| asdfghjkl1290 a întrebat:

Habar nu am. Câteodată tind sa cred ca tot ce întâmpla, absolut tot parca a luat o mare întorsătura la un moment dat și aici ma refer la existența noastră aici sau oriunde. De ce ezita lumea sa vorbească lucruri reale? Cunosc persoane care vor doar sa fie primii la un jaf de club vineri seara când exista un întreg univers plin cu de toate despre care nu avem habar mai nimic ..mult mai interesant. De ce populația planetei promovează Branduri de zeci de mii de euro (nu văd rostul)? De ce nu prospera planeta asta cum visează toată lumea(sau 2% din populație care spera ca intr-o zi va fi altfel)? De ce avem interese diferite când toți o sa fim la 2 m sub pământ odată? De ce ne bombardam unii pe alții pentru putere dacă oricum putem muri cu toții de la un cutremur foarte mare sau orice alt cataclism natural? Care mai e rostul? De ce ne controlam unii pe alții cu ajutorul banilor? De ce suntem "oameni" pana la un punct când nu ne mai convine? Am putea dispărea fără nici o urma cât ai clipi. Toate pentru ce? Pentru un o casa cu piscina și locuri "VIP". Sau asta este doar pentru supraviețuire dar într-un mod modern cât sa nu ne dam in cap unul altuia pentru un iPhone 12 laughing) suntem diferiți ca personalitate și asta ne face unici? Sfarsitul lumii îl provocam noi ca tot noi sa ne întrebam la sfârșitul lumii de ce se inatampla asta. Cine câștiga dacă nu e nici un premiu după? Cine crede ca ma înțelege poate răspunde cine nu mai bine nu. Prefer sa nu răspundă nimeni atunci, e okay. Mulțumesc! (Nu găsesc o categorie pentru ce am scris mai sus )

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Selectia naturala si lupta pentru suprematie. Omul este atat se destept si puternic incat poate ridica stafeta vietii si crea un adevarat ecosistem social. Tot ecosistemul asta nu e perfect, trebuie multe imbunatatiri de facut la el, dar lipsa lui si reintoarcerea la viata dinaintea erei noastre nu aduce nimic bun. Traiul ar fi
unul mizer si stii bine asta. Bani multi = investitii multe. Nu degeaba evoluam si asta intr-un mod accelerativ, pentru ca se castiga din ce in ce mai multi bani si astfel se si investeste cat mai mult in proiecte de viitor.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru ca natura umana de la cadere incoace e inclinata spre rautare, lacomie, manipulare, egoism.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce propui ca viata asta scurta lunga cum o fi ea pentru fiecare sa fie traita in lipsa totala de confort si distractie pentru ca oricum murim?

| rapandula a răspuns (pentru ania):

Si din cauza celor ca tine, spre prostie.

| asdfghjkl1290 explică (pentru suntserios):

Nu propun nimic. caut doar păreri