| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am fost la impartasit cu clasa.Credeti ca daca am baut putin apa e pacat? O sa ajung in iad?

Răspuns Câştigător
| Tania a răspuns:

Nu,ai baut doar putina apa, altii fac lucruri mult mai rele.

21 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Inainte de a posta o intrebare de genul asta aici si de a tine toate ritualurile acestea eu zic sa te apropii mai mult de Dumnezeu si de Cuvantul Sau. Citeste Biblia ca sa vezi ce te face sa ajungi in iad, caci "Nu ceea ce intră în gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om."

| DomineRex a răspuns:

Sa inteleg ca restul miliardelor de oameni care nu sunt ortodoxi ard in iad?
uau ce Dumnezeu mai ai si tu, se vede ca tu l-ai creat ca daca Dumnezeu ar exista nu cred ca ar fi atat de sadic sa te arda in iad o eternitate pentru ca nu ai grezut in religia ortodoxa.

| Anonymus314 a răspuns (pentru DomineRex):

Un ortodox, doi ortodocsi... nu-i nimic, se mai intampla, sper sa nu-ti strice imaginea
asculta, tu crezi ca lumea a fost creata de un Dumnezeu, cel putin asa am inteles din comentariile tale, ca esti deist, crezi ca, acest creator te-a creat fara un scop anume?
eu sa-L creez pe El? imposibil, eu sunt om, El e Dumnezeu, Dumnezeu nu e sadic, dar daca nu crezi in El si nu-L iubesti, sa nu te astepti la Imparatia Cerurilor.

btw: crezut*

| DomineRex a răspuns (pentru Anonymus314):

Oarecum "creata" lumea a fost creata de big bang, Dumnezeu a creat materialul necesar big banglui...da cred ca m-a "creat" fara un scop anume de ce trebuie sa gasesti un scop pentru fiecare lucru care exista? pur si simplu nu e nici un scop nimic nu a fost facut cu un scop, venim din "neant" si ne ducem in neant asta e adevarul, poate nu e comod dar adevarul nu trebuie sa fie placut sau comod.Dar bine inteles te poti minti pe tine insuti ca doar nu ai nimic de pierdut.Pur si simplu Dumnezeul tau e unul dintre cei mai rai Dumnezei creati de om.Adica miliarde de oameni ard in iad pentru o eternitate pentru ca nu au auzit sau nu au crezut in Isus(prefer sa spun Isus si nu religia ortodoxa) si nu au acceptat sacrificiul pe care El l-a facut pentru umanitate din diferite motive. Dumnezeul asta ne-a creat ca sa umple cu ceva si iadul asta ca doar 1/3 din ingeri nu e prea mult, iar cand o sa ajung in "iad" o sa pornesc o revolutie ca doar suntem 1 milion de oameni la fiecare demon laughing.

| Anonymus314 a răspuns (pentru DomineRex):

A, ok, acu' vorbesti exact ca un ateu, e logic ma ca o fiinta Atotputernica nu creaza ceva fara un scop, totul pe lumea asta are un scop.

| DomineRex a răspuns (pentru Anonymus314):

Nu vorbesc ca un ateu si ca un deist.
Si care este scopul unui univers de ~13 mld. ani?
Totul a constat intr-un singur gest de acum 2000 de ani nu ti se pare cam stupid si mult prea arogant sa pretinzi asa ceva? Iar gestul nu a fost tocmai Dumnezeiesc si mai degraba barbar.

| Anonymus314 a răspuns:

Hai ignore happy

| Anonymus314 a răspuns:

Pentru ce sa ma complic? de ce ti-as da replica? o meriti? nu, deci in concluzie parerea ta e foarte gresita.

| Anonymus314 a răspuns:

Nu cred, sunt sigur ca asa era, insa daca m-am nascut ortodox, si am vazut ca aceasta e adevarata credinta nu pot sa nu zic ca e doar o religie simpla.
Mie numai cand vad numele unor idioti ma dor deja ochii si ma scarbesc cand citesc, chiar si din greseala raspunsurile lor, de asta le dau ignore, sa nu-i mai vad macar, tie nu ti-am dat ignore pentru ca pari mai destept/desteapta decat celor carora le-am dat ignore dar te rog sa termini cu jignirile.

| hereo a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si vreau sa te intreb ceva. Ca sa urmam dreapta credinta,ortodoxia trebuie sa ne cumparam BMW? Sau sa dam bani pentru pomeni si acatiste? Dumnezeu ne-a raspumparat cu bani? aaa si sa nu uit, uitandu-ma printre raspunsurile tale, injuraturile fac parte tot din dreapta credinta?
http://www.gandul.info/......aj-8897879

| Anonymus314 a răspuns (pentru hereo):

Poti sa-ti iei ce masina vrei nu ma prea intereseaza, bani pentru pomelnice si acatiste dai numai daca vrei nu cred ca te-a obligat nimeni, greselile mele le suport eu.

| hereo a răspuns (pentru Anonymus314):

Ce raspuns stupid... biserica-face-pactul-cu-internetul-drumul-banilor-din-pomelnice-online-1-euro-acatistul-de-o-zi-24-de-euro-abonamentul-la-pomenire-pe-o-luna-8321565

| Anonymus314 a răspuns (pentru hereo):

Si al tau e si mai stupid happy
te pune ba cineva sa dai bani te-am intrebat?

| hereo a răspuns (pentru Anonymus314):

DAAAA! Logic ca te pune nu mai face pe nestiutorul.Dar oricum eu o inchei cu tine aici. Am vazut ca ai 15 ani biologic. Psihic mai trebuie sa cresti, ca cercetezi sa cunosti Scripturile caci "Din pricina necunostintei voastre ve-ti pieri" Numai bine! N-am nevoie de replay.

| Anonymus314 a răspuns (pentru hereo):

Bleah... imi faci greata.

| hereo a răspuns (pentru Anonymus314):

La fel mi se intampla si mie cand vad felul vostru PAGAN de inchinare si preotii cum manipuleaza prostimea, pur si simplu mi se face greata!

| Anonymus314 a răspuns (pentru hereo):

Decat sa cred ca m-am facut din maimuta mai bine ma spanzur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, doar ca nu se ia in considerare impartasania... adica mai trebuie sa te impartasesti inca o data

Fundita?

| katalyn27 a răspuns:

Si daca ai ajunge ce ar fi? las ca bine e si cald acololaughing, si nu o sa ajungi, pentru-ca nu exista.

| dunga2001 a răspuns:

Uite eu sunt sora ei mai mica ei si m-a rugat sa-ti raspund in locul ei ca ea si-a sters contul din cauza acelor nesimtiti.O sa-ti faca altul la primavara.Eu zic ca mai bine te-ai duce la pomeni.Injuraturile fac parte din pacate.Te-am ajutat cu ce stiu.O seara buna!

| dunga2001 a răspuns:

Si pentru ceilalti ma scuzati ca vorbesc la prural.