| Narfundo a întrebat:

Hei copilule! Ce ai face daca intr-o zi pe neasteptate ai ajunge in spital si ai fi diagnosticat cu o boala la inima si plamani? Sansele tale ar fi de 25%.Ce crezi tu ca ai putea face sa iti revii fara ajutorul medicilor.{deoarece ei te-ar considera deja o cauza pierduta"}.

36 răspunsuri:
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Da,daca toata lumea s-ar ruga intens pentru mine si de asemenea si eu.Ar trebui chemat si preotul.S-au intamplat atatea minuni. Sper ca te-am ajutat!

| M25M a răspuns:

Nu cred ca leacurile babesti, samanismele, incantatiile, ritualurile bisericesti ar mai ajuta in acest caz, cea mai buna sansa sunt medicamentele.

| Narfundo explică (pentru Anonimuuuussssss):

Care toata lumea?! Ce preot?! Eu am zis ce ai face tu! Esti singur amice. Vrei sa zici ca te-ai lasa prada milei si durerii? Ai muri ca un catel lovit?

| Narfundo explică (pentru M25M):

Amice ai avea sanse de 25% sa te faci bine dar fara doctori, caci ei considera ca nu au leac.Te-am intrebat ce ai face ca sa te vindeci.Zi pe scurt ca nu sti " si ca accepti sa mori!

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns (pentru Narfundo):

Pai, draga amice, daca eu mi-am exprimat credinta subreda acele "leacuri" si apoi am intarit ca o sansa de a supravietui sunt medicamentele, nu este de la sine inteles ca sunt deja mort? Ce as putea face eu? Sa ma rog? Sa fac incantatii? Acele 25 % sanse de supravietuire se vor realiza doar daca corpul va avea putere sa raspunda singur impotriva bolii insa daca e si la inima si la plamani nu prea vad cum se va produce un "miracol"

| Narfundo explică (pentru eusieu001):

Cu speranta nu faci nimic.Ma gandeam ca sti deja.Intr-un final vei fi rapusa de boala si ultima speranta va pieri odata cu tine.Pacat ca sunteti atat de slabi"{si nici macar nu aveti boala respectiva}.

| Narfundo explică (pentru M25M):

In continuare tot ce ai realizat prin ce ai scris mai sus, este un fel de " habar nu am, presupun ca tot mort voi ramane"

| OOOLEOOO a răspuns:

As accentua pe ritualuri shamanice Nyabinghi sau reiki, poate nu ma vor ajuta dar imi vor sadisface curiozitatea de a practica intens aceste lucruri.

| Narfundo explică (pentru OOOLEOOO):

Povesteste si mie cate ceva despre aceste ritualuri si zi de ce crezi ca ele te vor vindeca.Eu nu stiu prea multe despre ele)

| M25M a răspuns (pentru Narfundo):

Nu, zau? Esti perspicace sa stii cu toate ca puteai sa ne scutesti pe amandoi si sa "te prinzi" de la primul raspuns!

| Narfundo explică (pentru M25M):

Da,dar eu sunt convins ca ai putea primi raspuns castigator daca te-ai gandi cu seriozitate la ce ai putea face sa te insanatosesti si sa nu te lasi prada bolii

| Maomau a răspuns:

Daca as fi patit asa ceva cand eram copil, cred ca-l bagam pe Dumnezeu in originile sale!

| M25M a răspuns (pentru Narfundo):

1. Nu prea ma tentezi cu funde, nu sunt ca unii disperati de site-ul asta.
2. Varianta cea mai logica si corecta este sa ma inscriu pe lista de transplant atat pentru inima cat si pentru plamani.
Daca ai vreo alternativa care nu implica medicii, medicamente si echipamentele medicinale nu te sfii sa o impartasesti.

| Zenit313 a răspuns:

