| anonim_4396 a întrebat:

Acum o saptamana a murit tatal prietenei mele cele mai bune sad. Intrebarea mea este daca e de ajuns sa tina doliu 3 luni? fara sa iasa in cluburi sau la petreceri... multumesc

7 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Doliu se tine in suflet. n-o sa tina doliu toata viata (speram) dar nici nu o forta sa faca ceva ce nu vrea ca nu stii emotiile prin care trece (indiferent de cat de sincer vorbiti si ti se destanuie)

| oprescudorin11 a răspuns:

Doliul se tine traditional 6 luni. Sau in functie cat iubesti persoana dupa care prti doliu. Poate dura si o viata.Nu cred insa ca doliul are legatura cu prietenia intre voi.Deseori poate deveni un simplu pretext de refuz.

| M25M a răspuns:

Nu sunt crestin, nu stiu care este "protocolul" de urmat (dat de pomana, doliu, etc) insa nu cred ca este atat de important doliul tinut in practica, ci mai degraba doliul purtat in suflet...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una nu sunt de acord cu doliul. oricum ea se gandeste la el. este de ajuns, nu trebuie sa si afiseze asta.

| Voidwithin a răspuns:

Asta doar ea simte si stie nu e un procedeu specific.

| Mikhtarian a răspuns:

Dumnezeu sa-l ierte.
De ajuns nu va fi niciodata,caci durerea va fi mereu in suflet, dar odata si odata tot ne ducem totii, si trebuie sa treci peste asta ( stiu ca e greu, dar nu poti sa aduci pe cineva inapoi )
E de ajuns, ideea e ca niciodata sa nu-l uite.

| fightBack a răspuns:

Nu sunt de acord cu doliu afisat! Dar daca vrea sa faca chestia asta stiu ca crestineste e cel putin un an.