| Ingerfararipi333 a întrebat:

Hei! Maine seara dupa denie ma voi spovedi. Am cazut in pacatul malahiei(masturbarii). Vreau sa il marturisesc inaintea Domnului si sa ma curat, sa devin cum eram. Dupa ce ma va spovedi, ma va mai impartasi de Pasti? Sau voi primi Canon? Rog sa imi raspunda doar cei care stiu. Si sa nu se faca misto. Sunt fata si am aproape 17 ani. Multumesc

39 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie ca ar fi pacat si oricum evreilor antici le pasa de irosirea spermei, nu de ce facea femeia de una singura.

| RAY a răspuns:

Mircea08 cel care iti uraste aproapele nu intra in imparatia tatalui meu crestine, tu citesti doar ce vrei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si daca vrei sa ii zici lui dumnezeu de ce te duci la popa sa stai in genunchi sub fusta lui si sa ii povestesti lui viata ta intima? Chiar asa mult vrei sa te umilesti?

| milan9 a răspuns:

Pana de curand nu stiam ca si pentru fete acest pacat poate deveni o chestiune foarte serioasa. Iti spun acest lucru pentru a nu te incerca nici un gand de retinere in a marturisi (fara a intra indetalii) acest lucru la spovedanie. Oricum, o oarecare jena in fata duhovnicului e cat se poate de normala - face parte din "terapia" de renuntare la un pacat.
Evitarea acestui pacat poate fi un bastion important (daca nu chiar ultimul) in evitarea situatiei de a cadea in greseli mult mai grave cu consecinte iremediabile asupra viitoarei familii.

Gasesti mai multe lamuriri in cartile Maicii Siluana (fost cadru universitar) - "Impreuna dumiriri pe cale" - sau pe site-ul unde ofera raspunsuri la intrebarile tinerilor:
https://sfintiiarhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde

| milan9 a răspuns:

In ce priveste puterea incredintata preotilor de a ierta pacatele, despre ea se vorbeste in Biblie:
Ioan 20, 22: "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute. "

| Steregoi a răspuns:

Tu faci misto.

| Mircea08 a răspuns:

Preotul spune sa te spovedesti si sa te impartasesti LA EL, dar Iisus spune altceva :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul.
Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
Iar despre impartasire Iisus spune :
"Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăşirea cu trupul lui Hristos?"
(Epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 10/16)
"Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea.
Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea.
Căci de câte ori veţi mânca această pâine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi până când va veni.
Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat faţă de trupul şi sângele Domnului.
Căci cel ce mănâncă şi bea cu nevrednicie, osândă îşi mănâncă şi bea, nesocotind trupul Domnului.
De aceea, mulţi dintre voi sunt neputincioşi şi bolnavi şi mulţi au murit."
(Epistola intaia catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 11/24-31)
Iisus nu le-a dat apostolilor nimic cu lingurita, si nimic simbolic, El a spus, " Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu", nu a spus ca "acesta simbolizeaza trupul meu". El le dadea paine si bautura la cina! De aceea unele religii au un ritual numit corect "Cina Domnului" la care credinciosii manancau si beau, adica se impartaseau cu trupul si sangele mantuitorului. Exista totusi un citat unde scrie clar ca nu la biserica se ia Cina Domnului, ci acasa, de fiecare data cand manaci si bei, asa cum scrie si in citatul de mai sus si in cel ce urmeaza :
"Când vă adunaţi deci laolaltă, nu se poate mânca Cina Domnului; Căci, şezând la masă, fiecare se grăbeşte să ia mâncarea sa, încât unuia îi este foame, iar altul se îmbată. N-aveţi, oare, case ca să mâncaţi şi să beţi? Sau dispreţuiţi Biserica lui Dumnezeu şi ruşinaţi pe cei ce nu au? Ce să vă zic? Să vă laud? În aceasta nu vă laud."
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 11/20-22)

