| XxRomaniaxX a întrebat:

Hei! Cum as putea uita anumite injuraturi (ex: bag ceva, f*** etc). Îmi tot vine să le folosesc impotriva lucrurilor sfinte, sfinti etc, și nu prea mă pot oprit (e in gand btw, se întâmplă din plictiseala/curiozitate, dar regret și nu-mi place)

Răspuns Câştigător
| ioannes a răspuns:

Buna seara. sfatul meu ar fi urmatorul(iti zic din experienta): sa mergi o data la spovedanie la un preot si sa ii spui asta. se gasesc indreptare de spovedanie pe net. daca ti e rusine sa spui cu voce tare, scrie macar. Incearca sa spui : Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul. Roaga te Maicii Domnului, si aceasta ispita va trece.

| doctorandus a răspuns (pentru ioannes):

Si popa are ganduri de hula, dar n-o sa stea sa ti se destainuiasca tie.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Probabil te influențează un demon de hula. Poți sa îți dăruiești sufletul și întreaga ființă Mantuitorului Hristos, să-i ceri sa te curateaaca de toate păcatele, sa le mărturisești specific, sa ierți toate persoanele care te_au rănit și sa poruncește oricărui semăn de hula sa plece de la tine în Numele lui Iisus Hristos, acolo unde îl trimite El.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Injura si tu ca toata lumea despre ceapa.

| sierra1 a răspuns:

De uitat nu le uiți niciodată, incearcă doar să nu le mai folosești (des)

| dullcat a răspuns:

Buna.Astfel de lucruri nu cred ca iti vin in minte la intamplare, cel putin nu pana cand nu le-a plantat deja cineva acolo.Deci intelept e sa reduci interactiunea cu oamenii care injura, asa la modul general vorbind.

| Hyperion7 a răspuns:

Încearcă să stai departe de oamenii care te influențează în acel sens sau impune-ti ție o limită gen "N-o să mai înjur azi"
Sau, ca sa îți oprești mintea în a-ti mai da înjurături la gura, ascută muzica, o să te mai distragă.