| xByte a întrebat:

Hey salut TPU! Pentru cei care sunt atei ce v-a convins ca nu exista dumnezeu? Sunt sigur ca o sa se afle si crestini printre cei care citesc intrebarea asa caci : Pe voi crestinilor ce v-a convins ca dumnezeu exista inafara ca asa ati auzit de cand erati mici si ca asa e bine sa faci?

13 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Nu m-a convins nimic doar ca nu cred in existenta unui zeu. Daca apar dovezi contrarii mi-as schimba parerea.
Daca vorbim de zeul crestin atunci da sunt aproape sigur ca o fiinta atat de idioata nu poate exista.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru drutzix):

De ce nu crezi?

| drutzix a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Daca vorbim de zeul deist nu vad de ce as crede in el chiar daca ar exista.
Daca vorbim de zeul crestin, pai citeste biblia. Zeul crestin este cel mai oribil personaj din toata fictiunea. Este un psihopat gelos, usor la manie, ucigas si mandru din cale afara. "Dreptatea" acestui zeu nu poate fi mai stramba, arunca oameni in iad pentru ca nu au crezut in el, isi bate joc de oameni si se bucura atunci cand chinuie pe altii. Pedepseste cu moarte pentru cea mai mica greseala sau ce constituie in mintea lui bolnava o greseala(de exemplu: Ai ras de un chel? O sa trimit 2 ursoaice sa te manance laughing ) ce om intreg la minte s-ar ruga acestui psihopat?
Cum spuneam refuz sa cred ca o fiinta atat de tampita exista.

| drutzix a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Plus ca nu sunt dovezi care sa ateste existenta lui.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru drutzix):

Tie ti-ar conveni sa rada cineva de tine ca esti chel?

| drutzix a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Meh, mi-ar fi indiferent dar in nici un caz nu l-as ucide si nici nu as trimite ursoaice sa il manance laughing

| 熊Panda熊 a răspuns:

Eu cred. Sunt oameni care au avut o viata extraordinara, si ar fi imposibil sa nu existe Dumnezeu daca oamenii acestia precum Valeriu Gafencu, Arsenie Boca, Seraphim Rose, Ap. Pavel si multi altii au facut lucruri atat de marete in viata lor.
Important e ca cateodata il si simti pe Dumnezeu in tine. Omul este inclinat spre divinitate inca de la facerea lui, asa l-a facut Dumnezeu.
Lumea asta e prea perfect facuta ca sa fii fost creata la intamplare.
Si sunt si dovezi istorice cum ca Scripturile sunt adevarate, precum si cateva dovezi stiintifice cum ca Cineva a creeat lumea, iar acel Cineva ni s-a revelat.
Mi se pare ceva ciudat, nu stiu daca am dreptate, dar nu ma judecati : tarile care au multi oameni atei, au rate fffoarte mari la sinucideri (Estonia, Letonia, in timp ce Grecia, care e o tara preponderent crestina are rata foarte mica ), sunt pline de oameni reci unul fata de altul (o prietena de-a mea a fost in Suedia si zicea ca de abia astepta sa plece de acolo din cauza rautatii, desi tara era frumoasa si bogata), au foarte multi homosexuali, accepta drogurile pe motiv ca e "alegerea ta ce faci " (Marea Britanie), nu mai zic de cazul familiei Bodnariu,... Dar e o parere, pe care o au multi oameni. Nu zic ca Romania si tarile crestine sunt Sfinte de pe Cer, dar fata de acestea, e o diferenta.

| DonaldTrump a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Ia mai ai inceput si tu, mergi intr-o tara te supui legilor acelei tari, nu ar fi trebuit sa foloseasca forta fizica dar romanii se plang ca trebuie sa respecte legile tarilor in care sunt insa cand arabii au mentalitatea asta cu totii (romanasi) ii condamna

| xByte explică:

Eu unul nu stiu ce fel de ateu sunt... Sunt convins 100% ca nu exista dumnezeu, stiu ca nu exista dar in acelasi timp cred ca inceputul e abia dupa moarte si pe atunci va fi ca si cand te-ai trezi dintr-un vis sau ai intra in unul in care e alta poveste, dar tot odata nu se exclude faptul ca dupa moarte putem afla de fapt adevarulile. Pentru cel care spunea mai sus despre tarile in care sunt multi atei iar acolo numarul de oameni care se sinucid e in crestere - te-ai gandit macar o clipa ca unii dintre ei au ajuns la nivelul la care si ei considera moartea ca un inceput si se sinucid pentru a afla de fapt adevaruri existentiale sau pentru a incepe ceva nou? Stiu, am fost si sunt cam sadic in privinta asta legata de moarte. P.S : Nu ne e frica de moarte ci de cauza acesteia, exemplu fiind atunci cand cineva are un pistol si vrea sa te impuste iar tu normal ca fugi DEOARECE URASTI DUREREA SI E DIN INSTINCTUL NOSTRU SA NE APARAM. Eu unul pana sa mai imi deschid mintea pe acest subiect de religie si moarte/viata voi astepta "inceputul".

| IvanMihai a răspuns:

Sa nu uitam ca exista si o cale de mijloc intre cei care nu cred (atei) si cei care cred (crestini), asta ar fi agnosticismul: nu stii daca exista sa nu Dumnezeu!
Sunt in tabara de mijloc!
Agnosticismul spune că Dumnezeu nu poate fi cunoscut, iar existența lui nu poate fi probată (demonstrată)!

| drutzix a răspuns (pentru IvanMihai):

Mere si pere.
Ateu si agnostic nu se exclud reciproc.
Ateu agnostic - Nu cred si nu cred ca vom afla in viata asta.
Ateu gnostic - Nu cred si stiu ca nu exista
Teist agnostic - Cred dar nu stiu daca vom afla in viata asta
Teist gnostic - Cred si stiu sigur ca exista.

| IvanMihai a răspuns (pentru drutzix):

100% correct! Momentan ma simt bine cu eticheta de agnostic (- nu stiu)! Daca ar trebui sa aleg probabil as fi ateu agnostic!
Tu esti gnostic sau agnostic? (Doar din curiozitate)!

| drutzix a răspuns (pentru IvanMihai):

Agnostic. Nu pot spune 100% ca exista sau nu un zeu deist.
Dar daca vorbim de zeul crestin (sau al oricarei religii monoteiste) sunt cat se poate de sigur ca nu exista.