie care discuta despre ceva (dupa parerea dumneavoastra) inexistent.

O zi frumoasa!

| malvinacroft a răspuns (pentru drutzix):

Nu, asta arata ca e Parinte, si nu dictator.

Era o chestie draguta la Puric: povestea ca a trecut un domn foarte bine imbracat, nervos, iritat, pe langa o babuta si spunea: "unde sunt oamenii aia buni, calmi, draguti, ca eu nu cunosc niciunul". Si babuta ii spune: "ei sunt peste tot, maica, da nu ii vezi mata." Cam asa si cu tine. Dovezile sunt peste tot, dar nu le vezi tu.

| drutzix a răspuns (pentru martzian):

Se discuta religie si nu am spus niciodata ca religia nu exista.

| drutzix a răspuns (pentru malvinacroft):

La fel si unicornii, sunt peste tot dar nu ii vedem noi

| martzian a răspuns:

"Care or fi acesti ei?" – Sfanta Treime – Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Inca din primul capitol al Genezei Dumnezeu vorbeste despre Sine folosind pluralul. In limba ebraica, substantivele au 3 forme (singular, dual si plural) si nu 2 ca limba romana. Numele lui Dumnezeu din Geneza 1:1, spre exemplu, este nu un dual, ci un plural ('ĕlôhı̂ym – אלהים) - asta pentru cei care inca nu au inteles faptul ca Dumnezeu este prezentat ca o Treime.

| Dorugar a răspuns:

1 Unul din acei multi Dumnezei pomeniti in Psalmul 82:4
2 Nu ai inteles esentialul, si anume ca omul mancand din Pomul Cunoasterii binelui si al raului (adica dobandind CONSTIINTA) a ajuns si el un Dumnezeu.
3 Se poate spune si altfel, si anume ca omul a depasit stadiul de culegator si a trecut la stadiul de agricultor care se ocupa cu cultivarea pamantului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma putache? si pe ingeri i-a facut inferiori, cu toate astea lucifer inger al luminii a cazut pacatuind cu pacatul mandriei, inteligent si stralucitor fiind el intre ingeri.acum pacatul l-a schimbat de nu-l mai recunosti.