| JetBlueJet a întrebat:

Oameni frumosi, de ce credeti in Dumnezeu?
*Cel care afirma(Ca exista) trebuie sa dovedasca, altfel mai bine sa nu raspunda.
Eu am destul de multe argumente dar nu sunt legate de existenta lui.
Stiu ca foarte multe intrebari de genul asta au mai fost puse si mai pun si eu inca una..cu cat mai mult cu atat mai bine.

99 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu e natura, natura exista, deci Dumnezeu exista.

| LiveYourDream a răspuns (pentru doctorandus):

Fals.
Asta-i panteism.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

De ce fix dumnezeu? de ce nu mai multi zeii? de ce nu zeus?

| Ager a răspuns:

Din câte am studiat până acum despre natură, îmi este imposibil să cred că toate au venit în existență din nimic. Oriunde îți întorci privirea în jurul tău, de la electronii din jurul unui atom până la întreg Universul, găsești o ordine extraordinară, care nu poate veni în existență așa. Viața e atât de complexă încât, la fel, este imposibil să „se fi" format „din greșeală".
Totul duce înspre inteligență și înțelepciune mult superioare nouă. Deci „sunt obligat" să cred că există acel Cineva care a creat totul.
2. Studiind Biblia (sunt convins că este Cuvântul lui Dumnezeu) mi-am dat seama că mă și pot apropia de Dumnezeu și că pot fi și prieten. Tot așa am aflat ce scop are viața asta, de ce se întâmplă atâtea rele, dacă se vor sfârși vreodată și multe altele.
Eu încă mă întreb: Oare cine zice că este ateu e la fel de credul ca și babele care se consideră credincioase când se bat pe apa cu busuioc?)

| JetBlueJet explică (pentru Ager):

Eu nu prea mai cred in nimic.
Cu toate ca afirmatiile mele m-ar face atee.
Mnoh...dar gandeste-te.Cine l-a creeat pe cel ce a creeat universul

| Ager a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nimeni. E puțin peste ceea pe poate duce mintea noastră, adică să cuprindă infinitul. Nu putem înțelege pe deplin cum cineva a creat totul și totuși el nu este creat.
Eu personal iau acest lucru ca un fapt. Încep de la ceea ce se vede pe Pământ. Lucrurile ce mă înconjoară mă obligă să cred că există un Creator inteligent, o persoană (spirituală).
Faptul că Biserica dă vina pe El pentru tot răul ce se întâmplă în lume (ex: când moare un copil preotul îți spune că „așa a vrut Dumnezeu" sau „așa trebuia să se întâmple" sau „Dumnezeu avea nevoie de un îngeraș" (să mori tu că avea nevoie de un îngeraș... da ce, uitase să-l creeze la început?) ), acest lucru nu face decât să-i îndepărteze pe oameni de Dumnezeu și de a mai putea crede că el este un Tată iubitor.
Biblia prezintă clar de ce se întâmplă tot răul din lume, de ce nu face nimic Dumnezeu (momentan), ce speranță de viitor avem, ce se întâmplă cu cei care au murit și multe alte chestiuni...
Oricum, chiar dacă nu crezi că există Dumnezeu, ai putea studia Biblia, așa cel puțin vezi cum este prezentat El...

| RAY a răspuns (pentru Ager):

Nu stiu ce ai citit tu de poti spune ca din nimic o aparut totul,in nici o carte stiintifica nu scrie asa ceva, big bang nu a creat nimic si doar a dat energie, timp, spatiu, ce a urmat apoi se numeste evolutie, viata e complxa desigur 3.5 mld de ani e ceva dar totul pleaca de la simplititate spre complex, biblia nu e cuvantul lui dumnezeu e scrisa de oamenii asta o recunoaste si biserica, iisus, dumnezeu nu a scris vreo carte

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar am mai spus laughing
Si o sa o mai spun.
Dumnezeu nu duce lipsa de nimic. Deci are tot. Deci are existenta laughing

Si pana la urma... de ce crezi ca s-a facut un atat de mare caz in lumea asta de la inceputul timpului, pentru ceva ce nu ar exista? A?

