| anonim_4396 a întrebat:

Hristos a venit doar pentru evrei? uitati-va la matei 15 versetul 21, hristos respinge aceasta femeie

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,pentru ca evreii l-au respins si-a îndreptat atenția spre națiuni. Fapte13:46

| Angeloxd a răspuns (pentru danay72):

Evreii nu l-au respins ci a fost primit ca un adevarat conducator, romanii l-au omorat.

| mentholinks a răspuns:

A venit doar pentru ajumiti oameni, majoritatea evrei, nu pentru toata lumea. Scrie si in Ioan.

| xerxes1 a răspuns:

Doar pentru evrei.
A facut o exceptie cam in sila cu femeia aceea.

| AlexeHellsing a răspuns:

A venit pentru toți, iar comversația cu femeia vine cu rol pedagogic, pentru a arăta că, odată cu venirea Lui, mântuirea se va face în funcție de credință și nu în funcție de neam.

| Super0Game a răspuns:

Hristos a venit pentru TOTI, deoarece toti oameni erau sub pacat.A venit LA ai lui (evrei) dar ei nu l-au primit si prin respingerea si repulsia evreilor fata de Isus, harul s-a intors si peste neamuri.Acest plan nu era o solutie de urgenta ci planul maret a Lui Dumnezeu, prin care si neamurile au fost alese inainte de intemeierea lumii(Efeseni cap 1 vers 4-11)

| xerxes1 a răspuns (pentru Super0Game):

Pavel a inventat crestinismul dupa cum i-a sunat lui prin cap.