| Rocker4Ever a întrebat:

imi spuneti va rog modalitatile prin care este raspandit si intarit crestinismul in zilele noastre?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Crestinismul este raspandit prin acei misionari si evanghelisti care se pregatesc si apoi pleaca in zonele unde nu s-a auzit de Cuvantul lui Dumnezeu si fac diferite actiuni sociale ca sa poata sa duca si vestea cea buna a Evangheliei.http://www.speranta.ro/....../index.php

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca cei care nu au auzit de dumnezeu ajung automat in rai, acei misionari si evanghelisti nu ar face o fapta mult mai buna daca nu le-ar spune despre el?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar faci afirmatii nefondate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu a fost o afirmatie, a fost o intrebare.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus ca cei care nu au auzit de Dumnezeu ajung automat in rai, si nu este adevarat asa ceva.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Isus este viu, si asta poti sa o vezi cel mai bine in schimbarea ce o aduce in vietile celor ce ajung sa creada in El, vieti ce se schimba mult in bine, o schimbare atit de evidenta, incit cei ce o vad se intreaba ce e cu acei ce cred, iar cind descopera, vor sa fie si ei la fel. E o chestie "molipsitoare", nu poti, daca o sesizezi, sa nu ii faic fata, ce face Isus in viata unui om e atit de extraordinar incit nimeni nu poate ramine indiferent daca vede acel lucru la modul cel mai realist posibil.
Exista in noi o foame dupa a fi iubiti si a iubi, dupa dragoste. Si e atit de puternica in lumea asta mare si egoista, incit omul e gata sa renunte la multe pentru asta. Isus pune in cei credinciosi tocmai capacitatea de a-i iubi pe cei de linga ei, si asta nu ramine neobservata, si prin asta cei ce nu cred ajung sa creada, prin asta crestinismul este raspindit si intarit.

| Denisake11 a răspuns (pentru cristi202):

Iisus se scrie cu 2 de i.

| cristi202 a răspuns (pentru Denisake11):

Isus nu are cum sa se scrie cu doi de "i", atita timp cit in original (ebraica) numele lui este Jeshua. Asta e un amanunt lipsit de importanta, ortodocsii il scriu cu 2 de "i", altii cu un singur "i", insa tot de aceeasi persoana e vorba, al carui nume de fapt e Jeshua. Pacat insa ca tu vezi mai degraba astfel de lucruri, si nu le sesizezi pe cele mai importante.

| RaduMD a răspuns:

În mod sistematic, creştinismul este răspândit prin misiunea şi întărit prin evanghelizare.
Pe lângă opera sistematică de misiune şi evanghelizare a Bisericii, fiecare dintre noi este chemat să răspândească şi să întărească creştinismul, mai întâi prin exemplul personal de viaţă în Cristos. Mai apoi prin explicarea învăţăturii Lui şi prin îndemnuri spre lucrurile plăcute Lui. "Predicaţi peste tot" spune Sf Francisc călugărilor următori lui, "iar când este necesar, puteţi folosi şi cuvintele".
Asta, despre răspândirea şi întărirea creştinismul în lume. Dar el trebuie să capete mai multă tărie, mai întâi, în noi înşine. Asta se dobândeşte prin studiu, prin nevoinţe, prin fapte de credinţă, iar cel mai mult prin Sfintele Taine.

| loredana0801 a răspuns:

Prin rugaciune, credinta, fapte bune.