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Nu stiu... Poate asa suntem manipulati mai usor.
Se mai reduc din faptele rele de frica (,) ca te va judeca dupa ce mori
Si tot felul de chestii d-astea.
Codrin o zis bine:
1)Prostii cred in Dumnezeu
2)Oamenii inteligenti nu cred in Dumnezeu
3)Oamenii si mai inteligenti se indoiesc de amandoi laughing
*Man, daca nu duce lipsa de nimic pentru ce ne-a mai creeat? rolling on the floor

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Nu te-am facut prost... Daca asta ai inteles.

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Stiu aia cu prostii. Si asculta ce zice Codrin. Care sta pe scaun de gamer laughing

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pentru ca omul a vrut sasi explice existenta si a unor cauze naturale, apropo nu ia cautat mereu existenta lui dunmnezeu tau a a multor alti zeii

| Mayhem666 a răspuns:

Din moment ce ai spus : "de ce credeti in Dumnezeu?", inseamna ca eu nu am de ce sa argumentez ceva, pentru ca eu nu cred, dar din aceasta intrebare reiese ca nici tu nu crezi in el, am dreptate?

| JetBlueJet explică (pentru Mayhem666):

Da.
Nu inteleg multe lucruri si incerc sa le lamuresc.
happy

| sublime89 a răspuns:

"Cel care afirma ca exista trebuie sa dovedeasca". Asta e foarte adevarat. Asa cum cel care crede in vampiri, zane sau varcolaci, trebuie sa o dovedeasca. Doar nu s-ar astepta ca sa vina scepticii si sa demonstreze ei cumva ca acele lucruri nu exista. E foarte simplu, si asta ar trebui sa inteleaga oricine. Nu trebuie sa crezi in nimic fara dovezi.

| syd2 a răspuns:

Intrebare irelevanta, pentru mediocri.

| Deaad a răspuns:

Nu poate dovedi nimeni ca exista sau nu vreun zeu.Este dincolo de puterea de intelegere a oamenilor.

Nu intereseaza pe nimeni argumentele tale impotriva existentei lui.
Asa-i, sunt foarte multe intrebari legate de acest subiect.Cu cat mai multe cu atat mai rau, pentru ca e deja prea mult, pe bune.
M-am saturat de toti cei care aduc in discutie porcariile astea, gen "Demonstreaza-mi mie ca exista Dumnezeu!". Chestiile astea tin de parerea personala si nu le-o poti schimba oamenilor.Atat ca ateu, cat si ca crestin.
Chestiile astea dau dovada de imaturitate.

| alexandrualind a răspuns:

Pentru ca atunci cum s-au format oamenii, cine are grija de noi? Cine a creat pamantul si universul?

| JetBlueJet explică (pentru alexandrualind):

Simplu.Big Bang.

| 6684464 a răspuns (pentru alexandrualind):

Fizica cuantica, mai nou. laughing

| RAY a răspuns (pentru alexandrualind):

Si fix zeul tau a facut asta din miile de zeii inventati de om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda,aerul de exemplu,nu l vezi,si cu cate definitii ar veni stiinta,si oricat de multe ai stii,tot nu l-ai vedea,nu?
Eu cred,pentru ca asta am ales,asta e si ideea, daca ar aparea Dumnezeu in fata ta, ai crede daca nu esti debil mintal, dar cand nu apare, e mai greu.Eu il vad diferit pe Dumnezeu, am o credinta personalizata, cel putin acum, si cred ca nu am sa mi o schimb, nu dau detalii.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Daca ti s-ar arata Dumnezeu...Indiferent de-ai fi credincios sau nu tot ai lua-o pe aratura. laughing
Stim din ce e compus aerul.
Deci stim cum arata dioxidul de carbon...hidrogenul s.a.m.d. deci aerul l-am vazut doar ca e transparent.Si il poti studia oricand vrei doar daca ai aparatele de care ai nevoie.
Dar pe Dumnezeu nici cu cel mai avansat "binocul" nu-l poti vedea.
straight face

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Pai si de ce ai ales sa crezi.
Doar pentru ca si ceilalti credeau?
straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

