| anonim_4396 a întrebat:

Hei vreau sa va intreb unele lucuri.

Nu stiu daca ati observat, dar se pare ca ateii sunt mai interesati de religie ca credinciosii.

ATEUL: "Eu cercetez religia, stiinta, vreau sa descopar totull, asa aflu adevaruuull, sa le stiu pe toatee, aleg sa merg pe drumuri fara rost, sa caut istoria, de zici ca poti stii ce a fost in trecut cu exactitate laughing SI TOTUSI oricum NU as crede ceva ce-mi displace chiar daca asa ar fi. Vreau dovezi clare, astfel nu cred, chiar daca aleg sa cred oricum in alte lucuri, care hm oare cat sunt impotante? probabil deloc.
Insa despre mine personal nu stiu prea multe."

Credinciosul: eu cred doar in bine,simplitate,poate nu stiu asa multe de religie ca si un ateu, caci nu m-am complicat sa o studiez in amanaunt, de ce as fi facut asta? pana la urma la baza religiei nu e tot crediinta? nu ma complic sa aflu ceva ce stiu ca imi e nefolositor, insa daca e ceva bun in orice lucur il ascult, si iau ce e bine, fac bine, cred in el.
Eu cred ca religia e pentru societate, iar crediinta pentru om, fiecare in pare, eu aleg credinta simpla, care are o simpla lege.Binele
Fac bine primesc bine.
Nu primesc bine asta e, nu ma supar, nu tin vreun lucru rau ca amintire, ca mai tarziu sa-mi faca,sau para rau. pur si simplu iert,trec peste ma intereseaza si vad doar partea poszitiva a lucurilor. happy
Daca sunt asa si fac bine astept rasplata?
Eu astept doar ca ceilalti sa fie cum sunt si eu cu ei. adica bun. happy
imi place sa fiu deschis si cred orice mi se pare bun, si ma cercetez pe mine insumi.
Daca cineva e rau cu mine il iert, sunt intalegator, si îi explic ce e gresit,si cum ar trebui sa procedeze, sunt intalegator cu el ca sa vada ca nu sunt rau si ca imi pasa de el, incerc sa-i fiu un exemplu bun, creyand ca poate va alege sa se schimbe in bine, sa fie si el asa m-as bucura.
Intaleg ca problema lumii e doar rautatea fara rost.
De ce sa ma cred mai bun decat altii, sa fiu invidios, sa mint, etc
Nu cumva pentru ca imi e rusine, frica de adevar?
De ce sa ma rusinez de adevar, de ce sa imi fie frica?
Pentru ca asa sunt toti, trebuie sa ma conformez?

Adica daca mintea oamenilor e invatata de mica in societatea asta, ca trebuie mecanic sa fii pacatos unoeri, adica sa minti si etc, ar trebui sa fiu si eu asa?
Daca TU esti un mar intr-o lada de mere stricate, ar trebui sa te strici si tu?

Nu cumva toti oamenii sunt preocupati doar cu lucuri TRECATOARE?
Acum vei zice ca oricum mori, pai bine mor, dar eu cred ca exista viata dupa moarte, vesnica, ca avem un spirit, iar el nu moare.

A nu crezi asta?

Pai daca tot ce faci, in viata asta, iti "antreznezi" spiritul pentru viata adevarata, care e vesnica ca si sufletul, iar corpul asta trecator, il lasi in lumea asta, tot trecatoare?
Poate eu sunt doar intr-un simplu test, in care imi e dat sa aleg, daca imi fac piritul sa gandesca bine, sa poata fii potrivit pentru o lume perfecta vesnica.
Sau pur si simplu aleg sa cred ca doar o viata am si ca mor pentru tot deauna? Pai asta vei primi, vei murii pentru tot deauna, dupa ce ti se va arata ce ai facut, si ce ai pierdut, nu cred ca vei merge in iad sau vei suferii, eu cred ca ce vei alege sa crezi, asta vei primii, vei crede ca doar viata asta e, si ca vei murii pentru totdeauna si asta vei primi.

