| bluestrawberries a întrebat:

Heii TPU! Lucrurile stau asa. Sunt cu prietenul meu de ceva timp si avem planuri serioase, doar ca este o singura problema; eu sunt ortodoxa, el e penticostal. Intrebarea e: Pacatuiesc daca imi schimb religia?

49 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt exemple biblice de persoane care si-au schimbat religia.De exemplu Pavel si Maria, mama lui Isus.Important e sa afli care e religia adevarata si aprobata de Dumnezeu.

| ElenaRomann a răspuns (pentru danay72):

Singura modificare autorizata de Dumnezeu a fost prin schimbarea vechiului Testament al evreilor cu Biserica crestina a noului Testament.
Cutezanta sectelor de a-si forma propriile religii este aspru criticata de Dumnezeu;

| danay72 a răspuns (pentru ElenaRomann):

Important e sa practicam ceea ce spune Dumnezeu in Biblie.Iar acest lucru presupune sa fim atenti care este forma de inchinare aprobata de el. Efeseni4:5,Matei7:13,14

| Kaℓi a răspuns:

Dar de ce nu renunta el la religia lui? de ce sa renunti tu?
Aderati amandoi la baha'i... big grin

| anonimg a răspuns:

Cu siguranta ca toti ortodocsii vor striga in cor ca este pacat. (Ba inca am citit aici ca este si unul capital!)
Ce este mai important pentru tine: omul sau Dumnezeu?
Pentru ce te casatoresti: pentru om sau pentru Dumnezeu?
Pentru ce iti schimbi religia: pentru om sau pentru Dumnezeu?
Daca toate acestea nu le faci pentru Dumnezeu, mi-e teama ca esti departe de fericire. Si daca vei continua asa, mi-e teama ca o vei intalni atunci cand se vor intalni si polii opusi ai unui magnet.
Nu ai de ales: daca vrei sa fii fericita, trebuie sa Il iubesti mai mult pe Dumnezeu decat pe oameni. Mai bine spus, trebuie sa Il cunosti pe Dumnezeu(ca sa Il poti iubi asa cum cere El), sa Il ai pe El in inima ta mai inainte de a avea un baiat loc in ea.
Mi-e teama ca asa cum esti, tu vei sari din lac in put. Tu vei fi silita sa te inchini unui Dumnezeu pe care nu-L cunosti si nici nu-L iubesti. De fapt, nici baiatul acela nu-L iubeste pe Dumnezeu, deoarece el n-ar cauta o fata care n-are inclinatii spirituale, si nu este atrasa de cer.

Pe de alta parte, baiatul va fi dat afara din biserica daca se va casatori cu tine; in afara de faptul ca tu te vei boteza in biserica baptista mai inainte de casatorie.

Ce vreau sa iti spun este ca toti oamenii ajung la o rascruce de drumuri, in care trebuie sa se hotarasca: sa traiasca pentru Dumnezeu, sau sa traiasca in continuare fara El. Inimile tuturor oamenilor vor fi rascolite -cu sau voia oamenilor intr-un moment din viata lor. Nu este pacat daca iti schimbi religia; este pacat daca vei nesocoti viata vesnica(care este dragostea, si cunoasterea lui Dumnezeu) pe care Dumnezeu ne-a oferit-o cu un pret nespus de mare: moartea singurului Sau Fiu, Domnul Isus.

Cel mai bun raspuns il vei gasi daca iti vei pune cea mai buna intrebare, si anume: "Ce vrea Dumnezeu de la mine?"
Iata, cartea "Calea către Hristos" te va ajuta sa gasesti raspunsul la intrebarea aceasta. O vei gasi aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| milan9 a răspuns:

Cu toată bunăvoinţa, îţi spun că vei greşi dacă cei face pasul acesta... sad
Imi pare rău dacă tu poate consideri sufletul a fi un lucru minor. El inseamna totul pentru noi, in prezent si in vesnicie.
De ce sa platesti pretul acesta, de a renunta la Biserica autentica în care te situezi doar pentru a ţi se confirma încă o dată că da, există un suflet şi că e cel mai mare bun pe care îl avem...

Când se gândeşte la faptul că de faptele sale depinde însăşi sufletul său, nimeni nu poate fi nepăsător. Nu se poate ca Fiul lui Dumnezeu să fi minţit atunci cand a confirmat O SNGURA BISERICA, si ca aceasta nu va fi biruită de greseala (libertatea credinciosilor sai - de a-i respecta invataturile sau de le nesocoti- este cu totul altceva).

| Behonest a răspuns (pentru milan9):

Aveti datorie sa explicati ce insemna Biserica autentica.

Fiti binecuvantat

| milan9 a răspuns:

Este datoria ta sa te interesezi de ce există o singură Scriptură şi 40000 de grupări sectante (apărute toate doar in vreo sută de ani) ce se contrazic? Câte adevăruri există?

Biserica lasata de Fiul lui Dumnezeu (SINGURA DATA cand S-a intrupat in lume) este una singura. Cine părăseşte Biserica părăseşte voia lui Dumnezeu (care a subliniat aproape obsesiv ca Biserica Sa este una singura: "Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez", etc...).

| Behonest a răspuns (pentru milan9):

Bun, sa inteleg ca in lumea asta numai credinciosi ortodox vor fi mantuiti (sau au posibilitate ) si restul lumi vor fi aruncati in iad?