In parte poate,da eu zic de aer,asta care iti desparte ochii de pc,il vezi? daca iti iei un "binocul"il vezi? Da, ai lua-o pe aratura, dar ideea era alta, ca poti crede cu usurinta ce e in fata ta, dar mai greu ce nu vezi.De aia ai o alegere,sa crezi, sau sa nu crezi. Daca ar fi in fata ta, nu ai mai avea o alegere, ai crede, pentru ca ai vedea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu,ca asta simt.Da nu cred cum e in biblie, coran, etc.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Poate doar daca l-as vedea.In carne si oase as crede.Dar si atunci m-as indoi.Caci si pe tine te-as putea vedea in carne si oase dar asta nu inseamna ca esti Dumnezeu.Deci si atunci ar trebui sa demonstreze tot felul de lucruri ce ies din tiparul normalului.
Nu ma refereal la binoclul in sine. Ci la un microscop.Sau cu ce au descoperit savantii din ce e compus aerul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

laughing)) Daca ar face o magie, ai crede

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Atunci daca nu crezi ce scrie in Biblie s.a.m.d. nu crezi nici in el.Pentru ca acel Dumnezeu in care crezi tu este "creat" in mintea ta pe baza povestilor din acele carti.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

NU.
Ce acum daca vii in fata mea... faci o magie ce gata esti nu stiu ce zeitate.
La mijlocul fiecarui truc de magie este cate o explicatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pai doar nu o sa iti faca un truc cu carti mai, sau sa scoata un iepuras din palarie. O sa te duc in al 9-lea cer, na!

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la magii de genul ca vindeca deplin bolnavii.
Ma duce la inceputul inceputurilor pentru a-mi arata cu a fost creeat universul s.a.m.d.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Ardeleanco ce esti laughing

| 6684464 a răspuns:

Tu n-ai inteles. Ideea e doar sa crezi. Nu cred ca scrie undeva in Biblie ca trebuie dovedita existenta Lui Dumnezeu, dar scrie ca trebuie sa crezi(Ioan 3:16).
Daca vrei, crezi si ai viata vesnica in Isus, daca nu, nu.
Si da, ideal ar fi sa crezi fara sa-ti dovedeasca cineva ca exista.

| JetBlueJet explică (pentru 6684464):

Mie mi se pare normal sa nu cred in basme.

| 6684464 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Faci cum vrei, faza e ca nu e basm ci un adevar. Daca vrei crezi ca e un basm. Dar nu stiu ce sens ar avea sa faca mai multi oameni din diferite perioade de timp un basm asa complicat... Sau, in caz ca nici asta nu crezi(dubios), ce sens ar avea sa faca un om un basm asa complicat?

| JetBlueJet explică (pentru 6684464):

Pai altfel lumea ar face ce ar vrea.
Macar asa traiesc cu o frica nu...

| Kandia15 a răspuns (pentru 6684464):

Exact.

| 6684464 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca crezi in Dumnezeu nu traiesti cu frica ci cu fericire(e si un fel de regula parca, un rod al Duhului Sfant de care scrie in Gal. din cate stiu).
Sinngura frica a ateilor o poarta oamenilor legii(politistilor).

| JetBlueJet explică (pentru 6684464):

Nu-s chiar ateu.
Nu cred in nimic.

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

"Daca vrei, crezi si ai viata vesnica in Isus, daca nu, nu."

E suficient sa crezi? Diavolul nu crede si el?

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Da, e suficient sa crezi pentru ca daca crezi automat faci si Voia Lui. Sa crezi si sa nu vrei sa faci Voia Lui este si o hula din cate am inteles, sau pur si simplu sa nu vrei sa crezi si sa nu vrei viata vesnica in Isus iar e o hula(sau ceva asemanator, oricum, ceva de neiertat).

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

"Tu crezi că Dumnezeu este unul, şi bine faci, dar şi dracii cred… şi se înfioară!
Vrei dar să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?"

Iacov 2:19-20

Eu in locul nu as face pedagogie teologica. Mai ai multe de invatat inainte sa ii inveti pe altii.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Mai am de invatat, si inca cat...
Dar nu inteleg unde am gresit.

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

Deschide Biblia la locul indicat si citeste tot capitolul, insistand asupra versetelor citate.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Am citit si tot nu inteleg unde am gresit. Explica-mi te rog.