Chiar si daca nu alegi sa crezi asta,
Ei bine, stiu simpla >chestie
Bine fac bine primesc.
De ce sa aleg sa fiu rau, sa fac rau, si sa mor pentru tot deuna, adica viata asta doar atat reprezinta pentru tine? e degeaba?
Te temi asa mult ca ai o singura viata si alegi sa traiesti viata asta din plin?
Asta vrei sa zici?
De ce ne pasa doar de raul altora, il tinem doar acela minte, vedem doar intunericul, greseala...
Oare nu cumva pentru deja suntem lumina, si pentru ca fiind fiinte aproape perfecte, observam doar ce nu este obisnuit?
Pacatul(greseala) e ceva obisnuit?
Hm se pare ca in lumea aceasta da, asa cred toti nu? offf...
Dar de ce sa traiesc doar pentru mine, sa mint etc sa scap, ca doar o viata am?
Deci sa aleg pacatul ca doar o viata am nu? sad
Macar daca alegi sa crezi ca ai doar o viata, de ce sa nu fii bun si sa faci bine?
De ce?
Deci sa nu rezist ispitei, vieti luxuase si socitatii asteia nu?
Dar daca vreau sa ma lipsesc de o lume gresita, si sa traiesc singur in padure, care e problema?

Poate sunt cu mult mai fericit asa, a ca imi e greu, si ca trebuie sa muncesc pentru mine, pai ce, in societatea, nu as face la fel?
Voi nu munciti si pentru altii, ca va plangeti ca aveti salarii mici, si ca se duce o parte celor de la putere care nu fac nimic,
pai ei nu sunt egoisti, ei nu sunt oameni?
Ei nu sunt ca si voi, ar trai fara stres, doar pentru ei, ca doar si ei tot o viata au, si gandesc ca si voi...
Off e greu sa gandesti simplu stiu...
Mai bine te pui si cauti isotoria omenirii...
Vai de parca poate stii cineva macar 50% din ce a fost, stim doar sirul evenimentelor, unoeri, insa multa istorie din ce a fost, credem fals, nu stim, pentru ca nu ave de unde sa stiim celealte detalii, dar pe noi ne preocupa istoria nu?
Inloc sa fii preocupat de viata si sa faci bine si sa fii cat mai bun.

Cum ar fi lumea daca ar exista legi ca:
Nu te crede mai bun ca nimeni, chiar daca stii ca esti. (mandria)
Nu te rusina de nimic
Nu te teme de nimic
Nu dori mai mult decat ai.multumeste-te cu ce ai, caci o sa ai parte de tot.
Nu invidia nimic.
Nu fii lacom, stapaneste-ti pofta.
Nu te bucura de necazul altora.

Cum ar fi lumea fara astfel de lucuri?

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Întrebarea?

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

"...dar se pare ca ateii sunt mai interesati de religie ca credinciosii."

Nebunul e interesat de boala lui? In general nu prea. Medicul, desi nu sufera de nebunie, e mult mai interesat de ea. De ce? Pe de o parte exista posibilitatea sa il vindeci pe nebun, pe de alta parte trebuie identificati pentru a proteja societatea de ei.
La fel si cu credinciosii, au cazut in patima povestilor cu spiridusi, la revedere, sunt fericiti in lumea lor.
Iar pentru atei e in interesul lor sa stie sa se fereasca de molima credintei, iar pentru asta trebuie sa stii despre ce e vorba.

"Cum ar fi lumea daca ar exista legi ca:

Nu te crede mai bun ca nimeni, chiar daca stii ca esti. (mandria)"

Ar insemna sa promovezi o minciuna. Daca esti mai bun, esti si gata. Nu poti afirma contrariul ca ar insemna sa minti, nu?

"Nu te teme de nimic"

Doar prostii/nebunii nu se tem de nimic.

"Nu dori mai mult decat ai.multumeste-te cu ce ai, caci o sa ai parte de tot."

De ce am promova indolenta?

"Inloc sa fii preocupat de viata si sa faci bine si sa fii cat mai bun."

Bunatatea cu orice pret e lipsa de inteligenta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Majoritatea oamenilor de stiinta au fost crestini si credeau in Dumnezeu, si uite pana unde am evoluat. Astazi, oamenii de stiinta care sunt atei sar sus si in jos sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista in loc sa aduca un beneficiu societatii...

| Holiday a răspuns (pentru DracuIa):

Le-ai facut praf...

"...A nu te crede mai bun chiar daca esti si stii ca esti, insemna sa nu te lauzi, si sa nu te crezi ca e mai bun ca altcineva, pentru ca de fapt in relitate nu esti..."

Nici dracu nu intelege ce ti se invarte prin minte. Te contrazici singur...

"Corect=bun"

Niciodata. Corectitudinea e una, bunatatea e cu totul altceva.
Oricum rationamentele tale au premize gresite, asa ca nu pot fi decat eronate.

"Iar ignoranta/nepasarea nu e ceva bun."

De multe ori e ceva foarte bun. Uite, de exemplu, mie mi se falfaie de tine. De ce crezi ca e rau asta?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Astazi, oamenii de stiinta care sunt atei sar sus si in jos sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista..."

