| dildozaurescu a întrebat:

Hei TPU

ce credeti exista oameni care ditin informatia corecta in legatura cu existenta lui dumnezeu?

eu zic ca da deoarece daca dumnezeu a fost inventat de catre oameni cu scopul manipularii atunci trebuie sa existe persoane care stiu acest lucru!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Aici ai dreptate, toate informatiile privind scopul ei de manipulare si faptul ca Dumnezeu nu e decat o inventie, le gasesti fara probleme in Biblie.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Informatia corecta despre Dumnezeu este in Biblie si orice om o poate gasi, daca analizeaza Biblia cu atentie.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

De cate ori a citit Biblia?

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"De cate ori a citit Biblia?"

Desi folosesti pers. a 3-a, presupun ca pe mine ma intrebi.

O data. Dar si asa e prea mult. E suficient primul capitol ca sa iti dai seama ca e doar o intoarcere la povestile copilariei. Dar, nah, fiind un bestseller am zis s-o termin totusi de citit.

Singurul motiv pentru care merita s-o citesti este ca daca inca mai ai dubii in privinta minciunilor propagate de preoti, lideri de secte si ce mai sunt ei, citind-o nu mai ai cum sa ai dubii. Bine, asta daca ai macar o farama de logica si daca nu vrei sa te amagesti cu viata eterna si alte tampenii.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Nu judeca o carte dupa coperta. Daca ai citit primul capitol, nu pot spune ca ai inteles mare lucu, pentru ca Biblia se completeaza reciproc.Dar, sunt curioasa, cat timp ti-a luat sa termini de citit toata Biblia?

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Nu judeca o carte dupa coperta. Daca ai citit primul capitol, nu pot spune ca ai inteles mare lucu..."

Daca citeai cu atentie observai ca doar regret ca nu m-am oprit dupa primul capitol, de citit am citit-o toata. A fost o pierdere de timp, dar asta e, faptul e consumat. Pe de alta parte, de exemplu, nu e nevoie sa mananci tot rahatul ca sa-ti dai seama ca nu e bun, nu? La fel si cu cartile, nu trebuie sa citesti din scoarta in scoarta o carte ca sa-ti dai seama ca e o tampenie. Esti de alta parere? Dar repet, eu am luat teapa si am citit-o toata happy

" sunt curioasa, cat timp ti-a luat sa termini de citit toata Biblia?"

Ar fi culmea sa tin minte in cat timp am citit-o, poate pentru cei care citesc 3 carti toata viata e usor sa tina minte astfel de lucruri, si sa puna intrebari de genul asta.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Ma bucur ca ti-ai facut timp sa citesti Biblia, dar personal, cartile care nu le inteleg, imi place sa le analizez mai in detaliu sa imi pot da seama ce a vrut sa spuna autorul.Nu renunt sa citesc o carte doar pentru ca pare grea. Apoi Biblia, daca citest 3 capitolle pe zi, o poti citi intr-un an.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Nu renunt sa citesc o carte doar pentru ca pare grea."

Nu e grea, e doar stupida.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Daca i-ai acorda mai multa atentie, ti-ai schimba parerea.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Aici ai dreptate, toate informatiile privind scopul ei de manipulare si faptul ca Dumnezeu nu e decat o inventie, le gasesti fara probleme in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista de toate pentru toti.