Sau poate nu ai citit tot la ce ai comentat... [Mat. 13:21; Ioan 3:16; Iacov 2:7 la astea m-am referit mai exact; din cate am inteles hula aceea se refera la a nu vrea viata vesnica, a respinge dinadins ce ofera Isus]

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

Hula este un pacat impotriva Duhului Sfant si nu are legatura cu discutia. Nu despre hula vorbeam, ci despre afirmatia ta ca e suficient sa crezi pentru a te mantui. Biblia iti spune exact contrariul: credinta nu e suficienta (si diavolii cred, dar asta nu ii mantuie). E nevoie de fapte.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Am inteles.
Dar am spus ca daca crezi faci automat Voia Lui, sa crezi si sa nu VREI sa faci voia lui este o hula; si completand cu Iacov 2:7, sa crezi si sa nu faci Voia Lui este echivalent cu a nu crede. Mai corect acum?

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

"sa crezi si sa nu faci Voia Lui este echivalent cu a nu crede."

Dar diavolii cred ca Dumnezeu exista, si tot nu fac voia lui.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Ei nu (doar)cred, ei stiu. Diferenta e ca oamenii nu-L vad si nu L-au vazut pe Dumnezeu, deci pot doar sa creada ca exista.

| JetBlueJet explică:

Si aci' e un raspuns doar pentru cei ce vor sa citeasca mai mult si se plictisesc.
Sau se vor plictisi cand vor citi. rolling on the floor
*de ce in Biblie scrie doar despre pamant si Soare si nu despre tot universul...sau care este creatorul lui Dumnezeu, de ce Adam si Eva aveau buric daca pur si simplu au fost creeati din pamant thinking
Toate religiile sunt ilogice.Fiecare dintre ele au cate o poveste diferita.
Si pur si simplu am observat ca de multe ori nu ne ajuta nici un Dumnezu.Doar credeam asta.Practic nu te poate ajuta in niciun fel ceva ce nu poti atinge.
Iar oamenii cu tot felul de boli nu se videca datorita nu stiu carei zeitate.Sa fim seriosi acum.Totul se datoreaza leacurilor "inventate" de savanti, laboranti, oameni de stiinta s.a.m.d. iar la randul lor leacurile se datoreaza inteligentei lor, datorita studiilor si pot continua.
Lumea cere mila si prosperitate, dar eu cred ca "Dumnezeu" sunt ei.Probabil cand se inchina au senzatia caci cineva foarte puternic este langa ei.Toti stim ca in momentul in care avem o persoana mai desteapta sa zic asa langa noi, totul iese mai bine.
Raspunsurile de genul "Cred in Dumnezeu pentru ca el este creatorul meu." ma scarbesc cel mai tare.Nu cred ca a venit vreun spirit si a participat la partida de sex dintre mama si tata. Pur si simplu el nu a ajutat cu nimic.Parintii m-au "creat" singuri.
Am mai gasit si raspunsuri de genul asta:"Eu cred in El, pentru ca stiu ca si-a dat viata la Golgota pentru fiecare om de pe planeta asta". Asta ar insemna sa nu mai existe. Oamenii se nasc in fiecare minut. Daca Dumnezeu si-ar da viata petru fiecare om ce se naste asta ar insemna ca si el s-ar naste si ar muri la infinit.
Sau ca el a creat universul.Pentru mine este absolut imposibil. Cercetatorii spun ca universul ar fi si el infinit.Deci unde este logica.Ar trebui sa intr-o parte de univers, unele vietati precum noi (ma refer la extraterestii si altele) sa vada cum se creeaza planetele sau "omuleti" din pamant si apa.
*Ce a facut el pana sa creeze universul?
Cred ca este normal sa ma intreb cine este "creatorul"(cu toate ca eu nu cred in baliverne), ar fi ca atunci cand un copil infiat ar vrea sa-si vada sau sa afle cine sunt adevaratii lui parinti.
Dumnezeu daca ar exista nu ar fi cel prezentat de oameni in Biblie.Deci pur si simplu un om cu probleme mintale sau ce avea tot felul de iluzii i s-a parut ca aude o voce in cap ce-i zice ca universul a fost creat el (nu de cel ce aude...) iar el s-a pus sa scrie asta intr-o carte.Iar daca o carte este veche asta nu inseamna ca este si real ce scrie in ea. *Am si eu povesti scrise de mine si sunt vechi si le pot transmite copiilor mei mai departe facandu-i sa creada ca-s reale.Si asa probabil as inventa si eu un Dumnezeu si o alta religie*
Sau am mai vazut raspunsul asta "Daca nu L-as simti pe Dumnezeu nu as crede, dar daca i-L simt cum pot sa nu cred?" Si intrebarea mea este : Cum il poate simti? Nici el/ea nu stie cum sa raspunda la intrebare.
Mai este si asta "Doar pentru ca ceva nu poate fi demonstrat ca exista asta nu inseamna ca nu exista." Cum mama nai*i...pana la urma totul are un inceput.Acum ma leg din nou de povestile mele...Iar cei ce ma vor intreba cum pot demonstra ca-s reale le voi spune si eu pur si simplu ca nu trebuie sa demonstrez ca-s reale.

