| SG1995 a întrebat:

cat credeti, acum ca a murit Hawking, ca mai dureaza pana ce religiosi au sa zic ca de fapt acesta s-a cait de ateismul sau. De fapt cu apar genul asta de mituri:
ca Luther pe patul de moarte a fi redevin catolic
Ca Einstein era crestin
Ca Darwin cand a murit s-a spovedit si a recunoscut ca evolutia e falsa.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand pacat ca a murit un geniu,savant care nu a facut umbra pamantului cum fac multi care se folosesc de tehnologie,medicina dar ei sunt mari religiosi,si da vor fi uni care vor spune si asta, ipocrizia le defineste si prostia, nici te poti cai de ateism, ateismul este lipsa teismului, einstein numa crestin nu era fiind evreu iar darwin a fost ateu agnostic, tu unde te regasesti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intra pe un site de stiri si citeste comentariile sa vezi cu cat rahat se arunca in el. Si arunca cu rahat niste oameni al caror intelect nu se ridica nici la degetul mic al lui Hawking

| AC4S4 a răspuns:

Se tot inventeaza minciuni ca sa se arunce cu noroi in celalalt grup religios. Asa se spune si ca Hitler, Ceausescu, Stalin erau crestini. Exista teorii ale conspiratiei pentru orice. Mie nu-mi place sa le cred. Se aduc niste argumente slabe, dar le fac sa para atat de tari incat ai fi un incult daca nu le-ai crede.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Doar ca ateismul nu e un cult, religie, credinta

| SG1995 explică (pentru AC4S4):

Pai Hitler era teist, dar nu cred ca era crestin, de ce ar fi venerat un evreu, din moment ce ura evreii? Non-sens, cred ca Hitler era mai mult deist, in plus crestinismu a suferit multe modificari in perioada nazi, deoarece doctrina iudeo-crestina trebuia sa se potriveasca cu ideologia nazi, cat despre Stalin, Ceausescu au fost atei fara indoiala.

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Nazistii au incercat sa faca o combinatie intre ideile lor si crestinism. De aici si ideile lui Hitler cum ca Isus nu era evreu sau ca Vechiul Testament (despre evrei) nu este inspirat de Duhul Sfant.

| SG1995 explică (pentru AC4S4):

Pai da, dar asta doar pentru ca nu poate scoate crestinismul de fila. Problema e ca crestinismul e o ideologie teocratica, iar ideologia nazista avea nevoie de adepti care erau dispusi sa creada doar doctrinele lor, de-asta printre altele ideologiile totalitare nu suporta crestinismul in particular, si in general orice fenomen religios, pentru astfel de fenomen e amplu, la scala mare si e greu de controlat si dirijat.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Chiar era curios sa vad cat timp trece pana sa vad o postare referitoare la Hawking pe aceasta categorie

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nu s-a cait de ateismul lui, nu mai ii pune pe religiosi in lumini proaste. Fiecare crede in ce vrea el, nu te obliga nimeni sa crezi in Dumnezeu, creatorul tau. Einstein credea in Dumnezeu, asta a spus chiar el, te poti informa.
Poate prin asta o sa va dati si voi seama cat de trecatoare si rapida e viata. Muritori suntem, vom ajunge toti in pamant. Nu suntem nimic in viata asta, intelegi?

| doctorandus a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Da, Einstein credea in Dumnezeu, dar nu in Dumnezeul vostru, asta e foarte sigur.

| SG1995 explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dragule Einstein era pateist nicidecum crestin, iar intentia nu era ii pun pe religiosi intr-o lumina proasta, se pun ei singur, apropo eu intru in categoria "religios".

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Einstein era cel mult panteist, admira natura

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru SG1995):

Einstein credea credea ca Iisus Hristos a existat. Ce e ala pateist? laughing Vreau o definitie.

| SG1995 explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Super nici atei nu-i contesta existenta lui Yeshua, dar ii neaga divinitatea si miracolele. A da si voiam sa scriu panteist geniule.

Răspuns utilizator avertizat