| Roxanna112345 a întrebat:

Heei TPU! Am auzit de la cineva ca daca faci sex cu un baiat inainte de a fi casatoriti se considera cuncubinaj si dupa spovedanie, preotul nu mai are voie sa te impartaseasca! E adevarat? FUNDA!:*

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

NU n-ai inteles. Daca cumva din neputinta, ai cazut, si este normal, este un lucru foarte util pentru suflet spovedania.

Preotul are voie sa te impartaseasca, insa NUMAI DUPA O ANUMITA PERIOADa ( de exemplu dupa 3 luni/1-2 ani, sau chiar 7-10 ani, insa depidne de gravitatea faptelor, dar si de cuget).

In aceasta perioada cat ai o mica itnerdictie, nu este bine a o neglija sau a o trata cu superficialitate, ci poti sa-ti indeplinesti cu EVLAVIE pentru INFRANRE si de cultivare a valorilor, a virtutiilor.

NU se cheama concubinaj, insa sexul in afara casatoriei se cheama un act de... desfrau, si da o perioada nu ai voie sa te impartasesti ( asta o fixeaza duhovnicul). Asigura-te intai ca ai apelezi la 1 duhovnic menit sa-ti dea sfaturi si sa te incurajeze. Nu trata, repet, aceste aspect cu superficialitate, deoarece nu ai idee cat de benefic, cata mangaiere poate sa priemasca sufletul tau in urma ineplinirii canonului. Nu trebuie sa inveti totul mot-a-mot, ci trebuie doar sa ai inima curata big grin

Sa stii, ca au eixstat niste persoane care s-au impartasit fara a-si indeplini canonul, iar dinc ate stiu aua vut o oarecare sfiala si constiinta le-a mustrat parca mult mai mult. Deci, inseamna ca trebuie sa respectam intocmai aceste cerinte.

SI este foarte bine ca ai pus oa stfel de intrebare. Nu trebuie sa ne inselam zicandu-ne ca nu este nimic daca facem sex. Ba da! Are consecinte. NU doar psihic, edar si fizice, si pe plan spiritual in sensul ca deja numai esti copil. Ai fost dat afara din lumea copilariei, inocenta dispare.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat, daca faci sex in afara casniciei nu vei fi impartasita dupa spovedanie. Este o chestie absolut batuta in cuie, nu trece nimeni peste ea. canonul consta in a va casatori, a posti amandoi un post mare si a veni impreuna apoi la spovedanie, spovedanie dupa care veti primi impartasanie (cununati fiind). Daca nu va cununati, nu vei primi impartasanie pana nu te cununi religios.

| sofisis a răspuns (pentru Brigaela):

Desi de obicei sunt de acord cu raspunsurile tale, cum poate fi canonul de asa natura incat sa te "oblige" sa te casatoresti cu cineva cu care nu tii neaparat sa o faci? Canoanele de obicei constau in post si rugaciune...nu in obligatia de a te cununa.

| Brigaela a răspuns (pentru sofisis):

Nu ai inteles, nu am spus ca este parerea mea, este parerea bisericii crestine, care nu accepta sex in afara casniciei. Pana nu te vei cununa religios, nu vei mai putea primi impartasanie, nu te obliga nimeni la nimic. Daca esti crestin practicant, tii neaparat sa faci sex numai in cadrul casniciei, niciodata in afara ei. Ca sa primesti Canon si sa fii iertat trebuie sa te caiesti (adica sa iti para sincer rau, sa consideri ca ai facut o greseala si sa incerci sa o repari intrand in normele bisericii) si sa te angajezi ca nu mai repeti greseala.

| neutrino a răspuns:

Adevarat.

| Roxanna112345 explică (pentru neutrino):

Dar asta e o chestie batuta in cuite sau sunt preoti care trec peste asta sau exista vreun Canon ca sa te poata impartasi? Sau daca de ex te spovedesti o data dupa ce ai facut-o si nu te impartaseste si dupa n-o mai faci. Data viitoare are voie daca n-ai mai facut-o sau e ceva pentru toata viata? sad

| shadow72 a răspuns:

Ce tampenie! preotul e din vremea lui Iisus insusi daca face din astea

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

O mare tampenie.Pun pariu cu oricine ca multi dintre pacatosii din ziua de azi sunt mai credinciosi decat sutanistii astia.
Nu sunt ateu in nici un caz, sunt credincios in sinea mea, dar sincer sa fiu multe din religie sunt niste aberatii.Am dat o importanta mai mare intr-un timp religiei si chiar o studiasem cat de cat.Foarte multe aberatii.
Religia ar trebui adaptata zilelor noastre.Nu ma refer sa fie permisiva cu desfranarea sau alte pacate ce ar trebui sa ramana pacate.Ci uite la chestiuni de genu ce intreaba Roxana sau chestia cu casatorii intre parteneri cu religii diferite, etc notiuni ce ar trebui adaptate zilelor noastre.
Dar repet prea mult nu e bine sa se abata de la dogmele bisericesti.

| Negoiu a răspuns:

S-au mai schimbat lucrurile, o să vezi că o să te înţeleagă, teoretic preotul preia prin împărtăşanie păcatele credicionşilor care s-au spovedit şi împărtăşit prin cele Două Sfinte Taine! El trebuie să se roage mult ulterior pentru a se curăţi de păcatele credincioşilor...