| Northern a răspuns (pentru JetBlueJet):

Dumnezeu nu are un inceput pentru ca el a creat timpul, duh. Iar tu ca fiinta raportata doar la timp, nu ai cum sa iti imaginezi.

| JetBlueJet explică (pentru Northern):

Este imposibil ca el sa fi creeat timpul
Nu ar avea cum sa fie in prezent(nu ma refer la prezentul de acum ...ci timpul acela numit prezent in care el creea timpul) si sa creeze lumea.
Si cum s-a mai zis: Orice are un inceput.Nu putea sa fie pur si simplu.

| Radu284 a răspuns (pentru JetBlueJet):

"Si cum s-a mai zis: Orice are un inceput.Nu putea sa fie pur si simplu."

Nu. Daca orice are un inceput, inseamna ca ar exista o regresie infinita, in timp, ceea ce nu se poate intampla.

Trebuie sa existe pana la urma un lucru fara un inceput.

| JetBlueJet explică (pentru Radu284):

Nu sunt i masura sa-mi imaginez asta.
Imi intrece "granitele" mintii.
happy
Dar eu tot cred ca orice are un inceput.

| Radu284 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca orice are un inceput, inseamna ca exista evenimente care s-au intamplat la minus infinit in trecut, da?
Daca tu pornesti acum, sa numeri din 1 in 1, in cat timp ajungi ls infinit? niciodata, da?

Daca te apuci sa numeri din 1 in 1 de la minus infinit, dupa cat timp ajungi la zero? Adica, in prezent?

| JetBlueJet explică (pentru Radu284):

Zero (0) poate fi considerat un inceput al ambelor axe.
Deci are inceput.

| Radu284 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu, pe o axa a numerelor intregi, 0 este la mijloc, nu la inceput. Vorbim aici de numer eintregi, nu naturale, deoarece universul a pornit in trecut, la minus infinit. Nu ar fi putut sa porneasca de la 0, pentru ca, daca ai o regresie la infinit, aceasta nu are un inceput.

| Inferno a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca orice cauza are un efect atunci ar fi nevoie de un numar infinit de cauze pentru a produce orice efect, drept urmare niciun efect nu ar putea exista.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Eu am speranta ca da totul are o cauza si ca ea e rationala absolut totul

| RAY a răspuns (pentru Northern):

Daca dumnezeu nu e in timpul nostru el nu exista desi nu poate influenta existenta noastra, daca dumnezeu a creat timpul el nu avea timp sa apara, dar banuiesc ca nu ai fandit mult cand ai scris asta, apropo mai citeste biblia si vei vedea ca exista un inceput

| Northern a răspuns (pentru RAY):

O, vai. Nu stiu cine s-a gandit putin cand a dat un raspuns: eu sau tu? Si apropo, cand am spus Dumenezeu, m-am referit la un creator, nu la biblie sau la orice scrie in biblie pentru ca eu nu cred in acel Dumenezeu. Nu sunt crestin. Si ca sa iti dau si un raspuns la ce ai scris, in Biblie este prezentat inceputul creatiei, nu inceputul lui Dumnezeu.

| MistretulPufos a răspuns:

Sunt urat sad

| Idris a răspuns:

Nu este scopul meu acela de a,, dovedi,, exista lui Allah, dar sunt interesat de furnizarea de informatii clare, bazate pe fapte si logica, pentru ca apoi sa las la aprecierea ta ceea ce vrei sa crezi. Eu cred ca motivul pentru care cei mai multi nu doresc sa creada in Creator, este faptul ca intr-o zi, vor trebuii sa raspunda pentru actiunile lor si pentru refuzul de a-L recunoaste pe Binefacatorul lor, Caruia ii datoreaza existenta pe acest pamant. Mi-am dat seama ca nu este vorba despre cat incerc eu sa transmit convingerile mele, ci mai mult este nevoie ca ei sa treaca peste prejudecatile preconcepute impotriva credintei propriu-zise. Asta inseamna intr-adevar ca este o chestiune de calauzire de Sus. Daca unii refuza chiar si cu dovezi evidente in fata lor, atunci nu esste intre mine si ei ci este intre ei si Creatorul lor. Ne putem uita la lucrurile pe care le-a Creat și la modul în care El are grijă de acestea și le susține, ca să știm că nu există nicio îndoială asupra existenței Sale. Cum am putea sa credem ca toate acestea au apărut ca urmare a unui „Big Bangˮ sau a unui „accidentˮ?

