| remus1007 a întrebat:

Daca dumnezeu a avut un copil cu fecioara maria, si n-au fost casatoriti, asta nu inseamna ca dumnezeu a preacurvit si ca iisus e un copil din flori?

42 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a transferat viata fiului sau in uterul Mariei, nu a preacurvit. Dumnezeu este o persoana spirituala pe care daca un om l-ar vedea, ar muri.Deci nu avea cum sa il vada Maria.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Si cum crezi a transferat ceva (adica spermatozoizi) in uter?
Nu cumva cu "mandravela" sa?
Sau poate crezí ca a folosit limba?

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Pai probabil ca tocmai din cauza ca fecioara Maria nu L-a vazut pe Dumnezeu cu stremeleaua lui mareata, a facut sex nebun cu soldatul roman Tiberius Caius Abdes Pandira, de a luat-o bietul Iosif usor gravida ca sa nu fie ucisa cu pietre de catre contemporani

| danay72 a răspuns (pentru remus1007):

Da.Nimeni nu il poate vedea, pentru ca ar muri.ioan1:18

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"daca un om l-ar vedea, ar muri"... din cauza atributelor pe care voi le oferiti acelui zeu, aceasta afirmatie e falsa. Din moment ce voi ziceti ca e un zeu atotorice, inseamna ca poate face in asa fel incat sa fie vazut.

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu avea de unde sa stie ca va muri inaintea ei (cred) Poate profetia era scrisa deja, dar ma gandesc ca nu stia daca o prinda in viata momentul in care Fiul omului avea sa isi dea viata pentru omenire.

| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

Mori si iti castigi viata vesnica (asa e scris)

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

Stiu ca Dumnezeu i-a trimis un vis Mariei in care i-a explicat ce planuri avea cu ea, insa nu stiu daca i-a fost cerut si acordul. Adica asta nu imi amintesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru HereToHelp):

"Mori si iti castigi viata vesnica"... O_O. Asta-i ca si cum ai zice ca dupa ce iti pierzi toti banii, casa, masina, etc ajungi bogat.

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Azi oamenii fac inseminari artificiale, iar tie ti se pare greu de crezut ca Dumnezeu care a creat totul, sa poata sa transfere viata fiului sau in uterul Mariei? Dar observ ca esti ironic si nu te preocupa discutia, asa ca sa ai o zi buna.

| HereToHelp a răspuns (pentru anonim_4396):

Intre viata pe care o traim si viata vesnica este o diferenta colosala. Ma refeream ca daca mori pe acest pamanat in credinta inainte de revenirea Lui, asta nu inseamna ca nu vei mosteni imparatia. Nu exista cunoastere a lui Dumnezeu in zadar pentru ca mori si nu mai ai parte de ea.

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

Au ramas sechelele, gen laughing

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

O seara frumoasa.Nu vreau sa intram in polemici.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Da mie imi este foarte greu sa inteleg ca un Dumnezeu la fel de atotputernic ca un pitic de gradina poate insamanta o femeie, mai ales ca nu a creat altceva decat o minciuna pentru ca Universul a aparut cu cca 13, 5 miliarde de ani inainte de a se naste el in haul din capatinile nestiutoare ale unor analfabeti nestiutori si necivilizati din comuna primitiva!
Da oamenii fac insamantari artificiale din cauza ca ei au devenit niste Dumnezei adevarati si nu doar existenti in inchipuirile celor saraci cu duhul

| Dorugar a răspuns:

Ba mai rau decat atat!
Dulgherul Isus are ca tata nu numai pe Dumnezeu ci toata Treimea din care facea chiar el insusi parte. Asa ca el a lasat-o gravida pe viitoarea sa mama, ca din acea sarcina sa se nasca tot el insusi cel care a lasat-o gravida pe mama sa.
Nu vi se pare ca o asemenea lucratura pute a Diavol?
Sau poate nu stiti ca Diavolul a aparut pe scena odata cu Noul Testament, adica exact cu nasterea lui Isus (din Treimea din care facea si el parte)

| HereToHelp a răspuns:

Dumnezeu nu a avut un act sexual cu fecioara Maria. Dumnezeu a poruncit ca Isus, Fiul Lui sa fie nascut de ea. Atata timp cat Isus este fiul lui Dumnezeu, nu poti stpune ca este 'copil din flori'.

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

E blasfemie sa spui lucrul asta. Cand Dumnezeu a facut primul om, pe adam, si-a folosit organul? L-a facut dupa chipul si asemanarea Lui din tarana pamantului si i-a dat suflare de viata. Si in acest caz, 'Dumnezeu spune si se face'

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

Vezi tu, si eu pot sa-l injur pe Dumnezeu fara ca o mana divina sa ma stranga de gat, avantajul meu e ca eu nu am de ce

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

Era doar un exemplu, vorbeam despre blasfemie

| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

Ai dreptate, Dumnezeu nu ne va influenta niciodata alegerile, indiferent daca sunt cele mai gresite. Dar asta nu inseamna ca nu o sa fim trasi la raspundere, stii?

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

A, ok. Atunci putem vorbi in mod general valabil. Se spune ca ofensa adusa lui Dumnezeu se numeste blasfemie. Trecand peste lucrul asta, ca si atunci cand a creat pamantul fara sa fie nevoie sa isi bage organul in centrul universului, asa a putut sa il trimita si pe Fiul sau pe pamant fara sa intretina relatii sexuale cu Maria. Este un text biblic care sa confirme ceea ce spuneai tu mai sus? Scrie doar ca Dumnezeu a spus "Il voi trimite pe Fiul meu..." si subliniaza cuvantul fecioara, virgina

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

Poate ca ei erau cei mai in masura sa poata avea grija de cresterea Lui. Avand in vedere ca erau niste oameni simpli, religiosi (atelierul de tamplarie, mersul la sinagoga) Ma gandesc ca erau cei mai temperati oameni care s-au gasit la vremea aia.

Răspuns utilizator avertizat
| HereToHelp a răspuns (pentru remus1007):

Practic Maria nu a fost intrebata daca este sau nu de acord, dar asa cum si alte lucruri se intampla fara voia noastra, poate si ea a trebuit sa se supuna. Lucruri nedorite se intampla mereu, cum poti sa le refuzi? Nu stiu, e doar o parere.

Răspuns utilizator avertizat
| jojo92 a răspuns:

Ce prostii spui...

Răspuns utilizator avertizat
| jojo92 a răspuns (pentru remus1007):

Dragul meu tu nu stii ce inseanma "a preacurvii".Tu crezi ca inseamna sa lasi o fata insarcinata fara a fi casatort cu ea? Este absurd