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Cate secte ortodoxe stii? Armeana, etiopiana, siriana, coptica, rusa, greaca (din care intra si Romania), rusii care nu accepta autoritatea de la Moscova, lipovenii,...
Biserica "este una singura", pot sa te intreb: esti lipovean?
In loc sa faci distinctii, cred ca persoana in discutie vrea sa vada toate optiunile. La final, 40.000 secte... bun, si ce treaba are asta?
Cati ortodocsi greci sunt? Sa zicem 30-40 milioane?
Sa iti dau un bobarnac ca meriti:
". In 2011, Pentecostals and Charismatic Christians numbered over 500 million, a quarter of the world's 2 billion Christians.[1]"
Deci sunt foarte probabil mai multi penticostali decat ortodocsi

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Daca sunt insumati toti credinciosii Bisericii Ortodoxe, indiferent de tara, si ortodocsii atunci numara peste 500 de milioane (nu ai mentionat sursa si oricum am categoric indoieli in privinta unui numar atat de mare al crestinilor penticostali).

Exceptand Bisericile necalcedoniene (care nu au respectat clarificarile sinodului IV ecumenic Calcedon), toate celelalte tari ortodoxe au exact aceeasi "ortodoxie": Grecia, Serbia, Rusia, Bielorusia, Romania, Bulgaria, Ucraina, Georgia, si alte tari ce formeaza jumatatea estica a Europei (in afara comunitatilor ortodoxe din alte tari europene si nu numai).
Mici diferente tin cu siguranta de culoarea sireturilor de la pantofi, textura broderiilor hainelor de cult sau poate retetele culinare ale diferitelor produse cu semnificatii simbolice... happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Orthodox_Church
"The Eastern Orthodox Church,[1][2][3] officially called the Orthodox Catholic Church,[4][5][6][7][8][9][note 1] and also referred to as the Orthodox Church and Orthodoxy,[16] is the second largest Christian church in the world,[17] with an estimated 225–300 million adherents"
Totusi, trebuie sa te contrazic, sunt unii ortodocsi ce considera ceilalti ortodocsi ca ne-ortodocsi:
- vechii ortodocsi (la noi numiti "lipoveni") sunt rupti si considera ca traditiile ortodoxe de a face crucea cu 3 degete e gresita
- exista ortodocsi ecumenici (de genul BO Greaca) ce accepta autoritatea Patriarhului Bartolomeu si intre altele au "relativa armonie" cu bisericile necalcedoniene
- exista ortodocsi rusi neecumenici (de genul ramurilor din BO Rusa)
- exista ortodocsi rusi ecumenici
"Mancatoria" intre ortodocsi este mai mare decat am intalnit orice in lumea protestanta. Da, protestantii au razboaie ideologice, ca doctrina de a tine sabatul sau nu e importanta, ca poti vorbi in limbi sau nu, dar nu tin de a se manca unii cu altii ca sa aiba mai multa putere.
Ce zici, preotii ce au colaborat cu securitatea au fost ortodocsi sau nu? Cei ce au colaborat cu bolsevicii in Rusia au fost sau nu?
Intreaba un rus sa vezi ca au sa iti confirme de aceste rupturi ce "se pare" ca nu le-ai observat.
Chiar am auzit (doar unul, poate e un caz rar) de preot rus ce considera ca "BO Romana s-a luat dupa biserica catolica" ca sa tina pastele pe 25 decembrie.
A, si ca tot sunt discutii pe aici, sunt ortodocsi ce accepta evolutia, numiti compatibilisti si cei ce nu accepta evolutia. Asta o gasesti pe "orthodoxwiki".

Sursa e Wikipedia, bineinteles pentru 500 milioane e aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentecostals
Citat complet:
"There are over 279 million Pentecostals worldwide, and the movement is growing in many parts of the world, especially the global South. Since the 1960s, Pentecostalism has increasingly gained acceptance from other Christian traditions, and Pentecostal beliefs concerning Spirit baptism and spiritual gifts have been embraced by non-Pentecostal Christians in Protestant and Catholic churches through the Charismatic Movement. Together, Pentecostal and Charismatic Christianity numbers over 500 million adherents.[2]"

| KhludCiprian a răspuns (pentru KhludCiprian):

Corectie: Am vrut sa zic Craciunul se tine pe 25 decembrie. Pastele e tinut la fel ca si BO Rusa.

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Intri singur singur in contradictii jenante si nu stiu de ce te complici astfel:…
"Orthodoxy is the second largest Christian church in the world,[17] with an estimated 225–300 million adherents" si apoi prezinti alte cifre mai mari referitoare la altii… Consider ca sursa se reera la faptul ca primul procent il au catolicii.

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Am scris mai inainte niste lucruri si nu le-ai inteles...
"Exceptand Bisericile necalcedoniene (care nu au respectat clarificarile sinodului IV ecumenic Calcedon), toate celelalte tari ortodoxe au exact aceeasi "ortodoxie": Grecia, Serbia, Rusia, Bielorusia, Romania, Bulgaria, Ucraina, Georgia, si alte tari ce formeaza jumatatea estica a Europei (in afara comunitatilor ortodoxe din alte tari europene si nu numai).
Mici diferente tin cu siguranta de culoarea sireturilor de la pantofi, textura broderiilor hainelor de cult sau poate retetele culinare ale diferitelor produse cu semnificatii simbolice..."

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Dragul meu, vrei sa fii bun sa imi spui care ortodox esti? Tocmai inainte imi ziceai un lucru jenant: ca sunt ortodocsi ce nu-s ortodocsi (cei ce-s monofiziti). Crezi ca lipovenii sunt rataciti ca nu s-au reformat sau crezi ca ei au dreptate cand zic ca ortodocsii "tipici" ca BOR gresesc ca fac crucea cu trei degete?