| JetBlueJet explică (pentru Idris):

Man,Dumnezeu nu a facut absolut nimic.
O construit el case, cladiri, te-a ajutat la teste/teze
Sa fim seriosi acum
Nu te-a creeat Dumnezeu.Stim cu totii cum apar copii pe lume.
Plus ca e prea penibil sa faci pe cineva din pamant. rolling on the floor Ce naiba.Deja trecem la basme.

| Idris a răspuns (pentru JetBlueJet):

Iata prietene cum e creat omul conform unor versete din Quran. Unul dintre aceste versete este: „Citeşte! În Numele Domnului tău Care a creat [tot ceea ce există]. ~. El l-a creat pe om din ‘alaq [cheag de sânge atârnat]. "
In Qur'An se explica clar ca omul este creat din ''alaq''. Ce inseamna ''alaq'' in limba araba? Inseamna 3 lucruri :
1) Lipitoare : Comparand o lipitoare cu un embrion in stadiul de,, alaq,, vei vedea foarte multe asemanari. De asemenea in acest stagiu embrionul se hraneste cu sangele mamei, asa cum lipitoare se hraneste cu sangele altora.
2)Ceva care se agata, suspendat, se lipeste : Stim foarte bine ca embrionul se lipeste sau sta agat de uter.
3)Cheag de sange: Aparenta externa a embrionului este extrem de asemanatoare cu cel al unui cheag de sange. De asemenea in timpul acestui stadiu sangele din embrion nu circula pana la sfarsitul celei de a 3-a saptamani, iar embrionul in acest stadiu seamana cu un cheag de sange.
Cum putea profetul Muhammad (SAW) sa fi stiut aceste lucruri acum 1400 de ani cand oamenii de stiinta au descoperit asta de curand cu aparatura ce nu exista in acel timp, daca nu doar cu puterea lui ALLAH?
Apoi se mai specifica ca fetusul este protejat de 3 straturi. Allah spune în Coranul cel Glorios: „[...] El vă creează în pântecele mamelor voastre, făptură după făptură, în trei întunecimi [...]" Conform profesorului dr. Keith Moore, aceste trei întunecimi din versetul coranic se referă la: pantece, uter si membrana amniotica (placenta). Dovezile ştiinţifice din Coran demonstrează clar originea sa Divină. Niciun om nu putea fi autorul unei asemenea cărţi, care să conţină atâtea dovezi ştiinţifice, acum mai bine de 1400 de ani.
Cu toate acestea, Coranul nu este o carte de ştiinţă, ci o carte a „semnelor". Aceste semne invită omul să realizeze scopul existenţei sale pe Pământ şi să trăiască în armonie cu natura. Coranul este un Mesaj adevărat de la Allah, Creatorul şi Susţinătorul Universului.

| JetBlueJet explică (pentru Idris):

Nu ma lua cu Allah si Coranul
Da creeaza tu un om dintr-un cheag.
Tu esti roman?

| Idris a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eu nu pot crea un om dintr-un cheag, pentru ca nu sunt Dumnezeu. Pot spune ca ma consider roman, sunt cetatean roman de ceva timp, insa sunt de nationalitate Algeriana. happy

| RAY a răspuns (pentru Idris):

Si alah, iahve asta o aparut din NIMIC si a creat totul din nou din nimic ca apoi sa-si faca un popor pe care sai stapaneasca prost dupa cum se poate observa, apropo 40 de anii prin desert ce au facut ei?

| RAY a răspuns (pentru Idris):

Sura 23 ne da o scurta descriere a conceptiei lui Mohamed despre felul in omul a fost creat: "Iar acum noi am creat pe om dintr-o bucata de lut,... apoi am creat dintr-un cheag de sanange o bucata de carne si apoi am creat pe om ca pe oricare alta faptura".

noi am creat? iahve conduce universul cu alti zeii

umnezeul evreilor ni se spune că stă de vorbă într-o adunare de dumnezei („[...] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [6].

