| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Geneza sau Facerea este prima carte a Pentateuhului a celor Cinci Cărți ale lui Moise, deci și a Vechiului Testament și Tanakhului. Dar e ceva ce nu inteleg de fapt mai exact habar nu am in geneza asta sunt mentionate toate rasele si codurile genetice umane incat omul e difeit din toate punctele de vedere. Daca Adam era negru si Eva alba atunci copii erau si galbeni si negri si albi ca nu inteleg. Am citit niste rahaturi de pe net care mau prostit si nu mai inteleg nimic, daca stie cineva sa-mi explice geneza pe care a mentionato Moise in scrierile sale primeste funda.

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Cum sa iti explic, la momentul cand geneza a fost scrisa, scribi au copiat mot-a-mot miturile sumero-babiloliene, se pare ca pana in secolul X i.e.n. evrei erau politeisti, pe urma tiind spre monolatrie ai in cele din urma monoteism. Eu nu m-as deranja sa caut originea si evolutia speciei umane in mituri, dar totusi uni interpreti spun:
Ca din cei trei fii a lui Noe se trag toate tipurile de oameni, adica din Sem se trag evrei si cei din orientul mijlociu, ham asiatici si albi, iar negri se trag din Iafet care a fost blestemat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Încurci borcanele. Ham a fost blestemat.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze, a trecut ceva timp de cand am citit Genesa cap-coada.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu cred ca Adam si Eva au fost creoli.
Omul s-a si adaptat, dar s-a si "deformat" in cursul vremurilor si a locurilor.
Mai multe lucruri interesante gasesti in cartea "Patriarhi si profeti": https://m.egwwritings.org/ro/book/2674.2#0