| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Va explic o situație...
Nu vreau sa fiu judecata.
Nu prea merg la biserica ce este drept, dar îmi mai fac rugăciuni seara înainte de somn. Numai ca problema mea este ca am mare frica sa dorm singura, chiar și dacă ar fi cineva în pat cu mine. Am un soi de paranoie cred ca mereu am spirite rele după mine sau care ma privesc, îmi imaginez numai prostii, mai sunt sigura și filmele horror pe care le-am văzut au o cauza dar chiar în ultimii 2 ani nu m-am mai uitat ca să nu-mi umplu capul dar tot se ivește sa îmi amintesc. Problema este ca cu toate ca ma rog, am frica, nu am somn liniștit, ma culc încărcată cred ca de fapt adorm de frica. Fără patura pusa în întregime peste cap și sa-mi las descoperit nasul și ochii nu pot dormi. Îmi pun gen pe laptop un video ceva dar cu toate ca am lumina ce bate sa nu mai fie întuneric, tot am frica. Sau cred ca rugăciunile nu-s eficiente cu toate ca nu le rostesc. Și ma simt și foarte rău că m-am mai îndoit de credință mea în Dumnezeu cum cu știința și tot iar acum cred ca sunt în stare de credință dar pe jumate și poate de asta nu ma simt protejata.
Nu știu cum sa rezolv și sa pot sa dorm și eu normal. Mi se zice și știu ca nu-s chestii reale ce am văzut eu sau ca spirite și toate nu exista (cu toate ca mai aud cazuri de la anumite persoane care au cunoștințe care erau posedat și rahaturi) și încerc sa le uit și sa mi zic ca nu-s reale ca nu vreau sa atrag ceva. De nimic rău sau asa n-am avut parte și nici nu-mi doresc dar am eu mintea prea de tot cred și nu știu cum sa fac sa ma golesc de tot înainte de somn și ce sa fac sa îmi iau tărie sa reușesc sa îmi înving teama aceasta. Aștept răspunsuri și sper sa nu fiu luata în ras sau ceva, îmi este extrem de greu câteodată cand sunt atât de încărcată cu chestii negative. Plus ca-s o persoana foarte agitata și mi-aș dori tare mult sa pot fi mai calma și sa nu mai ma agit atât de mult și sa îmi încarc mintea cu atât de multe chestii.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu cred ca prin vizionarea filmelor de groaza ai intrat sub influenta unor demoni de frica care iti chinuie viata.Nu poti scapa decat daca iti daruiesti sufletul Mantuitorului Hristos, te lepezi de satana si il alegi ca stapan al vietii in toate domeniile pe Mantuitorul Hristos. Daca esti hotarata poti sa declati; -
Tatal meu din ceruri iti daruiesc viata mea tie, iti multumesc ca Mantuitorul Hristos a murit pentru toate pacatele mele( ia-ti timp si marturiseste toate lucrurile pentru care te mustra constiinta inclusiv vizionare filmelor de groazae ), primesc curatirea mintii mele, a ochilor mei, a intregului trup prin sangele Mantuitoruluu Iisus Hristos.Iert si eu toate persoanele care m- au ranit si au profitat de mine( spune pe nume specific pe cine si pentru ce) Orice demon de frica de curvie, de reneliune de necredinta, etc iti poruncesc sa pleci de la mine acolo unde te trimite Iisus si sa nu te mai intorci, acum eu ii apartin lui Iisus! Iti mulyumrs ca ma adopti in familia ta.Te rog trimite Duhul Sfant sa locuiasca in mine, ajuta- ma sa inteleg Cuvantul tau Biblia si sa gasesc locul meu in trupul tau.Te incurajez sa citesti Noul Testament, in special Evangheliile unde multi oameni au fost eliberati de demoni si psalmii, rugaciuni de unde putem invata sa ne rugam si sa cauti o comunitate de oameni care il iubesc pe Dumnezeu unde sa te integrezi.

| halogen001 a răspuns:

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens

Daca e sa o luam rațional, nu exista nici un spirit, suflet, duh sau alte fantezii de genul asta.
Sufletul e o invenție primitiva (omul primitiv nu a auzit de creier), invenție care sa explice funcționarea omului ca o marioneta comandata de suflet.