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Iahve ca asa il cheama s-a inspirat de la mesopotani, egipteni

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Allah nu a aparut din nimic ci a existat din totdeauna, El nu naste si nici nu este nascut.

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Limba engleză, cea persană, ebraică, arabă și multe alte limbi prevăd folosirea termenului „noiˮ ca formă regală. Termenul „Noiˮ în Coran este regalul „Noiˮ - de exemplu, când regele spune: „Noi am decretat următoarele...etc.ˮ nu indică pluralul; ci descrie, lingvistic, cea mai înaltă poziție.

| RAY a răspuns (pentru Idris):

Tu nu ai citit ca iahve judeca in mijlocul zeiilor, de ce minti, faza cu ca a existat mereu nu exista asa ceva orice lucru are un inceput

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Unde scrie ca Iahve judeca in mijlocul zeilor si cine este Iahve? Eu nu mint cu nimic, Allah a existat dintotdeauna fara sa aiba un inceput. El este Veșnic, fără început și fără sfârșit. El este singurul Creator și Susținătorul a tot ceea ce există și nimeni și nimic nu există alături de El, nici nu are parteneri. El ne spune că El nu este creat și nici nu seamănă cu creația Sa în niciun fel. Profetul Mohammed (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus că diavolul va veni la o persoană și îi va pune întrebări despre creație; „Cine a creat aceasta sau aceea? ˮ la care răspunsul ar fi: „Allah! ˮ până va întreba; „Cine L-a creat pe Allah? ˮ În această etapă, Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) ne-a sfătuit să renunțăm, deoarece, evident, Dumnezeu - Dumnezeul adevărat, trebuie să fie Veșnic și nu trebuie să fie creat. Quranul spune: „Allah! Nu există divinitate afară de El, Al-Hayy (Cel Veşnic Viu), Al-Qayyūm (Cel care subzistă, Cel care susţinetotul)! Nici aţipirea, nici somnul nu-L cuprind! Ale Lui sunt cele din Ceruri şi de pe Pământ! Cine este acela care ar putea mijloci la El fără de îngăduinţa Lui? El le ştie pe cele din faţa lor şi pe cele din urma lor. Şi ei nu pricep nimic din Ştiinţa Sa în afară de ceea ce El voieşte. Tronul Lui se întinde peste Ceruri şi peste Pământ şi nu-I este grea păzirea lor. El este Al-ʽAliyy (Preaînaltul), Al-ʻAžīm (Cel Măreț)! ˮ (Quran 2:255)

| RAY a răspuns (pentru Idris):

9 Căci Tu, Doamne, Tu eşti Cel Preaînalt* peste tot pământul, Tu eşti preaînălţat**, mai presus de toţi dumnezeii.

| 6684464 a răspuns (pentru Idris):

Si unde scrie ca nu trebuie sa crezi in alti zei?

| Idris a răspuns (pentru 6684464):

Surah Ikhlas Quran: Spune:,, El este Allah, Cel Unic! - Allah-us-Samad, El nu zamisleste si nu este nascut si El nu are pe nimeni egal.

| JetBlueJet explică (pentru Idris):

Tu crezi in Allah?

| Idris a răspuns (pentru JetBlueJet):

Da, eu cred in Allah ca fiind unicul Dumnezeu adevarat.

| JetBlueJet explică (pentru Idris):

Damn ce hotarat esti.Aia de la religia voastra va manipuleaza intr-una cu asta. laughing Fac ce vor din voi.
Ai citit si Coranul?

| 6684464 a răspuns (pentru Idris):

Da ma, dar unde scrie sa nu credem in zei? Ce ai spus tu afirma ca mai sunt zei dar nu asa puternici.

| Idris a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pai citesc Quranul in mod regulat, nu ca l-am citit o data acum n ani, si aia din religia mea nu manipuleaza pe nimeni, pentru ca noi nu avem preoti sau cum e in alte religii. Nu are cine sa ne manipuleze.

| Idris a răspuns (pentru 6684464):