Deci cand vorbest de "secte", te rog sa te uiti in oglinda (ortodoxa). De asemeni, daca numeri toti penticostalii (cum numeri toti ortodocsii), vezi ca ies mai multi, alt fapt jenant in fapt.
Cand devii catolic sau penticostal? Sunt mai multi la numar si unii si altii.

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Tocmai ca am citit:
- sunt ortodocsii ce accepta evolutia (dvs nu pareti ca o acceptati) ortodocsi?
http://orthodoxwiki.org/Evolution
- daca ati zis ca monofizitii nu-s ortodocsi, sunt cei ce ii accepta, de asemenea "anatema"?
http://orthodoxwiki.org/Ecumenism
"In the Twentieth Century particularly, some ecumenical activities have drawn sharp criticism from various voices within the Orthodox Church, particularly participation in the World Council of Churches and, in the United States, the National Council of Churches of Christ in the USA.

One of the more controversial documents drawn up in recent years pertaining to ecumenism is the Balamand Statement, an unofficial joint document of recommendation on Uniatism signed by representatives of the Orthodox Church and the Roman Catholic Church in 1993.

Recently, many of the Orthodox Churches in the United States, including the Antiochian Orthodox Christian Archdiocese of North America, the Greek Orthodox Archdiocese of America, and the Orthodox Church in America have joined a new ecumenical organization called Christian Churches Together. CCT is intended to represent a broader coalition of Christian communions, including Roman Catholics and Evangelicals (who do not participate as full members in either the WCC or NCCCUSA.) "
Imi pare rau sa iti citez de pe un sit ortodox sa te invat ortodoxia, e chiar ironic ca un ateu sa te invete "adevarata crestinatate".

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Cateva lucruri tendentioase observ: sad
1). Confunzi (din greseala vreau sa cred) INVATATURA dogmatica (DE BAZA) a Bisericii cu nu stiu ce capricii umane (precum pareri subiective referitoare la vreme, la marinarea carnii pentru gratar, la teoria chibritului, teoria evolutiei, etc…).
2). Amesteci (din greseala vreau sa cred) greseli subiective (de trădare de fapt a propriilor invataturi), greseli intalnite in toate cultele si gruparile religioase ale lumii: orgoliul, "mancatoria"- intalnită de la Adam si până la ultimul om care va trăi vreodata in praful acestei lumi…, tradarea (prin care acei trădători au devenit cei mai mari duşmani ai propriei credinţe- trădare pe care învăţătura Bisericii lui Hristos nu o are în "grilă");
3). Amesteci invataturile esenţiale ale Bisericii Ortodoxe cu "chestii" la fel de nesemnificative precum culoarea baticurilor mironositelor (autoritatea pur onorifica a unui conducator pur onorific- patriarhul ecumenic, ecumenismul formal – NEDISPUS la compromisuri in materie de învăţătură a Bisericii, etc…)

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

4). "Bisericile" necalcedoniene nu fac parte din Ortodoxie (de vreo 1600 de ani "numai"…) si nu sunt niciodata incluse in calculul populatiei ortodoxe (asta desi diferentele sunt oarecum minime…). Interesant este ca desi s-au desprins acum vreo 1600 de ani si au rupt transferul de orice natura cu Ortodoxia ele pastreaza totusi in mod deplin cele sapte lucrari sacramentale ("taine") ale Bisericii, transmiterea harului prin ierarhia preotiei creştine, literature patristica (a primilor episcopi ai Bisericii –referentiale pentru intelegerea crestinismului si a vietii primelor comunitati- suma de surse originale + de aproape 2000 de ani ce formeaza "Traditia" neschimbata sau "Predania".

5). Tocmai deosebirile pe care tu le consideri nesemnificative in randul curentelor neoprotestante sunt de fapt deosebiri RADICALE. Acele deosebiri ii definesc a fi disctincti peste tot in lume si le dicteaza evolutia separata… (asa cum distincta e Biserica Ortodoxia fata de cei ce sunt "necalcedonieni")
Numa’ bine happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu nu S-a referit niciodată la faptul că cei care păstrează dreapta credinţă vor avea şi majoritatea voturilor... majoritate numerică. Nu se face caz de număr nici când vorbeşti de creştini, nici când vorbeşti de hinduşi, islamişti sau alte religii…

În Vechiul Testament cei pe care Dumnezeu i-a numit,, popor ales", nu erau decât într-o jenantă minoritate, şi totuşi, i-a numit,, popor sfânt".

Oricum, Biserica Ortodoxa ca procent între creştini este imediat după Biserica Catolică (care s-a îndepărtat uşor de Biserica de la început, nu prin excluderea unor învăţături ci prin adăugarea altora…

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

"Tocmai deosebirile pe care tu le consideri nesemnificative in randul curentelor neoprotestante sunt de fapt deosebiri RADICALE. "
5. De ce tai ce am zis? Vezi ca am zis: Miscarea charismatica si penticostalii sunt 500 de milioane, iar tu generalizezi pentru neo-protestanti.
In fapt, tind sa cred ca sunt mai putine diferente practice intre un penticostal si un baptist, decat sunt intre un etiopian si un "adevarat" ortodox de azi. Si nu vorbim de cate naturi are Isus, sau culoarea baticului:
- B Etiopiana are alta parte centrala de celebrat (Chivotul legii), alta biblie ce include alte carti ce exista in bibliile vechi, etc.
- B Etiopiana, desi are icoane, ele sunt definite pe alta baza teologica si pastreaza alt stil (nebizantin, bineinteles)

Ti se pare ca e doar culoara baticului acceptarea evolutiei sau diferite atitudini asupra ecumenismului?
Atunci de ce te zbati atat de tare sa falsifici evolutia, cand sunt in fapt mai multi ortodocsi decat protestanti ce o accepta!
http://en.wikipedia.org/......_evolution

Celalalt "batic" era ecumenismul. Este ecumenismul cu celelalte "biserici" ortodoxe acceptabil pentru tine? De exemplu acest mesaj de condoleante de la marele patriarh Bartolomeu:
http://www.patriarchate.org/documents/popeshenouda

"To the faithful people of the Coptic Church in Egypt and throughout the world, our beloved in the Lord: grace and peace from on high.