Daca ar exista suflet in afara corpului, atunci am vedea următoarele:

Omul beat, drogat, accidentat sau bolnav nu mai acționează normal pentru ca are creierul afectat. S-a îmbătat sufletul? Nu. Deci sufletul nu comanda corpul.
Daca omul are Alzheimer sau un accident sau ia un tratament, poate sa nu mai știe nici cum îl cheamă, poate sa nu-și recunoască copiii. Deci sufletul nu deține și nu furnizează informații. Daca dorm sau daca nu ma uit, sau daca stau cu spatele, atunci nu știu ce se intampla, deci sufletul nu culege informații sa mi le transmită.
In concluzie, ce face sufletul? Nu aduce informații (nu vad cu spatele), nu conduce omul (vezi omul beat, drogat), nu deține și nu furnizează informații omului (vezi bolnavul de alzheimer), deci nu face nimic. De ce nu face nimic? Pentru ca nu exista, de aceea nu face nimic și nu e bun la nimic, decât pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

O entitate puternica, nu are nici un folos de pe urma omului, deci nu se bucura, nu iubește, nu e interesata de om, nu îl ajuta, nu îl pedepsește, nu îl răsplătește, pentru ca nu are de ce. Omul e nimic pentru o entitate puternica și atunci omul trebuie sa fie naiv sa creadă ca exista duhuri, spirite, zei care sa aibă grija omului.
Cine are nevoie de credință și de ritualuri primitive (stropiri cu apa, cântece și poezii), un zeu atotputernic pentru care omul e nimic, un zeu care nu are nevoie de nimic de la om sau omul mincinos care vrea sa profite de omul naiv și neștiutor? Evident ca omul mincinos cere credință in numele zeului imaginar și ritualuri primitive omului naiv și neștiutor, ca sa îl poată controla și sa poată beneficia de munca omului credul, naiv și neștiutor.

De asta în realitate povestea fantezista și absurda cu zei nu se verifica deloc.
Daca ar exista un zeu atotputernic și iubitor care a făcut tot ce exista, atunci nu ar fi invizibil, orb și surdomut, nu ar fi făcut viermi, purici, păduchi, ploșnițe, căpușe, țânțari, viruși și bacterii, nu s-ar ocupa cu minuni și nu ar lăsa omul "iubit" în întunericul neștiinței și primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, în accidente și în războaie.

Natura a făcut tot ce exista prin selecție naturala și e vizibila, nu se ascunde, nu se ocupa cu minuni, nu are rațiune, iubire, sentimente, interes pentru om, nu răsplătește și nu pedepsește.

Asa cum nu exista suflete și zei, tot asa nu exista drăcușori și spiriduși buni sau rai. Sunt doar fantezii inventate pentru manipularea naivilor.
Un spiriduș daca ar fi puternic nu ar veni noaptea și nici nu l-ar interesa omul deloc. Nu și-ar pierde vremea cu omul muritor și cu valoare zero pentru spiriduș.

https://www.youtube.com/watch?v=a6-abg1peVE

Spiridușii, zeii și restul aberațiilor primitive și puerile, au apărut atunci când omul mincinos a găsit o metoda sa-l însele pe omul credul și neștiutor.

Rugăciunea adresata unui nimic are rolul sa alunge alt nimic. Deci e o sarcina extrem de "grea" :) daca nu imposibila sa folosești nimicul împotriva nimicului :))
Cu cat te rogi mai mult, cu atât te prostești mai tare și ai credință și mai mare în zei și drăcușori. E un cerc vicios.

Rațiunea și adevărul ne scapă de minciuna primitiva, puerila și absurda a omului mincinos menita sa prosteasca și sa întunece mintea omului neștiutor și credul.

Concluzie: nu exista nimic și merge bine cântecelul https://www.youtube.com/watch?v=a6-abg1peVE pus înainte de culcare :)

| BogdantheDreamer a răspuns:

Psalmul 90

| Andreiomul a răspuns:

Rugăciunea este foarte bună și dacă ai încredere deplină în Dumnezeu vei fi bine mereu, ai putea merge să vorbești cu un preot sau cu un psiholog, dar pentru calmare și eliberare de gânduri, poți încerca meditația, concentrează-te pe respirație și eliberează-te de toate. Să ai spor, sper să fi mai bine, succes în continuare!

| Theologos a răspuns:

Trebuie să te duci să te spovedești. Singură nu o să scapi de asta. Vezi mai multe aici: https://www.chilieathonita.ro/......theologos/