Nici un om de stiinta nu cauta sa dovedeasca asta. Ei doar constata ca povestea spiridusului crestin e fara nici o baza reala, logica sau sens. Dar nu trebuie sa fii om de stiinta pentru asta. O minima logica, inteligenta si bun simt sunt suficiente.

"Majoritatea oamenilor de stiinta au fost crestini..."

E un rationament fals. Pe de o parte, au existat si inainte sa apara molima numita crestinism, pe de alta parte evident ca au existat destui si in alte locuri decat cele cu influenta crestina. In plus crestinismul, in zonele unde domina a avut sub control invatamantul, iar pentru a beneficia de invatamant trebuia sa inghiti toate prostiile lor.

| Mircea08 a răspuns (pentru DracuIa):

Corect = bun = normal. Tot ce e rau e anormal. De ce critica unii normalitatea? va spun pererea mea - nu se descurca in conditii normale, ei nu pot trai daca nu fura, nu mint, spun ca sunt destepti (mandria) ca sa-si ascunda neputinta de a trai normal etc etc. Tot ce am scris sunt fapte care se fac, dar nu le atribui nici unei persoane din cele care posteaza aici. Nu critic o persoana anume ci o atitudine binecunoscuta de toti

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa dovedesti ceea ce e evident, nu trebuie sa dovedesti inexistenta a ceva, daca acel ceva nu exista.Nu e evident?

| Sn4k3 a răspuns:

Trebuia sa scrii o carte.

| mentholinks a răspuns:

Daca esti ateu nu inseamna ca esti automat si pacatos. Nu scrie nicaieri ca necredinta e un pacat si chiar daca ar fi n-are nicio legatura cu celelalte lucruri enumerate de tine. Si crede-ma sunt mai multi credinciosi care pacatuiesc decat atei.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru DracuIa):

Nu sunt pacate astea fiindca le deprindem in functie de educatie, mediul in care traim si societate. Dumnezeu ar fi un mare marlan sa ne traga pentru astea la raspundere din cauza ca traim in *** asta de sistem facut de el, fiindca el controleaza imparatiile, le ridica si le coboara.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru DracuIa):

Pacat e ceva rau ce faci in mod voluntar si constient. Ce enumeri tu sunt deprinderi de caracter. Cum naiba sa fie pacate daca le avem in noi de la Doamne-Doamne?!

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Necredinciosul crede ce vrea adica crede in evolutie si big-bang.

| anonim_4396 explică (pentru Steregoi):

Big Bang sustine existenta lui Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinta despre Dumnezeu nu da importanta teoriei big-bang.

| Octavian199 a răspuns:

Mie nu imi pasa de religie, religia e o prostie, mai mult rau face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceste pacate sunt greu de evitat (cel putin in aceasta societate predominata de Facebook si televiziuni de calitate proasta) insa consider ca da, lumea fara ele ar fi mai buna. Cel mai important atuu care trebuie sa-l aiba oamenii este acela de a ierta.
Raul si binele sunt ca ying si yang.
Totusi sunt si momente in care durerea te face sa pretuiesti mai mult ceea ce iubesti.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca "Aceste pacate sunt greu de evitat (cel putin in aceasta societate predominata de Facebook si televiziuni de calitate proasta), atunci inseamna ca felul tau de a fi este "om rau", si doar te fortezi sa faci bine, asaaaa...ca sa vada Dumnezeu si mai ales lumea! Un crestin adevarat ARE IN FELUL LUI DE A FI toate acele valori care sunt considerate valori in Evanghelie. El poate sa vada si sa auda orice ca tot nu va fi influentat (sa minta, sa se mandreasca, sa fure etc )
A ierta, nu cred ca duce la iertarea tuturor pacatelor indiferent ce ai facut in viata - poate fi asa dar eu nu cred, cred ca trebuie sa ai si celelalte valori.

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Ma referam la societate. Cred ca nimeni nu-ti da dreptul sa-ti dai cu parerea despre mine necunoscundu-ma, asa ca...

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit - voiam sa ma refer la modul general, si se vede asta deoarece tu nu te-ai referit la tine (nu ai spus "eu nu pot evita..."), iar eu am continuat sa spun despre cel la care te-ai referit si care intampina greutati in a nu face pacate. Cand am spus "felul TAU " m-am referit la acel necunoscut despre care se discuta.
Scuze!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Deci sa-nteleg ca faci bine ca sa-ti fie bine. Dar daca Hristos ar fi in iad, ai vrea sa fi si tu cu El?