The world’s heart stopped briefly in mourning as we all learned the sad news that His Holiness Pope Shenouda III fell asleep in the Lord. Yet, we do not mourn without consolation or hope (1 Thess. 4.13). For, Pope Shenouda left behind a legacy for all people and all ages.
(mesajul de condoleante)
As we send our sincerest condolences through our Patriarchal representative, we pray with the words of the Orthodox funeral service: "Blessed in the way that he walks today; for a place of rest and comfort has been prepared for him."

At the Ecumenical Patriarchate, March 19, 2012

Your fervent supplicant before God,"
Deci se pare ca este destul de sfant acest papa coptic, si tu calci in picioare ecumensimul lui Bartolomeu! Te intreb, este Bartolomeu anatema pentru tine sau nu, dat fiind ca el accepta ca acest papa face parte din turma?
Pot sa scriu pe viitor "patriarhul" Bartolomeu?
P.S. Daca nu stiai (cred ca stii, dar imi place sa clarific) copticii sunt necalcedonieni si monofiziti, eretici dupa tine.

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Amabilitatile nu se "traduc" automat prin acceptarea specificului cultic. Sunt expresii protocolare pentru ca asa ne sta bine sa ne respectam intre noi ca oameni in pofida tuturor diferentelor...
Vad ca stii mai multe despre Biserica Ortodoxa, te pasioneaza lectura... happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Chiar nu, sotia mea este ortodoxa si a trebuit sa discut cu diferiti preoti (chiar si un mitropolit) si am aflat cativa dintre "partile interesante", acum doar "le fac cunoscute cand vad ca sunt cerute".

Cred ca te joci cu termenii: a accepta, nu inseamna "a crede". Un exemplu concret: multi crestini ortodocsi accepta evolutia, dar nu "cred" in ea. Si eu accept evolutia si totusi nu cred in nimic.
Ecumenismul in lumea ortodoxa este o mare problema, te rog intreaba preotul(!) si ai sa auzi intotdeauna raspunsuri de la: "ecumenicii sunt complet eretici" (precum dvs.) si ultimul raspuns (data asta din gura unui preot destul de inalt) a fost: "Consiliul de la Calchedon e pur si simplu o neintelegere semantica".
Totusi te rog sa citesti mesajul, nu e doar o amabilitate, e explicit in a lauda meritele de crestin (cauta efectiv termenii ce il definesc pe acest papa coptic ca fiind din turma, intre altele), de monastic, etc.
Nu trebuie sa iti mai scot ochii de exemplu cu aceasta vizita istorica initiata de Bartolomeu cu papa in anul 2014:
http://www.patriarchate.org/news/releases/jerusalem-2014
dar cred ca nu traiesti sub o piatra (iar daca traiesti, sa stii Google e aproape) sa iti zic ca e usor sa vezi dispute destul de mari in lumea ortodoxa.
Si protestantii au problemele lor si nu le tin apararea (vezi ca le dau si lor bobarnace ca si ei au probleme cu prea mult literalism biblic), dar sa nu crezi ca e un paradis in lumea ortodoxa, mai ales la nivel de preoti in sus!

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Scuze, daca numeri, dar altii iti poti da alte numere:
Catolici: 1, 181, 368, 942
http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_Church_by_country
Protestanti: 840,000, 000
http://en.wikipedia.org/wiki/Protestantism_by_country
Ortodocsi estici: 202, 980, 481
http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Orthodox_Church_by_country
Toti ortodocsii: 283, 000, 000
http://en.wikipedia.org/wiki/Orthodoxy_by_country
Deci nu stiu cum locul 2, ca cel putin numerele arata alteva

Totusi singura statistica ce mie mi se pare relevanta si ma bucur ca ea creste e asta:
Diferite forme de ateism: 1, 100, 000, 000
"About 16% of the world population (1.1 billion people) are estimated to be nonreligious"
http://en.wikipedia.org/wiki/Irreligion_by_country

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Daca pui 42000 de grupari neoprotestante (ce işi dau în mod sistematic "la gioale") in aceeasi oala atunci sa stii ca esti cel mai amuzant tip pe ziua de azi.

Nu am spus ca sunt antiecumenic. Oricum, ecumenismul Bisericii nu este dispus la nici un fel de compromisuri in materie de învătaturi. Colaborarea este la nivel social, la nivel de dialog, la nivel de amabilitati…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Chiar si necalcedonienilor, desi diferiti, li se recunoaste meritul de a fi pastrat neschimbate anumite invataturi (de dinainte de anul 431) ale Bisericii (e adevarat, nu toate…):
- pastreaza totusi in mod deplin cele sapte lucrari sacramentale ("taine") ale Bisericii, transmiterea harului prin ierarhia preotiei creştine, literature patristica (a primilor episcopi ai Bisericii –referentiale pentru intelegerea crestinismului si a vietii primelor comunitati- suma de surse originale + de aproape 2000 de ani ce formeaza "Predania" neschimbata.