Parerea mea este ca ceea ce spune Iisus este mai important decat ce spune preotul. Atunci cand vei citi si vei intelege Evanghelia cei vedea da Dumnezeu ne spune sa traim normal, si ca numai cel care traieste normal este crestin, iar crestinii adevarati sunt sfinti. Vei vedea ca cei care sunt crestini sunt scosi de sub Lege, ceea ce inseamna ca nu pot face pacate deoarece nu pot incalca o lege pe care nu o au, si daca nu au pacate nici NU VOR FI JUDECATI ci vor trece direct in imparatia lui Dumnezeu. Vei sti in fiecare secunda ca faci bine sau rau ca este adevar sau minciuna si multe altele. Evanghelia este SINGURA invatatura a crestinilor si este de fapt un mod de viata.

| chuckmanson a răspuns:

Masturbarea e sănătoasă, atât la bărbați cât și la femei, fă-o cât mai des posibil, cui îi pasă de o carte antică. Oricum spovedirea nici nu e biblică, preoții nu pot ierta păcate!
Oricum, sunt sigur că trolezi

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

"Masturbarea e sănătoasă,"
DOAR pentu nefericitii cu probleme sexuale si mintale.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Frustrat ca ti e frica sa te masturbezi?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

De multe ori FRICA este un BUN sfatuitor dar in cazul asta normalitatea este cuvantul de baza.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Adica tu privesti "normalitatea" pe net? Aveti mari probleme la "calculator" copii.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Nu vad ce e normal sa iti fie frica ca te va trasni un norisor intr o zi.

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

Cand ai intre 14-25 de ani si bubuie hormonii in tine, mai bine o faci decat sa ai vise umede, mai mare pacat ar fi atunci pentru ca visezi ca ti-o tragi cu una, si nici macar nu esti constient sa poti controla asta

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Crezi ca doar "traznitul" este problema? Intreaba un psihiatru pentru consecintele imediate care este problema.

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Mai baietii, odata cu masturbarea individul (femeie, barbat) devine introvertit. Astea sunt consecinte catastrofice pentru individul facut sa devina o pereche heterosexuala.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

La tine da doar frica asta de ceva ce nu exista care s ar putea sa te trasneasca e problema.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Habar nu ai ce inseamna FRICA adevarata dar asta nu are legatura cu Dumnezeu care este numai dragoste adevarta de care se vede ca iar nu ai habar. E dureros sa vezi asemenea oameni pustiiti de lipsa lui Dumnezeu, dar este alegerea lor (a ta in speta).

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Pai si daca dumnezeu e doar dragoste adevarata de ce ti frica de el daca freci maimuta? Si de ce daca e doar dragoste adevarata ii pedepseste pe homosexuali. Si daca e dragoste adevarata de ce a omorat 290 oameni de paste in Sri Lanka?

Dragoste de 2 lei...

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"Pai si daca dumnezeu e doar dragoste adevarata de ce ti frica de el daca freci maimuta?"
Nu o freci sa nu ai probleme cu CALCULATORUL in primul rand.
"Si de ce daca e doar dragoste adevarata ii pedepseste pe homosexuali":
Se vede ca nu ai inteles nimic din ce am scris anterior, nu freci "maimuta" ca sa nu devi sodomit iar acestia sunt pentru GHENA.
"Si daca e dragoste adevarata de ce a omorat 290 oameni de paste in Sri Lanka?"
Dumnezeu i-a omorat sau DRACU? De unde sti tu cine i-a omorat sau chiar nu intelegi ca TOT ce nu este de la Dumnezeu este de la Dracu?
Poti intreba altfel dar trebuie sa ai minte pentru asa ceva: "de ce a INGADUIT Dumnezeu ca x oameni sa moara", FIINDCA plata pacatului ESTE MOARTEA iar intrebarea urmatoare ar fi: Cumva acei oameni faceau CE TREBUIE in relatia lor cu Dumnezeu, sau NU?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Deci practic daca freci maimuta devii homosexual. Deci 80% din barbatii de pe pamant sunt homosexuali, si totusi nu ii arde dumnezeu pe toti. hhmmm, da cu virgula.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"Deci practic daca freci maimuta devii homosexual."
Nu e ste obligatoriu dar probabilitatile cresc vertiginos.
"Deci 80% din barbatii de pe pamant sunt homosexual"
Esti paranoic, adica nu poti trai fara sa devi onanist?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Paranoic?
Sunt studii sociologice, sondaje de unde reiese ca peste 60% din barbati au recunoscut ca se masturbeaz.a. Nu ca ar fi asta ceva anormal asta.

