| Andreiiiiiii1 a întrebat:

Hei TPU, mai nou nushu in ce sa mai cred in Dumnezeu, in iluminati care se spun ca au inventat povestea cu Dumnezeu... sau mai nou in masonii...Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii?
Funda! :*

6 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Nu putem stii daca exista sau nu Dumnezeu. Nu putem stii daca Bilia e sau nu adevarata, desi morala crestina e sub orice critica. Nu putem stii absolut nimic. Nu ezita sa-ti pui intrebari, de orice fel.

| VelaJohnny a răspuns:

Cei ce ataca Biblia nu or sa iti spuna ca a fost scrisa de oameni imperfecti, motivul pentru care se gasesc din cand in cand greseli sau textul nu e suficient de detaliat, astfel ca poti fi confuz intrucat nu mai traiesti in vremurile acelea, cu traditiile acelea si asa mai departe. Apoi, e posibil sa fie traduse gresit unele cuvinte, uneori intentionat, alteori fara intentie. De asemenea nu or sa iti spuna de profetiile care s-au implinit in detaliu, exact cum fusese prezis, ci in care nu intra loc de interpretari. Isaia a profetit cucerirea Babilonului, de catre Mezi si Persi, si chiar a spus numele conducatorului campaniei militare, Cirus. A spus ca acel conducator va seca un rau si va cuceri orasul care era cu portile deschise si fara conflict militar. Peste 200 de ani s-a intamplat asta, Cirus cel mare a cucerit Babilonul, a invadat Babilonul noaptea, „secand" santul de apa din jurul orasului Babilon, aceasta fiind posibila datorita devierii raului care se varsa in sant, portile orasului fiind deschise deoarece petreceau toti. Asta nu o sa ti-o zica nimeni. Apoi, sa crezi ca dintr-o intamplare a aparut universul, pamantul si chiar si umanitatea plina de inteligenta, dintr-un proces orb si nedirijat...ce pot zice? Daca poti crede asta, poti crede ca la fel de bine ar fi putut aparea unicornii scotand curcubeu pe posterior, si alte chestii...pana la urma e in joc ceva nedirijat, daca a fost posibil ca din materie nevie sa se ajunga la materie vie prin procese oarbe, de ce nu si unicorni? laughing acum „marii savanti" si „cercetatori" de pe aici se vor lua de mine, intrebare, daca din prostie, si pura orbie a fost creata viata, de ce nu fac oamenii de stiinta fiinte noi, cu inteligenta si ratiunea de care dispun? Sau macar daca nu o fiinta vie, macar „formula" chimica care e la baza transformarii din materie moarta in materie vie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu? asta face diferenta intre un crestin care are un drum bine stabilit in viata cu inceput,parcurs si sfarsit, si un ratacit care e ca frunza in vant, dupa cum bat vanturile asa se duce si el nu stie cat, nu stie unde, dar se duce.

| 熊Panda熊 a răspuns:

1. Illuminati nu l-au inventat pe Dumnezeu. Ei vor sa distruga credinta in Dumnezeu (daca chiar exista, desi dupa cum se vede in mass-media nu exista nici o indoiala, bine, poate nu sunt chiar asa cum credem noi, dar nici buni nu-s. Nu stiu ce sa spun)
2. Dumnezeu exista. Sunt dovezi. Chiar Iisus zicea : "(I-as intelege) daca nu s-ar fi facut fapte asa de mari intre ei, dar ei au vazut si tot nu cred ".

(atei, mai bine abtinet-va )

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Dumnezeu EXISTA.
Sunt dovezi pretutindeni. Vezi Biblia.

In Biblie ne zice ca Dumnezeu exista. Si toti stim ca Biblia nu minte, pentru ca a fost scrisa de Dumnezeu.
Apoi mai exista minunile. De exemplu, acum o saptamana când meregeam spre locul de munca am gasit pe jos un poortofel plin cu bani.

Masonii sunt si ei tot niste satanisti care vor sa ne fure credinta. La fel ca budistii, ateii, penticostalii si restul religiilor. Toti sunt satanisti mascati si nu vor decat sa ne fure noua credinta cea DREAPTA.

Exista o conspiratie mondiala impotriva crestinilor. De exemplu ieri am vazut semnul 666 pe placuta de inmatriculare a unei Dacia Duster.
Persecutia crestinilor nu se termina nici pe TPU. Priveste numai cate voturi eronate am primit.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Biblia este adevarata pentru ca este scris in Biblie.
rolling on the floor