| PRamona a întrebat:

Hei. Care este versetul vostru preferat?

Ex: Evrei 13:8 "Isus Hristos este acelasi ieri si azi si in veci "

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Osea 6:1 :
"Sa cunoastem, sa cautam sa cunoastem pe Domnul! Caci El se iveste ca zorile diminetii, si va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primavara care uda pamintul."

| PRamona explică (pentru cristi202):

Este Osea 6:3 happy Mersi pentru raspuns, frumos versetul

17 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

"De acolo s-a dus el la Betel. Şi cum mergea pe drum, au ieşit din cetate nişte copii şi s-au apucat să râdă de el, zicând: "Hai, pleşuvule, hai!"
Iar el, întorcându-se şi văzându-i, i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, ieşind din pădure doi urşi, au sfâşiat din ei patruzeci şi doi de copii."
IV Regi 2:23-24

| doctorandus a răspuns:

Isaia 45:7.

| milan9 a răspuns:

"adevărul vă va elibera..." Dar marea problema a adevarului este ca e unul singur, fara contradictii.
Aproape 40000 de secte de origine crestina se contrazic pretinzand fiecare in parte ca au "adevarul".

Pentru ele adevarul este o enigma pe care nu o pot descifrata, dar de care se folosesc totusi in propaganda...

| oprescudorin11 a răspuns:

Matei 22(34-40).
Din Evanghelia dupa Matei.

| Moisie a răspuns:

Si mie imi place tot asta pentru ca e pentru pampalaii care nu STIU ca Christos a fost in veci ceea ce este si astazi, adica doar un neica NIMENI.
Nu de alta dar dulgherul Isus din Nazareth nu a fost niciodata UNS (nici macar cu alifie pentru hemoroizi) astfel incat sa i se spuna UNSU adica Christosul.

| fllu07 a răspuns:

2 Samuel 22:26
cu cel loial te vei purta loial.
Apocalipsa/Revelatia 21:4, 5

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ioan 3:16, Ioan 17:3: Isaia 48:17-20.Deuteronomul 30:19, 20.Si multe altele ex :2Timotei 3:16, 17.

| Maxim96 a răspuns:

"Isus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. "(Ioan 14:6)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deuteronom 22:28-29

28. Daca un om intalneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, si se intampla sa fie prinsi,

29. omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si pentru ca a necinstit-o, s-o ia de nevasta, si nu va putea s-o goneasca, toata viata lui.

| HDeNiSaR a răspuns:

(Luca 10:16)
Cine vă ascultă pe voi mă ascultă şi pe mine. Şi cine vă nesocoteşte pe voi mă nesocoteşte şi pe mine. Iar cel care mă nesocoteşte pe mine îl nesocoteşte şi pe cel care m-a trimis pe mine".

| RuxandraBianca a răspuns:

" Caci daca traim, pentru Domnul traim; si daca murim, pentru Domnul murim. Deci fie ca traim, fie ca murim, noi suntem ai Domnului." - romani 14:8

| sempreinvolo30 a răspuns:

Isaia40:30,31(Tinerii obosesc dar cei care spera in Iahve isi inoiesc puterea.Se înaltă cu aripi ca acvilele.Alearga si nu se istovesc umbla si nu obosesc.

| robroy a răspuns:

Nu stiu niciunul, dar imi place o zicala: daca crezi in Dumnezeu si nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi si Dumnezeu exista, pierzi tot.

| zoltan119 a răspuns:

Luca 11:10 "Fiindcă oricine cere capătă; cine caută găseşte; şi celui ce bate i se deschide."

| RaduRadu01 a răspuns:

Ioan 8:32
"Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va elibera."

| PRamona explică:

Wow super tare! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sunt intr-adevar uimita si in acelasi timp incurajata sa vad dragostea voastra pentru Domnul nostru Isus Hristos