| Mogiojojo a întrebat:

Hi. Ma întrebam de ce nu ma pot ruga cum o făceam inainte. E ca si cum as vorbi singura si nu cu Dumnezeu. Parcă nu ma aude nimeni. Exista o explicație pentru asta?
Credeți ca trăim vremurile de pe urma?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate că oamenii mereu au crezut că trăiesc în vremurile din urma, dar daca ne uitam mai atent in Sfintele Scripturi Isus Hristos spune că: „Fiți atenți să nu fiți duși în eroare de cineva! Vor veni mulți în numele Meu și vor zice «Eu sunt Cristos!» Și astfel vor înșela pe mulți. Veți auzi despre războaie și vor apărea tot felul de vești despre implicațiile lor.Să nu vă speriați; pentru că toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârșitul NU va fi atunci. Un popor se va revolta împotriva altui popor; și un regat se va opune altuia. În unele zone vor fi cutremure de pământ, foamete și epidemii. Dar toate acestea nu vor reprezenta decât ÎNCEPUTUL Durerilor." Matei 24:4‭-‬8 BVA Până acum au venit multi Hristos falși cutremure epidemii razboaie dar acestea sunt necazuri minuscule pe lângă ce va urma (adică necazul cel mare) Eu chiar cred că trăim în zilele din urmă, Va recomand canalul de Youtube Veghetor Vlog!

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E ceva "normal" in practica rugaciunii. Uneori pare ca Dumnezeu se ascunde. Pare ca suntem singuri si ca cerul e inchis. Nu e o perioada buna, dar e doar o perioada. De ce El se ascunde? O face ca sa vada cum reactionezi tu. Il vei cauta in continuare? Te vei ruga si cand totul pare sec, cand nu ai nici un beneficiu de pe urma rugaciunii? De o faci in continuare, dupa aceasta perioada, vei vedea ca El va veni mai aproape de tine, Il vei simti mai bine, apropierea va deveni mai reala. Si atunci vei sti ca asta a fost pentru progresul tau spiritual.
Desi nu e de dorit sa trecem prin asemenea perioade, ele atesta un lucru: ca am pornit la drum, ca suntem pe calea cea buna, si ca incet-incet, incepem sa deprindem arta rugaciunii. E bine ca sesizezi diferenta fata de cum a fost inainte. Asta arata ca ai deja o oarecare experienta in rugaciune, ca ai ajuns cel putin la primul nivel, acela de a stii, a simti ca nu vorbesti in gol, ca esti ascultat.
Si inca ceva: adevaratul progres nu il obtii in perioadele in care emotional esti "high", si poti sa te rogi cu toata inima si toata puterea ta. Adevaratul progres vine in urma acestor perioade seci, in care trebuie sa te fortezi uneori sa te rogi, pentru ca nu emotia te formeaza ca om, ci vointa si determinarea. Emotia te trage dupa ea, vointa impune emotia sa vina dupa ea. E o diferenta imensa.
Asa ca, stai linistita si continua sa te rogi. Cindva,, flacara rugaciunii va reaprinde sufletul tau.,
Asta daca nu s-a interpus un motiv serios intre tine si El (e bine sa iti cercetezi viata sa vezi daca nu ai gresit cu ceva, lucru care sa duca la racirea rugaciunii, si atunci va trebui sa repari acel lucru ca totul sa revina la normal, e ca la o prietenie, iti superi prietenul, nu trebuie sa te miri ca mu mai vorbeste cu tine). Dar, de ar fi asa, ar trebui sa stii asta, El de regula ne avertizeaza mereu cand suntem pe punctul de a intrerupe legatura cu El.

| ania a răspuns:

Dacă înainte percepeai prezența lui Dumnezeu cand te rugai și acum nu e semn că D umnezeu consideră că ai maturitatea de a persevera în credința și rugăciune și atunci cand nu îi simți prezența.

| RAY a răspuns:

Macar tu esti sincera

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai mereu a fost asa, mereu te-ai rugat singura si "parca" nu te-a auzit nimeni. Probabil acum ai mai crescut, intervin si alte lucruri, oboseala si alte cele si... acestea au dus la aceasta stare de "neliniste" atunci cand te rogi.
Dar nu renunta.