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Deci daca imparti la 42.000 grupari neo-protestante, inseamna ca imparti cei 280.000 la cele vreo 100 miscari ortodoxe (dat fiind ca BO romana insasi are dupa cate ii imparti: ecumenici/evolutie, ecumenici fara evolutie, evolutie/neecumenici, si neecumenici fara evolutie), inseamna ca cel mai sigur e sa fii fie catolic fie ateu!;)

"Nu am spus ca sunt antiecumenic. Oricum, ecumenismul Bisericii este dispus la nici un fel de compromisuri in materie de învătaturi. "
Din pacate esti anti-ecumenic, nu in sensul ca ai recunoaste ca Bartolomeu greseste (deoarece crezi ca n-ai autoritatea), dar in faptul ca pui monofizitii ca fiind eretici. Ti-am spus, am intalnit preoti ortodocsi ce considera consiliul de la Chalcedon doar "o eroare semantica".
Indiferent unde e adevarul, nu ti se pare ca dat fiind cate opinii ai, nu poti avea o singura ortodoxie. Mai degraba pot vorbi de un singur catolicism decat de o singura ortodoxie, si asta fara sa ma fi gandit sa devin catolic!

Totusi te intreb: crezi ca este corect ca Bartolomeu sa invite Papa sau sa vorbeasca cu monofizitii ca niste amici de o vesnicie? Si Bartolomeu este cunoscut ca fiind cel putin "ciudate" pentru unii ortodocsi?

Ce zici de acceptul mutual al baptismului din Germania, in care si ortodocsii (estici dar si orientali) au semnat alaturi de catolici, evanghelici si altii:
http://www.ekd.de/english/mutual_recognition_of_baptism.html

Ce rost are sa ii faci pe unii eretici daca pe de alta parte recunosti baptismul ca fiind divin?

Si la final: nu crezi ca bucuria ca intra altii "la gioale" este cel putin necrestina? De unde stii ca nu intra crestinii la oala (chiar sunt curios cu ce verset biblic justifici ca oamenii sunt pusi in aceeasi oala, sau e o alta "traditie stramoseasca") si nu cumva musulmanii au dreptate? Sau mormonii?

Nu ti-a trecut asta macar o secunda prin gand?

Trebuie sa remarc ca alegi numerele si faptele care iti convin, dar rar urmaresti sursele. Adica citesti, dar doar ce iti convine. Contradictie in Biblie, nu conteaza, cel ce ti-o zice nu-i ortodox, dec nu are dreptate. Evolutia e adevarata, nu conteaza, cel ce o zice nu e preot.

Nivelul de amabilitati dupa tine arata poate o alta problema a ortodoxiei: desi ea e rupta inauntru, pe dinafara e ipocrita, cred ca asta e cuvantul ce voiai sa il pui in locul ecumenismului. Dar nu, nu e adevarat, Bartolomeu a fost foarte ecumenic, la fel ca si Papa Francisc si amandoi se inteleg foarte bine intr-un astfel de discrurs, dar se pare ca tu ca urmas al unuia dintre ei nu-l accepti;)

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Anul e 451: http://en.wikipedia.org/wiki/Chalcedon
Nu iti da nici macar o clipa de gandit faptul ca nu si-au schimbat traditiile ca poate etiopienii au dreptate? Macar ca n-au schimbat Biblia fata de bibliile din BO din secolul IV!

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Si iarasi iţi spun, din păcate "citesti, dar doar ce iti convine" sad "100 miscari ortodoxe"? Ce te face sa crezi ca unicitatea genetica ii face pe ortodocsi diferiti confesional? Nici vorba...
Spuneam ca "amesteci in gluma INVATATURA dogmatica (DE BAZA) a Bisericii cu nu stiu ce capricii umane (precum pareri subiective referitoare la vreme, la marinarea carnii pentru gratar, la teoria chibritului, teoria evolutiei, etc…)."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Deci pentru tine a fi amabil, a da curs dialogului, nu inseamna "toleranta" ci "ipocrizie"?! Dezamagitor. sad Imi facusem o imagine de educatie aleasa... happy

In sensul fortat dat de tine, pot spune ca ma simt si eu (si cred ca si tu la fel,) suficient de "ipocrit" încât sa accept dialogul, amabilitatea, ecumenismul social asa cum face patriarhul ecumenic (desi, clar, nu toti ortodocsii sunt atat de increzatori ca dialogul ar fi chiar atat de lipsit de riscuri).

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Dragul meu, sa iti spun de ce esti nu ecumenic dar ipocrit si de ce protestantii sunt impartiti in general in doua, si cam asta-i tot:
- protestantii "clasici" ce accepta 5 Solas
- si neo-protestantii ce sunt de obicei impartiti in doua ramuri majore: cea evanghelica (crestinii dupa evanghelie) si cea metodista (baptistii si adventistii pe continentul american)
Sunt mici ramurele, cum sunt "Oastea Domnului" in lumea ortodoxa, dar crede-ma ca atunci cand numeri 42.000 fii sigur ca numarul de 100 e mult mai mare daca il aplici in numerele ortodoxe.
Te rog sa imi cauti alta "dogma" decat cele 5 solas in lumea protestanta? Cateodata gasesti 4 solas, ca unii (precum Unitarienii sau Martorii lui Iehova) nu cred ca Isus este Dumnezeu, dar asta e un faptor minor, comparat cu numerele ce pari ca le scoti. In fapt din ce stiu toti protestantii au 66 de carti in Biblie, ortodocsii au variatii.