Ok, daca presupui ca mai sunt zei si nu asa puternici, asta in islam se numeste SHIRK, adica facerea de parteneri si asociati lui Allah. Daca sustii ca mai sunt zei care nu sunt asa de puternici, atunci ce fac ei, daca Allah spune ca El este singurul Creator si Sustinator a tot ceea ce exista.

| Kandia15 a răspuns:

Scuze ca ma bag si eu, dar vreau sa corectez ceva, dacs imi permiteti laughing Dumnezeu face minuni, nu magii. Ok, pa laughing

| Kandia15 a răspuns (pentru Kandia15):

Daca* Am gresit mai sus

| JetBlueJet explică (pentru Kandia15):

Ce minune a facut? daca tot aduci vorba.

| JetBlueJet explică (pentru Kandia15):

Minunea este considerata o magie.
Nu este nimic diferit dintre minune si magie.

| Kandia15 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ba da. Magie= farmec, vrajitorie
Minune=miracol
Minunea o face Dumnezeu, magia diavolul prin intermediul vrajitoarelor. happy

| Kandia15 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ai in Biblie o gramada de minuni pe care le-a facut big grin

| JetBlueJet explică (pentru Kandia15):

Nu-i chiar asa
Minunea este un fel de magie.Nu este nici o explicatie stiintifica. Se intampla exact ca la o magie.
Magia este doar o alta denumire.Dar un miracol face aceleasi lucruri pe care le face magia si invers.
Vorba aia "A vindecat oameni ca prin magie" si se vorbeste despre miracol.

| Kandia15 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ar putea fi si cum zici tu. Insa de preferat este sa folosim " miracol" sau " minune" cand vorbim despre Dumnezeu happy In fine. iti doresc o zi buna :*

| JetBlueJet explică (pentru Kandia15):

Imi zici asta de parca tu ai citit Biblia.

| Kandia15 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Am citit, insa nu pe toata happy

| RAY a răspuns (pentru Kandia15):

Ce miracole face dumnezeu?

| eviiil a răspuns:

Imi plac persoanele ca tine.Le inchid gura cam greu laughing
1.La inceput omul credea ca pamantul e plat deci nu te astepta sa vada mai departe spre univers cand stiinta nu era foarte dezvoltata.Scrie atat cat trebuie omul sa stie! Pamantul, Soarele, Luna si omul.Lucrurile care le vedem zilnic.
2.Nu scrie nicaieri ca Adam si Eva aveau buric laughing.Asa au fost illustrate in diverse tablouri celebre modelul continuand si in ziua de astazi.Se spune doar ca omul a fost creat din "tarana".Nu vorbeste despre fiziologia sau anatomia corpului uman.EL si cu EA reprezentand in tablou primii oameni de aia fetele lor seaman foarte mult si sunt simple.Nimic special.laughing
3. Leacuri sau minuni asta depinde de la persoana la persoana.Uni considera va vizitand anumite locuri sfinte se fac bine iar daca ai cancer in ultima faza si te vindeci doar pentru ca ai vizitat o biserica care se considera sfanta atunci nu ai ce spune.
4.Omul are nevoie de ceva superior in care sa se increada.Credinta invarteste lumea ca sa intelegi.Probabil ca daca se va descoperii ca nu exista credinta atunci va fi sfarsitul societatii.Omul are nevoie sa creada in ceva DIVIN.Asta ii da speranta, o idee despre viata mai departe, si faptul ca nu ii f** un par la vecinu in cap ca no e pacat laughing
5.ASa pentru tine daca ai citit ceva legat de Arghezi avea niste sintagme legate de credinta:
"cred si nu exista nu am rezolvat nimic"
"exista si nu cred am pierdut totul"
"Cred si exista am castigat totul"
Gandeste-te bine la ele
6.Fiecare religie are o parere diferit despre divinitate.Dar toate au in comun un lucur. Exista acel ceva undeva sus sa zicem in centrul universului care ne-a creat.
7.Parerea mea.Da exista nu sunt mare fan al dusului la biserica spovedit sau alte chesti dar incerc sa traiesc gandindu-ma ca nu pierd nimica "daca cred si nu exista". Sper sa nu adormi in timp ce citesti big grin

| JetBlueJet explică (pentru eviiil):

Damn ce noroc ai ca imi e extrem de somn si imi pica ochii in gura.
Altfel as fi comentat.
Hai ca nu-s chiar asa rele raspunsurile
Merci de raspuns.

Întrebări recente