| anonim_4396 a întrebat:

Hei! happy

Este cineva dornic de a împărtăși versete, cântece despre și pentru Dumnezeu și experiențe minunate prin care a trecut cu El?

P.s. Întrebarea li se adresează creștinilor și celor sincer interesați de subiect. Aștept un mesaj.

27 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate partea cu experientele.
Versetele si cantecele... nu sunt de mine.

| Celcestietot a răspuns:

Să se respecte poruncile dacă ești creștin, cântecele nu contează și nici nu ar trebui.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Corect...întâi ascultarea și apoi jertfa. Ascultarea dă siguranța că jertfa, chiar și a buzelor în acest caz, va fi primită.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Ascultare și fapte, cel mai bine așa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

"Vorbirea vostra sa fie in Psalmi si in Catari de lauda"

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si cu ce ajuta cantatul daca nu exista fapta buna sau macar aproape perfectiunea morala? Versetul acesta nu este scris de catre un om?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Versetul este din Biblie, Cuvântul lui Dumnezeu. Daca Biblia este inspirata de Duhul lui Dumnezeu, cum poți spune ca este scris de către un om? Pana la urma toată Biblia e scrisa de oameni, numai ca au fost inspirați de Duhul lui Dumnezeu. Cu ce ajuta cântatul? Ajuta sa îți distragi atenția de la propriul Eu si sa il lauzi pe Dumnezeu si pe Domnul Isus. Nu trebuie neapărat sa canti cu voce tare, e îndeajuns sa fredonezi in gând melodiile preferate si sa te deconectezi astfel de toate problemele care îți pot produce stres sau păcate.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai, asa este, sunt transpuse si ganduri personale, nu de la Duhul Sfant intotdeauna, este ceva observabil. Si, eu de unde imi pot da seama ca Biblia a fost inspirata in totalitate de catre divinitate? Prefer mai mult faptele, nu generalizez deloc, dar imi este scarba sa vad si sa aud cantece din gura unor diavoli ai ''bisericilor adevarate''.

,, Ajuta sa îți distragi atenția de la propriul Eu si sa il lauzi pe Dumnezeu si pe Domnul Isus. '' -> de ce cuvantul,, Eu'' cu litera mare?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca sa ne sara in ochi! Prin fapte nu se mântuie nimeni, ci doar prin credință.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Credinta in cine?

| SilentRain a răspuns:

Eu...nu big grin
Nu-mi plac poveștile, si prefer mai mult Scufita roșie

| CostinAlamariu a răspuns:

Cantece? Hm. In ultima perioada am gasit niste muzica religioasa superba.
https://youtu.be/ToCXVE4hF_o
https://youtu.be/KHOjXm98eCQ
https://youtu.be/g2r1TGAdJ0Y

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Interesant. E prima oară când ascult muzică bizantină în engleză.

| Werrich a răspuns:

Nu am trecut prin experiente cu Dumnezeu dar ascult rock creștin, în special piesa You raise me up (Tu ma înalți)

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Știu piesa, superbă. Dar nu cred că este rock.

| Werrich a răspuns:

Versetul meu preferat este Evrei 12:4 "În lupta voastră impotriva păcatului nu v-ați nevoit încă pana la sânge"

| Panamax a răspuns:

Spiridusul invizibil este acelasi:
https://www.youtube.com/watch?v=udu6W1TBynA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele făcute de BBSO mi se par foarte bune(cântecele).
Ca versete: Ioan 3:16 -> 1 Ioan 3:16 și Deut. 6:5 -> Efes. 5:9.

Acum tu. happy

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Depinde ce religie ești. Cântecele sunt diferite de la religie la religie...

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Creștină și atât. happy Tu?

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Le cunosc pe toate. Extraordinare.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca îți plac happy

| bettybetty a răspuns:

Https://youtu.be/hZIKmNlqpVQ

https://youtu.be/8AizDJdSjhg

https://youtu.be/169-1UjB_Do

https://youtu.be/LVLR_M1wi5o

Primele 2 sunt în engleză. Ultimele 2 în română.

Cât despre experiențe am avut foarte multe...
Dacă vrei imi poti da cerere și scrie. Putem vorbi?
Iubesc să vorbesc despre El
https://www.facebook.com/spitzer.beatrice

| Cristian84 a răspuns:

Hopa a venit si lupul la scufita ce ai bun in cosulet