Alt lucru de "teoria chibritului" e ca tu nu aduci surse si nu raspunzi la acuze, dar tai un fapt nerelevant (de genul "100 miscari ortodoxe"), cand acuzele mele sunt clar doua ce ambele sunt chiar din intamplare incompatibile cu crestinatatea ce tu o intelegi: sunt peste 50% de crestini ortodocsi ce accepta evolutia (mai mult decat crestinii dupa evanghelie ce sunt in jurul a 25%) si ecumenismul si bineinteles ca scoti numerele din burta.
Da-mi sursa in care eu gresesc numerele ortodoxe, si vedem cu cat le gresesc. Sau tu esti genul acela de harciog ce doar taie inca o data ce ii convine din mesaje, ce crezi ca ai raspuns, si restul le ignori, desi esenta "atacului" meu este ca ecumenismul mi se pare o problema mare (mai ales in lumea ortodoxa).
Cand zici de un "adevarat crestinism", inseamna ca nu esti ecumenic. Bartolomeu in titlul sau este ecumenic!
Cand zici ca "un program" falsifica evolutia si nu poti concepe ca jumate de ortodoxie (poate mai multi) au gasit nu numai stiinta de partea lor dar si teologia, cred ca suni cel putin anacronic.

Personal nu-mi pasa ca esti creationist si nu-mi pasa ca te crezi incredintat. La fel sunt si martorii de pe TPU. Probabil si catolicii si daca ar fi fost un etiopian ortodox, si el al fi chiar mai incredintat ca are dreptate.

Ce imi pasa e ca daca vii cu niste date, macar sa le verifici ca astea-s pozitia ta. Ti-am dat citate de ecumenism, si iti pot da citate anti-ecumenice din lumea ortodoxa. Ti-am dat citate despre acceptarea evolutiei, si macar citatele dvs dovedesc ca ca nu exista o ortodoxie. Deci te rog daca raspunzi, nu te mai lega ca sunt 100, poate-s 200, poate-s doar 50 de forme de ortodoxie, dar sa te uiti exact la problemele ce ti le pun din argumente:
- este ecumenismul O POZITIE in ortodoxie?
- este evolutia o pozitie in ortodoxie?
- are pozitia ta ortodoxa orice avantaj fata de pozitia monifizita, a martorilor, sau mormonilor?
Si la final, cand raspunzi la ele, sa nu uiti: da si o sursa, ca sa nu iti gasesc eu anul gresit al consilului din Calcedon, si sa si verifici ca ce zici e adevarat, nu de alta dar nu e bine cand te invata un ateu!
winking

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu confunda definitia termenului de "ecumenism" CU ORICE ALTCEVA... Ecumenism nu inseamna sa crezi ca "toate sunt bune" (asta s-ar chema erezie nu "ecumenism"). Ecumenismul se refera DOAR la amabilitatea dialogului, la colaborarea pe plan social, la speranta utopica a recunoasterii unor exigente sacramentale ce existau în acel Nou Testament nebăgat suficient în seama.

Din moment ne NU exista O POZITIE in ortodoxie in privinta evolutionismului sau ecumenismului de ce te grabesti sa imaginezi "schisme" care nu sunt? Biserica Ortodoxa este un asingura si una singura va ramane.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Esti baiat citit, dar iti mai scapa cateva greseli de logica, iar orgoliul devine un obstacol de netrecut. sad

Iti spuneam mai sus: "ce te face sa crezi ca unicitatea genetica ii face pe ortodocsi diferiti confesional? Nici vorba... Cu siguranta cunosti acele fundamente ortodoxe care definesc Biserica, si totusi le amesteci tendentios cu diferende (nesemnificative pentru dogmatica, pentru esenta), gen "teoria chibritului" (pe care mi-ai expus-o de vreo trei ori pana acum... evolutionism/ecumenism).
Dar cred ca am inteles cauza acelor usoare erori de logica. Traiesti permanent printre cifre si nu te poti usor detasa intr-o independenta cognitiva fara a fi tributar cifrelor, paginilor, SUBIECTIVISMULUI "WIKIPEDIANIST".

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Dragul meu, nu citesc Wikipedia, dar e o sursa neutra (sper ca nu o vezi satanica). Din contra ti-am zis sa imi dai sursele tale (si asa putem vedea daca-s gresite).
Ti-am zis: am citit cateva carti de exegeza la viata mea, si apologetica, si (rar) literatura martorilor.
Cand ti-am citat despre problemele ortodoxe, in fapt n-am citat Wikipedia ci OrthodoxWiki. Cand ti-am citat de pozitia partiarhului ti-am citat pe pagina partiarhului Bartolomeu, nu?

Deci intrebarile ce sunt puse nu de pe Wikipedia, ci de pe situl ortodox sa inteleg ca raman:
- sunt ortodocsi cei cu evolutia?
- dar cei ecumenici?
- are pozitia ta ortodoxa orice avantaj fata de pozitia monifizita, a martorilor, sau mormonilor?
Ecumenismul este un fapt ca faci pe cineva "in comuniune" (acesta e termenul ortodox) sau "nu e in comuniunie". Daca accepti ca botezul acceptat intre biserici este echivalent (link-ul ce ti l-am dat), atunci nu ai nici un drept sa afirmi ca sunt 42.000 de feluri de protestanti!

