| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut,daca faci sex dupa ce te-ai impartasit e un pacat?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

In zilele in care te impartasesti, fara sex de orice fel. Bine ar fi si in posturi sa te abtii, dar macar in zilele in care te impartasesti, daca mai mult nu poti.

Solutia e spovedania, cu conditia de a nu mai repeta.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru gratargratar):

Si cand m as mai putea spovedi? trebuie sa fie vreo ocazie speciala sau se spovedesc persoanele in fiecare week?

| gratargratar a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Nu e ocazie speciala. Spovedania se poate face oricand e disponibil preotul. Depinde de preot, de cat este de nevoitor. Ar trebui sa intrebi. De obicei se face dupa vecernie, adica seara.

25 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă ești căsătorit, nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Popa a vrut si el sau l ai forțat?

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Nu este pacat, de ce ar fi.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Si ca te-ai impartasit e pacat.

| CostinAlamariu a răspuns:

In loc sa intrebi autistii de pe TPU ai putea sa-ti intrebi preotul. Cand ai o problema de sanatate nu cred ca te duci la mecanic sa ti-o rezolve

| aditimus a răspuns:

Tu ce zici este sau nu un pacat, degeaba te mai impartasesti atunci.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru aditimus):

Dar.dupa aproximativ 12 ore

| IoanaMihaela5267 explică (pentru aditimus):

Si tin sa preciez ca a fost un "oral"facut doar de ea nu si de mine

| aditimus a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Ziua cand te impartasesti nu ar trebui sa fie asa.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru aditimus):

E un pacat mare? ce ar trebui sa fac sa indrept

| Celcestietot a răspuns (pentru aditimus):

Pai de ce ar fi pacat?

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Sa mergi sa te spovedesti, oralul e intodeauna pacat... si pun pariu ca nu e nici sotia ta

| Panamax a răspuns:

Cu preotul?

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca sexul este in legamantul casatoriei, intre un sot si sotia lui, nu este pacat. Daca este facut in afara casatoriei este pacat in orice zi si ipostaza, Dumnezeu il condamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă persoana cu care ai întreținut relații sexuale e soția ta în ziua când te-ai împărtășit, nu e nici un păcat!
Cercetează Biblia și atuncea vei ști mai bine, ce e și ce nu e păcat!
Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este păcat să te împărtășești cu un cuget necurat, ce faci după este treaba ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cugetul nu ar trebui să fie curat întotdeauna?

| IoanaMihaela5267 explică (pentru anonim_4396):

Ce e ala cuget?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Conștiința

| IoanaMihaela5267 explică (pentru anonim_4396):

Adica dac eu ma simt imapcat cu gandul ca nu a fost un pacat, inseamna ca nu e, corect?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, dar Masa Domnului este un eveniment special(citește 1 Corinteni) ceea ce face ca și efectul păcatului cugetului în această împrejurare să fie unul special.
Iar cuget înseamnă mentalitate, nu conștiință; adică fel propriu de a vedea și înțelege lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma faci sa rad, tu ne intrebi daca e pacat?
Pai nu esti casatorit cu ea, e pacat sa faci sex in orice zi daca persoana cu care faci sex nu iti este sotie/sot.
Nu te mai minti singur, esti responsabil de pacatul curviei, traiesti in curvie, ce mai conteaza ca va ardeti si in post? E pacat in orice zi