| Andreaa a întrebat:

TPU, nu inteleg ceva daca pe fiu la creat dumnezeu tatal, atunci pe dumnezeu tatal cine la creat? la inceputul lumi cum o aparut adica cum o aparut lumea, inceputul inceputurilor, adica nu exisa nimic si chiar si nimicu ala cum o aparut?

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Hmmm...
Scenariul 1: Ateul catre Crestin: Acel ceva ce a creat Universul a exsitat din totdeauna! -> Crestin: Imposibil nu are cum. Cum ramane cauza-efectul, nu are logica.

Scenariul 2. Crestin-a catre Crestin-b: Dumnezeu a existat mereu! ->Crestin-b : Asa e, El nu a fost creat.

Observi ceva?!?

| andreiush25 a răspuns (pentru EmaS):

Si asta are vreo logica pentru tine?

| n0matterman a răspuns:

Bine ca nu exista, altfel trebuia sa incerc sa explic ineptiile din biblie.

| RAY a răspuns:

Vezi de asta sunt ateu si eu, ca nu cred ca din absolut nimic o aparut un creator indiferent care apropo oamenii au inventat 2700 de zeii care la timpul lor acesti zeii erau glorificati ca dumnezeul actual aveau si ei sarbatori, traditi, biblii, religii etc

care creator din absolut nimic a creat 240 de miliarde de galaxii, intro singura galaxie sunt intre 200 si 400 de miliarde de stele
nu e incredibil sa crezi asta?
sa crezi in basme ai nevoie de credinta pentru ca nu ofera dovezi si doar oarba ambitie de a crede in ceva ce nu vei percepe niciodata

deschideti mintea spre ratiune
http://istoria-lumii.ucoz.com/

| martzian a răspuns:

Noi credem ca Dumnezeu a existat dintotdeauna. El nu a fost creat si nu a avut un inceput. Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt, impreuna si separat, Dumnezeu. La fel cum o familie reprezinta, impreuna, una - fiecare membru al ei avand dreptul sa poarte numele de familie.

Pe de alta parte explicatia cu aparitia lumii din nimic ii apartine stiintei, mai exact unei parti a lumii academice, care nu a putut niciodata sa demonstreze o astfel de gogomanie. E chiar si impotriva bunului simt, nu-i asa?

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Voi puteti crede orice, ca de aia avem libertatea credintei!
Si eu cred ca Dumnezeu a crescut ca un pom in gradina Edenului.
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca ceea ce credem este adevarat!
Adevarul il poate dovedi si repeta doar STIINTA!

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

"Adevarul il poate dovedi si repeta doar STIINTA!" - Uite, vezi, asa te decredibilizezi. O sa te rog sa imi spui si mie cum justifica "stiinta" - ca tot o scrii cu caps lock - aparitia acestei lumi. O sa descoperi, daca vei pune mana pe carte, ca ai nevoie de mai multa credinta pentru a accepta o lume aparuta din nimic decat ai avea nevoie pentru a accepta un Creator vesnic. Nu "noi" putem crede orice ci si "voi" puteti crede - si o faceti, acceptand ridicol o varianta fara acoperire stiintifica, dar facand misto de cei care promoveaza altceva.

PS: Astept, pana una alta, adevarul ala dovedit si repetat de stiinta. Probabil ca il detii tu, nu-i asa?

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Eu nu am timp sa-l pierd explicandu-ti, dar cum suntem in era internetului te poti documenta si singur!
2 Prin credinta nu afli nimic, niciodata, si omenirea a progresat nu prin credinta, ci prin CUNOASTERE RATIONALA!
3 Chiar daca ar exista un "Creator vesnic" acestea nu ar avea nicio legatura cu religia ta ci NUMAI cu STIINTA, si acest lucru il poti vedea in spitale unde Dumnezeu ii ajuta pe bolnavi, dar nu prin credinta a proasta, ci "inconjurat" de muuuuulta STIINTA.
4 Deja si atunci cand apesi comutatorul de curent si ti se aprinde in casa lumina, ai repetat un adevar inventat si dovedit de stiinta, asta ca sa-ti dau numai un singur exemplu mic, dar care dovedeste cat de mare este ratacirea celor care nu stiu sa intelegi corect realitatea (persoanele de fata se exclud)

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

Prietene, eu nu imi fac educatia pe wiki. M-am documentat si tocmai de aia te provocasem la discutie cu argumente. Pentru ca timp ai, in mod evident, doar argumentele iti lipsesc. Ai fi si primul care sa le detina.

Cam atat cu pretentiile despre "stiinta" si "adevar". Punctele 2, 3 si 4 nu fac decat sa ne deturneze de la intrebarea mea, la care nu ai un raspuns, desi ai facut pe cunoscatorul arogant...

O zi buna! Te las, ca sa nu iti mananc timpul pretios...