"Teoria chibritului" adica teoria evolutiei implica ca daca o accepti ca citesti geneza alegoric. Ti se pare "teoria chibritului" sau "doar o culoare a baticului"? Probabil ca daca aleg baticele care trebuie, esti cam la fel cu un martor al lui Iehova, doar ca martorii sunt convinsi ca ei au dreptate si tu ca esti eretic.
happy
Este dogmatic ca exista nr diferit de carti in Biblia ta fata de cea etiopiana si fata de Codex Sinaiaticus (o biblie din secolul IV)? Sau pentru tine dogmatic e doar traditia, ce difera exact dupa vorbele: "cate bordee atatea obicee"? Sau e dogmatic doar autoritatea preotilor (ce cred ca e cea mai mare diferenta de-facto intre protestanti si "traditionali")?

Dar nu uita, cand "iti mai scapa cateva greseli de logica", este in puterea ta sa dai sursele care sa mi le corecteze.
Inainte sa vorbim "teoretic" daca esti din Iasi, mergi in doua locuri: la orice biserica ortodoxa romaneasca, si mergi apoi la biserica rusa din Podul ros (aia suflata cu aur pe cupola) si intreaba-i pe ambii preoti daca au aceeasi pozitie despre ecumenism. Sunt aproape sigur ca ai sa auzi pozitii diferite despre Calcedon, dar mai ales legate de ce pozitie e mai buna (intre BO Romana si BO Rusa). Crede-ma ca unii zic altora ca nu-s ecumenici si ca cei ce accepta ecumenismul sunt eretici. Dar pe de alta Bartolomeu e clar ecumenic.

Evolutia, ce ai atata impotriva ei? Serios acum? Crezi ca daca cineva crede ca este "tras" din maimuta si se roaga langa tine este ortodox? Nu de alta, ca pe masura ce trece timpul, oamenii se pare ca au sa renunte tot mai mult in a tine o pozitie "non-chibritista"
laughing

| milan9 a răspuns:

Biserica lasata de Fiul lui Dumnezeu (SINGURA DATA cand S-a intrupat in lume) este una singura. Cine părăseşte Biserica părăseşte voia lui Dumnezeu (care a subliniat aproape obsesiv ca Biserica Sa este una singura: "Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez", etc...).

Este datoria ta sa te interesezi de ce există o singură Scriptură şi 40000 de grupări sectante (apărute toate doar in vreo sută de ani) ce se contrazic? Câte adevăruri există?

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| sublime89 a răspuns:

Nu e niciun pacat din punct de vedere religios, dar e pacat pentru tine si viata ta sa treci la aceasta religie deplasata. Ma rog, depinde cat e el de fanatic.

| oprescudorin11 a răspuns:

E pacat Capital.Toti episcopii ortodocsi sunt de parere ca renuntarea la ortodoxie se pedepseste cu moartea (spirituala desigur). Daca nu prea stii ce este ortodoxia, nu pierzi nimic, caci nu esti ortodoxa, chiar botezata fiind.E derizoriu sa cazi in 'secte' penibile, vei vedea la sfarsitul vietii!
Stiu ca pot fi avantaje materiale la 'prima vedere', te incanta si 'baiatul'.
Ma intreb de ce el, daca te iubeste cu adevarat nu vine el la ortodoxie.
E treaba voastra, eu am zis cum se priveste situatia.

| Alphawolf a răspuns:

Da, pacatuiesti, ai sa vomiti carabusi.

De ce trebuie sa adopti tu adevarul lui, de ce nu el pe al tau? De ce Biblia da nastere la adevaruri diferite, de ce ea limiteaza si separa lumea? Ce drac de adevar este ala care se muleaza pe persoana sau grupuri de persoane? Ce drac de adevar este ala care poate fi interpretat in fel si chip, creaza incertitudine si subiectivism cat cuprinde? Presupunand ca exista Dumnezeu(creatorul universului), nu cred ca el sa fie atat de cretin... Nu-mi vine sa cred ce face credinta din oameni.
Eu cred ca ar trebui sa acceptati amandoi ca nici unul dintre voi nu cunoaste adevarul, pacatul este doar la voi in cap, indus de societate si mai ales de puturosii care reprezinta Biserica.

| suffarstar a răspuns:

Religia va desparte, credinta va uneste!
Nu cred ca religia este o piedica in calea iubirii.

| Moisie a răspuns:

Unde in Biblie scrie ca trebuie sa-ti schimbi religia daca vrei sa te casatoresti?
Ce naiba traiesti in evul mediu?
La ce naiba va trebuie religie daca va iubiti?
Pai iubirea nu v-a implantat-o Dumnezeu in inimile voastre, acel Dumnezeu care El insusi este iubire?
Pai crezi ca Dumnezeu nu stia atunci cand v-a binecuvantat cu darul iubirii ca tu esti ortodoxa si el penticostal?
Voi chiar vreti sa va bateti joc de binecuvantarea lui Dumnezeu de dragul unor sarlatani care NU au Dumnezeu pentru ca religia crestina NU vine de la Dumnezeu ci de la o banda de sarlatani pusi pe jefuit!
La ce sa iti schimbi religia ta care este foarte liberala, cu o religie in care fanatismul atinge culmile dementei?
Vrei sa-te distrugi pe tine si sa-ti distrugi copii facand din ei Nu niste oameni liberi care gandesc liberi, ci niste fiinte asociale retrogradate din categoria Oilor din Turma, adica oameni fara Ratiune si fara Constiinta!
Eu propun sa "jucati" pe teren neutru, adica ori ramane fiecare in religia sa, ori va faceti amandoi ATEI.
Fac pariu ca presingurile familiei lui vor fi atat de puternice incat il va determina pe baiat sa faca o mare alegere, si anume fie sa renunte la tine daca tu nu accepti religia sa, fie sa renunte la religia sa pentru tine.
Iar daca NU vrea sa renunte la religia sa pentru iubirea voastra si pentru viata cu tine, atunci arunca-l rapid ca pe zdreanta murdara, pentru ca daca nu face acest sacrificiu fara valoare, inseamna ca nu te iubeste destul, sau ca e atat de imbrobodit si de prost incat nu stie sa te aprecieze la valoarea ta. Si intr-un caz si in altul inseamna NU te merita, si nu iti cunoaste valoarea.
Eu in locul tau, mi-as juca "tare" cartea fericirii mele si al viitorul copiilor tai, si nu as renunta la religia mea si nici nu m-as lasa influentat de niste ignoranti care desi cred in Dumnezeu, NU ii duce capul sa constientizeze ca Dumnezeu =IUBIRE si ce a plantat Dumneeu in inimile voastre, nimeni pe lumea asta, fie el parinte, fie ea Biserica, NU are dreptul sa va steie in cale voua si cu atat mai putin alegerii pe care a facut-o Dumnezeu atunci cand v-a binecuvantat cu Harul Iubirii!
Asa ca NU va lasati manipulati de religii sau de oameni, ci ascultati de Dumnezeul care a sadit in inima voastra o parte din El insusi, pentru ca inainte de toate Dumnezeu este IUBIRE si nu religie!

Nu va distrugeti IUBIREA DIVINA din voi de dragul unei sarlatanii inventata de niste preoti excroci si de o biserica care iubeste atata de mult oamenii ...incat a ucis zeci de milioane de oameni ca tine si ca el!

| KhludCiprian a răspuns:

Iti pot propune o alta optiune, eu fiind fost baptist si casatorit cu o crestin ortodoxa (dar in Minsk, totusi ar trebui sa mearga si in Romania). Te poti duce la episcopie si ti se da o hartie ca te poti casatori (daca vreti sa pastrati copii ortodocsi - dar va dura cateva luni) respectiv te poti duce si vorbi direct cu pastorul si este posibil ca sa accepte sa te casatoresti fara botez! Stiu sigur ca acest lucru era posibil in Spania chiar fara episcop in ambele directii, dar nu mai locuiesc in Romania de cativa ani (peste 5) si cred ca depinde de la caz la caz.
Acum ambele situatii depind de preotii/pastorii ce ii intalnesti si de respectul ambelor parti.

Partea cheie e daca vb. cu un pastor penticostal (la fel ca si preotul ortodox), aproape sigur el o sa puna presiune (pe amandoi) cu Biblia ca "nu va injugati la un jug nepotrivit". Ce poti sa intrebi pentru pastorul penticostal e "unde scrie de penticostal vs ortodox" in Biblie si sa zici de sentimentele tale fata de (viitorul) sot. Cu preotii ortodocsi am mult mai multa experienta, dar pentru asta trebuie sa vorbim in privat.

NB Intre timp sunt ateu/agnostic deci sa iei informatia doar ca informatie, personal nu cred ca nici o pozitie nu e mai buna, totusi daca aveti multe rude, e mai bine ca sa nu "va mutati" ci sa aratati ca puteti tolera credinta celuilalt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

"Te poti duce la episcopie si ti se da o hartie ca te poti casatori"... O_O.

Cred ca am zis suficiente prin acel emoticon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iubesti nu pacatuiesti.
Religia este doar un instrument prin care incercam sa descoperim divinitatea din noi.

| Freddie23 a răspuns:

Nu! Nu este nici un pacat. Ideea este sa ai tu constiinta impacata si sa faci fapte bune, ca religiile oricum sunt toate la fel, diferea doar locul unde cotizezi!

| Behonest a răspuns (pentru Freddie23):

Spre examplu daca imi iau un iphone orignal sau un iphone replica nu este nicio diferenta?

| eternitate15 a răspuns:

Tu trebuie sa te pocaiesti nu pentru prietenul tau ci pentru ca, cugetul tau te indeamna la lucrul acesta.ca daca te pocaiesti doar pentru prietenul tau degeaba o faci..roaga.te lui Dumnezeu sa te lumineze si sa iti arate calea cea adevarata.

| Freeeagle a răspuns:

Aceasta,,tehnica'' de infricosare a turmei,prin tot felul de teorii a pacatului,a fost si este o metoda de control a popilor,pastorilor,predicatorilor,catre berbecii si oitele din turma pe care o manipuleaza.
Infricosari cu satani parosi care te chinuie,sau cu Yahwe care te pedepseste si te urmareste,sunt aberatii totale. Toate teoriile religioase,ritualurile,superstitiile,traditiile si dogmele au fost si sunt metoda de control! toate drumurile acestui mod de control duc catre buzunarele ipocritilor ce conduc aceste institutii religioase ( popi,pastori, predicatori)NIMIC MAI MULT! adevarata si singura legatura cu Divinitatea ( nu zeitati gen YAHWE, ElShadai, Elohim, etc) este doar cea personala si nestiuta de nimeni!

| Behonest a răspuns:

Luca 17:19 "Şi i-a zis: Scoală-te şi du-te; credinţa ta te-a mântuit."
Ceea ce te mantuie este credinta nu religie iar credinta vine in urma auziri Cuvantului Hristos (ROMAN 10: 17)

Raspunsul la intrebarea aceasta este :Nu.

Astept cu placere alte intrebari. Dumnezeu sa te binecuvanteze.