Legat de vremurile de pe urma... nu vad legatura big grin

| Wr3nch a răspuns:

Daca e sa ii asculti pe unii traim vremurile de pe urma de sute de ani, asa ca as zice nu. Probabil ceva nu a mers asa cum ti-ai fi dorit, si esti dezamagita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ai dreptate că oamenii mereu au crezut că trăiesc în vremurile din urma, dar daca ne uitam mai atent in Sfintele Scripturi Isus Hristos spune că: „Fiți atenți să nu fiți duși în eroare de cineva! Vor veni mulți în numele Meu și vor zice «Eu sunt Cristos!» Și astfel vor înșela pe mulți. Veți auzi despre războaie și vor apărea tot felul de vești despre implicațiile lor.Să nu vă speriați; pentru că toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârșitul NU va fi atunci. Un popor se va revolta împotriva altui popor; și un regat se va opune altuia. În unele zone vor fi cutremure de pământ, foamete și epidemii. Dar toate acestea nu vor reprezenta decât ÎNCEPUTUL Durerilor." Matei 24:4‭-‬8 BVA Până acum au venit multi Hristos falși cutremure epidemii razboaie dar acestea sunt necazuri minuscule pe lângă ce va urma (adică necazul cel mare) Eu chiar cred că trăim în zilele din urmă, Va recomand canalul de Youtube Veghetor Vlog!

| Celcestietot a răspuns:

Este o cauza psihica ceea ce experimentezi tu.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand asta nu are legatura cu "vremurile" ci mai mult cu viata ta interioara. Pot sa fie multe explicatii. Poate viata ta e mai neingrijita sufleteste vorbind. Poate ai dezvoltat noi patimi si pacate sau poate nu tratezi rugaciunea cu seriorizatea care trebuie tratata. Sau poate e doar o isipita

| Panamax a răspuns:

Dacă vorbeşti cu Dumnezeu, înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu vorbeşte cu tine, înseamnă că suferi de schizofrenie.

| Seba2013 a răspuns:

Trebuie sa avem credinta in timpurile acestea, Isus chiar spune ca din cauza raului iubirea se va raci. Iti fac un comentariu asa repede ca sa intelegi de ce domina intunericul. Exista un razboi al lumilor; intunericul vrea sa invinga lumina.
In Evul Mediu cand domina Biserica, au inceput sa apara "renascentistii". Astia cu reformele lor s-au ridicat impotriva Bisericii....cica ei stiu mai bine.
1 Renascentistii ca Luter, Calvin, Anglicanistii, au inceput sa se divizeze de Biserica si sa isi faca biserica lor. Toti protestantii astia cica ei cred in Biblie si stiu sa o citeasca, dar neaga Sfintii. Ei doar folosesc aparenta pentru a adultera Biserica adevarata.
2 Renascentistii care folosesc Ratiunea se cheama "iluministi sau ilustrati". Astia neaga credinta si folosesc motto-ul "libertate, egalitate si fraternitate" in cazul acesta nu mai folosesc motto-ul Biblie ca aparenta pentru a nega Sfintii. Unul din ei este Kant (il folosesc cand este de parere cu Origene). Dupa el cica avem niste mecanisme a priori in ratiune si alea ne ajuta sa facem binele. Nimic mai fals, fara cele 10 porunci esti pierdut. Ei vor un umanism pur fara Biserica. Insa fara referinte suntem pierduti.
3 Romanticistii. Cand si-au dat seama ca nu merge cu iluminismul(ratiunea), au aparut romanticistii. Si romanticistii astia sunt renascentisti si neaga Biserica.
Daca in Evul Mediu cand domina Biserica oamenii faceau distinctie intre eros si agape. Ei bine cu ei se sincretizeaza. Spun ca erosul ii natural si ca formele femeii sunt frumoase si naturale, si ca ar trebui sa se exhibe. Spun ca Biserica este tiranica si rea atunci cand le spune oamenilor sa trateze femeile ca pe niste doamne si cu respect ci nu vulgar sau cu bestialitate, sau cand le spun oamenilor ca exista calea rea a carnii.
Daca in evul mediu cand domina Biserica predomina "DRAGOSTEA DE CURTE" care tine de galanterie, virtuti, curtoazie, cavalerism, etc., apar astia si spun erosul in droagstea.
Anticristii astia vor sa il pierdem pe Isus. Sunt aroganti, se cred intelepti si vor sa zacem in puterea lor. Trebuie sa fim puternici ca sa luptam cu intunecatii astia care vor sa ne pierdem credinta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Ce simtim nu este intotdeauna si ce este adevarat. Dumnezeu nu spune sa ne bazam pe sentimente, ci pe adevar.
Care este adevarul?
Nu te poti baza pe ceva ce nu cunosti.