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Dar unde?
Din povestile unor oameni primitivi sau din scripturile de pe peretzii WC-urilor Publice?
Pe internet nu esti limitat numai la Wikipedia, ci ai posibilitatea sa accesezi prin FTP bibliotecile celor mai mari Universitati din lume si sa citesti de acolo orice lucrare stiintifica ai chef.
Stiinta este prin natura ei ADEVAR, pentru ca doar aceea este STIINTA ceea ce s-a studiat s-a inteles, s-a demonstrat, s-a aplicat practic, si poate fi repetat oricand, de exemplu energia nevazuta numita curentul electric si intrerupatorul din casa ta care dovedeste de fiecare data ca STIINTA este ceva Adevarat. Faptul ca tu stai cu fundul intors catre stiinta si imbratisezi credinte care nu se pot dovedi pentru ca s-au ascuns in ceruri despre care nici nu STII unde sunt, dovedeste ca esti un om aflat in conflict cu adevarul, mai ales stiintific.
Punctele 2.3.4 erau raspunsuri PUNCTUALE la problemele ridicate de tine, iar faptul ca doar le arunci si apoi fugi, este dovada ca nu faci fata la discutie si aplici principiul "fuga e rusinoasa, dar e sanatoasa"

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

Toma, nu vreau sa ma cert cu tine. Imi place sa cred ca am invatat ceva in cei 21 de ani de scoala si din cartile citite. Da, unii mai au obiceiul asta. Si sunt gata sa discut cu tine la obiect "dovezile" stiintei cu care te impaunezi fara sa te fi informat. Te sfatuiesc sa nu te mai pui in postura asta pe viitor. Daca nu ai argumente, e mai bine sa taci. Si mai demn...

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Draga, nu eu trebuie sa am argumente ci e suficient sa le aibe stiinta, si uite daca vrei argumente iti dau un link catre toate lectiile prezentate la TV de Prof. Dr. in Astrofizica rector la Universitatea Munchen care iti prezinta tot cursul de Astrofizica, Filozofie legata de Astrofizica si nu numai, pe You Tube. Incearca sa-l contrazici pe asta aici la lectia in care iti explica STIINTIFIC cum a aparut "planeta albastra" numita Terra!

http://www.youtube.com/watch?v=O-QQmoxBpPM

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

"Draga, nu eu trebuie sa am argumente ci e suficient sa le aibe stiinta" - Pai na, ca nu le are... La fel cum nici tu nu stii ce argumente are si ce argumente nu are, pentru ca ai ales "crede si nu cerceta". La fel au crezut si aia care au acceptat pe nemestecate aberatiile lui Darwin, pe care acum il considera depasit. Apropo de discutia mea cu un user de aici, ultimile descoperiri (pe fosilele de dinozauri) fac deja ca varsta pamantului sa nu mai arate asa de mare. Stii sau nu la ce ma refer?

Probabil ca tu citesti printre randuri. Eu te-am intrebat de lume - de originea universului. Si, apropo, nu inteleg germana. Probabil ca nici tu... tongue

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Hallo!
Intre timp lumea a mai rumegat teoriile lui Darwin si s-a ajuns la concluzia ca Darwin a avut dreptate in mare parte, si doar s-a completat teoria si astfel acum suntem la Neo-Darwinism!
Si stii ce este interesant?
Ca pina si biserica anglicana (din care facea parte Darwin) si-a cerut scuze postume d la Darwin pentru nedreptatea facuta ca i-a pus la indoiala teoriile, si chiar Vaticanul le accepta!
Ia vezi aici ADEVARUL:
http://www.dailymail.co.uk/......death.html
2 Ce legatura au dinosaurii cu varsta pamantului?
3 Eu fiind german din mosi stramosi, nu numai ca stiu perfect germana de cand eram bebe, ba mai stiu si engleza si franceza, asa ca nu sunt impiedicat de necunoasterea celor mai importante limbi, ca sa ma pot documenta corect!

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

1. OK, neamtule, hai sa le luam pe rand. Care sunt teoriile lui Darwin care au fost demonstrate? Si ce stii despre ele?
2. Apropo de dinozauri. Iti spun eu, daca nu stii. Oasele fosilelor de dinozauri descoperite au in ele ADN, tesuturi moarte, vase de sange. Asta dezmebreaza explicatiile de pana acum, apropo de perioada in care au trait acestia. Nu mai pot avea 80 de milioane de ani, ci doar cateva mii. Stii si ce ar trebui sa indice datarea cu C14 a acestora? happy
3. Poti fi tu german, dar tot ai nevoie sa te informezi. Ma bucur ca stii 3 limbi, felicitari. Cu ce te ajuta ca te poti documenta, daca nu o faci?

