| anonim_4396 a întrebat:

Hei vreau si eu niste simboluri semne "divine" daca intelegeti ceva gen opusul raului gen anti illuminati sau simboluri ale lui Dumnezeu, Credintei deci pe scurt vreau niste simboluri impotriva rauluibig grin nu vreau sa le folosesesclaughing) dar nu stiu de ce cautbig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hexagama alias steaua lui david

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi simbolurile nu ajuta la nimic, pentru ca Dumnezeu nu se foloseste de asa ceva.Sunt doar superstitii si traditi ale oamenilor.

| Thunderstruck a răspuns:

Ce pu- mea.

| Biggiesan a răspuns:

Cercul. O minte pătrunzătoare, cultivată, deschisă, curată și lucidă.

| milan9 a răspuns:

"Tradiții ale oamenilor" în Biserică nu există. Totul este inspirat de Dumnezeu sau de sfinții apostoli...

Primii creştini au fost cei care au făcut icoane (sec I-II) ca obiecte de cult, folosite de ei spre aducerea aminte a chipului Mântuitorului.

Obiectele de cult (precum icoanele) insultate cu mare virulenţă de către sectanţi, SUNT DE MII DE ANI ATESTATE prin chiar CUVINTELE SCRIPTURII!

Dacă evreii aveau un anumit fel de obiecte de cult, creştinii au alte obiecte de cult (creştinii Bisericii de azi precum şi cei ai primelor secole).
Ideea este că dintotdeauna acestea au fost văzute ca fiind necesare!

Dumnezeu nu are NIMIC împotriva obiectelor de cult! Mai ales că acestea au rostul de a INTENSIFICAsentimentul religios, de a sugera SEMNIFICAŢII mistice.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Spre exemplu, LA CEREREA LUI DUMNEZEU sau sub îndrumarea profetilor, evreii Vechiului Testament aveau (sau după caz, chiar au) nenumărate obiecte de cult:

sfeşnice, lumânările, Chivotul legii, HERUVIMII DIN AUR(!), veşmintele specifice, cărţile de cult, jertfele specifice, diferite obiecte şi materii indispensabile cultului, rugăciuni fixe, Scrierile sfinte, Yarmulke, Kippa (acoperamantul capului), mezuzot (cutiuţe care se puneau simbolic pe tocurile usilor), Mezuzah (tocul usii cu valoare simbolică), Tzitzit (franjuri rituale atasate unui vesmant purtat de un barbat), obiectele şi materiile folosite în ritualul circumciziei, alte obiecte: Bimah, Aron Kodesh, Mizrah – zidul plangerii, Petikha (draperia care acoperea Sfânta Sfintelor), Aliya, Hagba si Glila, Karen Kayemet LeYisrael (cutia ce culoare albastru cu alb necesara strangerii fondurilor), tefillin (cutiute negre la care sunt atasate curele de piele neagra), arba kanfot (cu câte 613 franjuri), etc...

Alături de obiectele de cult insultate de către eretici se află şi gesturile CU VALOARE SIMBOLICĂ nerecunoscute în general de către aceştia. La evrei spre exemplu, acestea erau întâlnite cu mare ABUNDENŢĂ: ruperea hainelor -Kriyah- (pentru a exprima durerea), Nichum Avelim, Kaddishul, ceremonialul Bar-Mitzvah, ceremonialul Tahara, misiunea celei numite Chevra Kaddisha, ceremonialul numit Brit Milah, etc, etc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un cilindru cu 2 cercuri la un capat.