Hai ca asta cu masturbatul si homosexualitatea e cea mai tare.
Cresc vertiginos probabilitatile... loool, le scrii singur sau ti le zice vreun popa?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"Sunt studii sociologice, "
Ha, ha, ha, "studii profunde" facute de onanisti.
De ce sa "apelam" la un popa, le scriu singur, ha, ha, ha, auzi, studii "sociologice" cu sondaje unde cu aproximatie 2.000.000.000. de barbati se masturbeaz.a. Astea le-ai facut singur (sondajele) sau cine a intrebat 60% din populatia de barbati a globului daca sunt onanisti? Va prostit."activitatea" intensa, de aceia spuneam eu ca sunt mari probleme la "calculator".

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Ce sa mai discutam cand tu nu intelegi nici cum se face un sondaj. da hai ca am treaba, is liber azi, nu strica o laba la pranz.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"tu nu intelegi nici nu se face un sondaj."
Esti sigur? Cum faci tu sondaj in Africa sau in tarile musulmane, budiste sau hiduse, le dai telefon sau le bati la usa colibei? rolling on the floor

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

De la mas turbat devii introvertit? laughing) pai am la prieteni care au vanatai in palma de la asta si nu le mai tace gura.
Nu vad cum ai facut tu asocierea intre mast urbare si introvertism, sau mai stiu eu ce.
Introvertismul nu are treaba cu la ba, eu cand eram mai mic intre 4-9 ani nu prea vorbeam si eram destul de ruşinos, cu toate astea n-am frecat niciodata maimuta.
De lustruit m-am apucat mai tarziu, in momentul de fata sunt ambivert.
Fiecare om are cele 2 trasaturi, numai ca una e mai dominanta.
Introvertismul sau extrovertismul tine in cea mai mare parte de copilărie si de istoria vietii tale, experiente, etc.
Doar nu te astepti ca unul de care s-a facut misto toata viata si s-a batut joc, sa fie cel mai sociabil dintr-o incapere.
Iar unul caruia i s-a suflat in... De cand era mic si era inconjurat numai de persoane si primea numai complimente nu o sa fie niciodată introvertit.
Numai intra in domenii pe care nu le cunosti.

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Mai mai pana te vei maturiza, asteapta sa cresti si apoi fa comentarii (undeva pe la 50 de ani nu vei mai spune ce spui acum).

| doctorandus a răspuns (pentru raMLesS):

Introversiunea nu e o boala si daca era cum spune el, aproape toti barbatii erau introvertiti la ora actuala.

| raMLesS a răspuns (pentru doctorandus):

Pai tocmai ca nu este o boala, asta ii si spun, face parte din noi, chiar si animalele sunt introvertite.

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

Ce propui sa facem ca sa ne inhibam dorinţa asta? Sa luam pastile?

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Mergi la psihiatru si iti spune el ce si cum.

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

O spui de parca ar fi o boala

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Nu este o boala, la psihiatru se trateaza vicile.

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

Nu e un viciu rău, si iar o luam de la capat

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Nu e ce vrei tu ci ce spun specialistii.

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

Daca o faci odata pe saptamana, nu vad ce efecte negative ar avea.
E diferenţa dintre unu care face de 3 ori pe zi si unu care face de 3 ori pe luna... Daca iti ocupi timpul, o faci si mai rar

Răspuns utilizator avertizat