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Martzian, tata, tu ai prea mult timp de pierdut! Tu nu vezi ca vorbesti chineza?

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

1) Mai intai imi raspunzi la linkurile pe care ti le-am dat, mai ales la acela cu scuzele adresate lui Darwin de catre biserica anglicana al carui membru era, si apoi iti dau un link care iti va raspunde in limbaj stiintific la intrebarile despre Darwin, si tot in lectiile TV date de acelasi Harald Lesch.
2 Ma tu intelegi romaneste?
Ce legatura are ARD-ul dinosaurilor cu vechimea pamantului?
Pamantul s-a format cu miliarde de ani inaintea aparitiei dinosaurilor, si nu cred ca poti demonstra vechimea pamantului studiind oule dinozaurilor tot asa cum nu poti afla vechimea pamantului nici studiind ADN-ul oualor de gaina, "dinozaurii" de azi!
3 Tu vorbesti de informatii si documentatii, unu care sta cu fundul intors catre stiinta? Poi daca nu te documentezi in stiinte, in ce te documentezi, in prostii?
Nici atat nu vezi ca iti raspund la intrebari (dar nu tin lectii pe forum) dar dau linkuri catre ce teme vrei tu, drept dovada ca m-am documentat!
Ia vezi tu linkul acesta ca uite poti afla cum a aparut viata pe pamant, intr-o lectie scurta si concisa care dureaza doar 2x 7 minute

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

Reciteste-ti raspunsul. Daca ti se pare ok... leave it. Aviz amatorilor. happy

| Tomanecre a răspuns (pentru Kaleo):

Asa este, cand vorbesti chineza religioasa si scopul este sa prostesti fraierii, nu poti fi pe aceeasi unda cu vei care limbajul adevarat al stiintei, chiar si in limba chineza!

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Probail ca ai dreptate. Probabil. Dar macar ne-am lamurit cu privire la un lucru. happy

| Kaleo a răspuns (pentru Tomanecre):

Vezi-ti, ma, de drum ca ne umpli de talent! Nesimtirea si prostia nu merita decat raspunsuri pe masura... Sa scot cratima aia, ca sa te simti si tu bine?

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

NU probabil. SIGUR! E vina ta, ti-am mai spus. Cu unii nu se poate mai mut. Lasa-i sa clampaneasca, ca asa fac cei care nu au nimic de spus - vorbesc a proasta...

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Well, nu as fi atat de radical. Unii oameni chiar sunt intr-o cautare sincera, desi se jeneaza sa o admita. Pana la urma stiinta nu poate decat sa le fie aliat. Dar deh... omu' vorbeste "limbajul ADEVARAT al stiintei"! Cu asa ceva chiar ca nu te poti pune. laughing

| Tomanecre a răspuns (pentru Kaleo):

Nu este cuvincios sa vorbesti asa despre mama ta.
Nu e vina ei ca tu ai iesit atat de dashtept, incat ai ajuns sa te stergi la fund cu Stiinta, si ca sti toate bazandu-te pe credinta a proasta!

| Kaleo a răspuns (pentru Tomanecre):

Te sfatuiesc sa iti vezi lungul nasului, copile... Ca daca ma incordez la tine e bai! Iaca, bre, mucea cu 3 clase - a prins grai! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala cum ii spui tu.numa un ateu iti poate explica.despre Dumnezeu un crestin iti poate spune.fiul nu este creat; este unul nascut din tatal.Cuvantul.prin el toate s-au facut.si nu mai putin important sfantul duh, care de la tatal purcede.

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Acum sunteti si indignati, nu intelegi ca Dumnezeu este inceputul, trecutul, prezentul si viitorul.
Dumnezeu inseamna viata.
A-ti ajuns sa fiti invidiosi pe Dumnezeu, serios? Doamne iarta-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| Tomanecre a răspuns:

Evident ca l-a creat si pe el tot mama lui. adica Zeita Mama a cerului pe nume Asherah.
Mai multe despre tema asta gasesti aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Asherah

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Tomanecre):

Si pe ea cine a acreat-o?laughing Nu mai abera.

| Tomanecre a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Probabil ca si ea este nascuta tot din Dumnezei, adica are si ea un tata si o mama, ca altfel nu s-ar fi nascut zeita

| MrsDeee a răspuns:

Cam târziu răspund dar,...
E o parte în Biblie în care Dumnezeu spune „Eu sunt alfa și omega, începutul și sfârșitul"
Nu știu dacă e fix așa scris ...de Dumnezeu nu trebuie să te îndoiești niciodată...

| emanuel111 a răspuns:

Salut Dumnezeu este din TOT Timpul.
Multe alt intrebari o sa-ti mai pui dar nu vei gasi raspuns deoarece nu trebuie sa le dai raspuns si nu poti pentru ca mintea noastra este limitata.TRebuie doar sa le crezi.