| HoldMyHand a întrebat:

Http://sanatate.findtalk.biz/t1911-comparatie-intre-isla m-si-crestinism

Poate va mai reveniti.
Intrebare; Credeti ca Iisus este Dumnezeu si singurul Mantuitor?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu exista mantuitor, exista oameni crezuti a fi mantuitori, ca Isus din Nazaret, Mani, Jim Jones, Sun Myung Moon, David Koresh, etc., etc.

| danay72 a răspuns:

Isus nu e Dumnezeu, e Fiul unic nascut al lui Dumnezeu.Coloseni1:15-17,ioan3:16

| Mădă0611 a răspuns:

"Allah.Omul este supus vointei lui Allah in mod neconditionat.El insusi nu are vointa libera, ci totul este hotarat de Allah, care actioneaza imprevizibil si care este cauza primara a binelui si raului." vs "Allah.Omul trebuie sa decida pentru bine si sa evite raul." laughing

"Allah.Invatatura trebuie raspandita cu toate mijloacele, chiar si cu forta
Dumnezeu.Invatatura trebuie raspandita prin proclamare si prin trairea dragostei"

It smells like bullshit and it looks like bullshit, it's bullshit. Putting sugar on *** doesn't make it a brownie!

| milan9 a răspuns:

Lui Dumnezeu Fiul (Mântuitorului) i se atribuie însuşiri pe care le are şi Dumnezeu Tatăl!

Câteva din versetele care definesc NATURA DIVINĂ thinking a Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| milan9 a răspuns:

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR: thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

| milan9 a răspuns:

Ioan 1,3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus este singurul Salvator, Fiul lui Dumnezeu. Ioan 20:31

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Isus este Fiul lui Dumnezeu, intaiul creat cauta in Proverbe 8 :22-30. Ioan 3:16; Ioan 17:3; Atotputernicul Dumnezeu al carui nume este Iehova, l-a trimis pe Fiul sau, care s-a oferit de buna voie, pentru salvarea omenirii din pacat si din moarte.Era nevoie de o persoana perfecta, pentru a rascumpara o alta persoana perfecta cazuta in pacat si moarte. Ambii au fost creati de Dumnezeu :Adam si Isus, numai ca primul om adam nu ascultase de Dumnezeu, iar al doilea om perfect a ascultat de Dumnezeu. Tu in ceata caruia vrei sa fii de azi incolo, caci oricum toti il mostenim pe Adam, dar daca vrem ca tatal nostru etern sa fie Isus il ascultam, il urmam, si el ne conduce catre Dumnezeu, Tatal lui si al nostru.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Sa ne revenim din ce, draga?