Sa am incredere in medici ca imi vor salva viata.
Sa am incredere in mine si curaj,pentru ca autosugestia este foarte buna, vindeca boli incurabile.
Daca ma vindec, le multumesc doctorilor, nu prietenilor imaginari, pentru ca asa este politicos.
Daca credinta vindeca de ce nu mergi la BISERICA?

| Narfundo explică (pentru Zenit313):

Cine a spus ca vindeca credinta ceva? Depinde acum si ce fel de credinta.Voi luati funda si nu eu asa ca am sa va rog sa fiti mai clari

| WR104 a răspuns:

Apelez la alti doctori si daca nici as anul merge atunci ma apuc de ceva sporturi extreme.

| GRs a răspuns (pentru Anonimuuuussssss):

Care minuni? 1 din 1000 de oameni se vindeca de o boala grava si ii multumeste lui Dumnezeu. Cu restul cum ramane? Pe ei nu ii ajuta Dumnezeu?

| Salahadin73 a răspuns:

Autosugestie...si probabil as incerca sa am un caracter cat mai pozitiv

| Zenit313 a răspuns (pentru Narfundo):

Sa am incredere in medici ca imi vor salva viata.
Sa am incredere in mine si curaj, pentru ca autosugestia este foarte buna, vindeca boli incurabile.
Autosugestia este asemanatoare credintei, repet asemanatoare pentru ca stimuleaza mintea pentru a vindeca corpul!
Mai clar de atat nu potlaughing

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Narfundo):

Spre dezamagirea ta nu stiu prea multe, de asta am accentuat ''sadisface curiozitatea de a practica intens aceste lucruri''

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Imi pun sperantele in 25 % sanse de supravietuire. Daca mor,mor.Ce atata zarva?
Cand ai spus "copilule",mi-am dat seama ca te-ai referit la crestini, copiii lui Dumnezeu.Da, asa e, Tatal e prea ocupat cu calugarite, in loc sa te ajute.Tradatorul!

| dracu14 a răspuns:

Cu sanse 25% as cere ca inainte de moarte sa fumez marijuana si in timp ce o fumez sa-mi scriu testamentul
''las toata averea mea cainelui''
sincer nu-mi pasa, cat mai traiesc, cand mor...

| Narfundo explică (pentru dracu14):

Zici asta acum. Daca ai fi pe moarte cu adevarat cu siguranta ti-ai face griji cum sa traiesti mai mult.Adica vrei sa zici ca nu ai ridica un deget pentru sanatatea ta? Ai lasa niste doctori sa faca ce vor cu tine? Ai merge pe incredere?! Chiar atat de indoctrinati suneti? Copii prosti! ha, ha.

| dracu14 a răspuns (pentru Narfundo):

Ba boule tu nu intelegi ca nu-mi pasa,nu-mi pasa cand mor, cat traiesc, nu-mi pasa daca voi fi diagnosticat de o boala d-aia cum zici tui, nu-mi pasa.
e chiar atat de greu de inteles, poponarule?

| Mădă0611 a răspuns:

Unde scrie ca trebuie sa imi revin? Mai devreme sau mai tarziu tot o sa mor.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Anonimuuuussssss):

Mi-e scarba de gandirea ta.

| Narfundo explică (pentru dracu14):

AAhaha.Ce-mi mai plac provocarile.Du-te ma si sinucide-te jocheule care estirolling on the floor

| Narfundo explică (pentru Mădă0611):

Tu nu ai planuri pentru viitor? Tu nu vrei sa traiesti pentru ceva? Cum sa mori asa ca te imbolnavesti? Nu lupti?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Narfundo):

Nu, planurile iti strica drumul, adica nu stii ce oportunitati pot aparea, iti pui un tel si mergi orbeste spre el, trecat pe langa alte sanse mult mai bune. Nu prea. Pai daca nu mai prea ai sanse, ce vrei, sa te pocaiesti? laughing Tot mori, autosugestia vindeca ce poate, dar nu e vreo zana, sa poata vindeca orice.