Psalmi 94:9
Cel ce a sădit urechea s-ar putea să n-audă? Cel ce a întocmit ochiul s-ar putea să nu vadă?

Psalmi 34:15
Ochii Domnului sunt peste cei fără prihană și urechile Lui iau aminte la strigătele lor.

Cine sunt cei fara prihana? Cei care nu au pacatuit niciodata? Nu, ci sunt cei iertati in Iisus Hristos, prin jertfa Lui.
Romani 8:1-17:
''Acum dar nu este nicio osândire pentru cei ce sunt în Hristos Isus, care nu trăiesc după îndemnurile firii pământești, ci după îndemnurile Duhului. În adevăr, legea Duhului de viaţă în Hristos Isus m-a izbăvit de legea păcatului și a morţii.''

Isaia 59:1-2
Nu, mâna Domnului nu este prea scurtă ca să mântuiască, nici urechea Lui prea tare ca să audă, ci nelegiuirile voastre pun un zid de despărţire între voi și Dumnezeul vostru; păcatele voastre vă ascund Faţa Lui și-L împiedică să v-asculte!

Acest zid, poate fi daramat prin Iisus Hristos, El a rupt perdeaua din templu, si noi avem cale libera la Tatal. Cel ce este in Iisus Hristos are privilegiul de a vorbi oricand cu Dumnezeu in rugaciune iar Dumnezeu il va asculta, indiferent de ce sentimente are acel om in acele momente, noi trebuie sa ne bazam pe adevar nu pe sentimente.

Matei 27:51-56
Și îndată, perdeaua dinăuntrul Templului s-a rupt în două, de sus până jos.
Zidul a fost daramat, si biblia spune ca marele preot, Iisus care este Dumnezeu, ''s-a asezat''. Adica lucrarea a fost facuta, Domnul ne cheama la El, este alegerea nostra daca venim sau nu.

Apocalipsa 3:20-22
Iată, Eu stau la ușă și bat! Dacă aude cineva glasul Meu și deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el, și el cu Mine. Celui ce învinge îi voi da dreptul să șadă împreună cu Mine pe tronul Meu, tot așa cum și Eu am învins și am șezut împreună cu Tatăl Meu pe tronul Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă o faci într-un mod sincer, fii sigură că te ascultă. Soarele e tot acolo, chiar dacă norii se mai așează înaintea lui și nu îl vedem...nu-i așa?
Așa e și cu Dumnezeu. happy

| marinaru777 a răspuns:

De rugat poti sa te rogi oricand ce conteaza ce vremuri sunt, conteaza legatura cu Dumnezeu.

| Whateverrr a răspuns:

Toti cei ce sunt nascuti din nou, adica cei care s au intors la Dumnezeu, acceptand jertfa lui Iisus, au o relatie personala cu Dumnezeu. Mantuirea, odata primita, nu se pierde. Motivele pentru care Dumnezeu pare sa nu ne mai raspunda sunt multiple. Poate fi vorba de o partasie intrerupta din cauza pacatului, de lipsa implicarii in relatia cu El (prin citirea Bibliei si meditarea asupra celor scrise acolo), sau pur si simplu un test la care ne supune Dumnezeu pentru o vreme. Cel putin asa am inteles eu lucrurile, nu stiu daca pot fi si alte cauze. Nu cred ca are legatura cu vremurile din urma, pentru ca relatia crestinilor autentici cu Dumnezeu nu ar trebui sa fie afectata de ce se intampla in jur.